Bár az Egyesült Államok hivatalos forrásai szerint az ország az egyik legmegbízhatóbb és legbiztonságosabb ivóvíz-szolgáltatással rendelkezik, az amerikai földtani intézet (USGS) legfrissebb kutatása szerint a helyzet nem ilyen rózsás. A Gizmodo beszámolója szerint a USGS kutatása alapján az amerikai lakosság több mint 20 százaléka olyan csapvizet fogyaszthat, amelyben mérhető mennyiségű soha le nem bomló vegyület, azaz per- és polifluoralkil-anyagok (PFAS) található.
A PFAS létezését az ivóvízkészletek szabályozásáért felelős Amerikai Környezetvédelmi Hivatal (EPA) sem tagadja, sőt néhány éve kötelezővé tette ezen anyagok vizsgálatát minden rendszerben, amely több mint 3300 embert szolgál ki. Az USGS azonban elégedetlen volt az EPA módszereivel, ezért kidolgoztak egy saját modellt, és ennek eredményeit publikálták a Science szaklapban. A kutatás szerint legalább 71, de akár 95 millió amerikai fogyaszthat olyan ivóvizet, amelyben kimutathatóak ezek a mérgező vegyületek.
A leginkább érintett államok Florida és Kalifornia, ahol előbbi esetében 9,5 millió, utóbbi esetében pedig 13 millió ember fenyegethet a szennyezett víz problémája. Arányaiban Massachusettsben a legrosszabb a helyzet, ahol a lakosság legalább 86 százaléka iszik olyan vizet, amely szennyezett lehet.
Andrea Tokranov, a kutatást vezető hidrológus elmondta, hogy az új modell segíthet azonosítani azokat a helyeket, ahol a legnagyobb szükség van a mintavételre annak érdekében, hogy az emberek ne kelljen szennyezett vizet fogyasztaniuk. Ez különösen fontos azok számára, akik saját kútból veszik a vizet, mivel ők kevesebb információhoz férnek hozzá, és a tesztelési lehetőségeik is szerényebbek.
Az amerikai lakosság tájékozódhat a vízszennyezettségről az SGS interaktív térképén. Fontos megjegyezni, hogy a PFAS jelenléte nem csak Amerikában jelent problémát - egy brit kutatás szerint a vizsgált ételek és italok több mint felében találtak soha le nem bomló vegyületeket, és az emberi szervezetben is kimutathatóak ezek az anyagok.