Sorozatos szivárogtatás, halasztás és gyártási nehézségek után végre itt a rajongói S21, de vajon tényleg egy ilyen telefon volt minden Galaxy-fan álma? És ezek a rajongók egy teljes éven át vártak és nézték, ahogy az S21-ek sorakoznak a polcokon, vagy hogy a hajtogatható Galaxy-khoz mindenféle akcióban hozzá lehet jutni?
Vajon van helye a 2022-es piacon az S21 FE-nek, amikor már mindenki az S22-ről, illetve az idei, minimum evolúciós fejlődésen átesett új konkurensekről beszél? Rengeteg a kérdés, amiből máris kitalálhatod, hogy
a Galaxy S21 FE (Fan Edition) nagyon-nagyon nehéz helyzetben van.
Persze a gyártó a tapasztalt, dörzsölt és óriási Samsung, így azért a remény megvan, hogy sikerül kellő mennyiségű vásárlót meggyőzni az "új" mobillal. De nézzük, miért is érdemes beszélni az S21 FE-ről.
Az utolsó utáni pillanatban
Jelentős csúszás előzte meg a rajongói Galaxy S21 FE (Fan Edition) telefon megjelenését, amelyet szeptember-október környékére várt a piac, és amiről szinte már minden kiderült megjelenése előtt. Az új modell három területen igyekszik a legjobbat nyújtani: ezek a teljesítmény, a kijelző és a kamera.
Egy hónappal a Galaxy S22 érkezése előtt nagyon nehéz dolga van a Galaxy S21 FE-nek, amely még a 2021-es normák szerint, 2021-es alapokra épült. A mobil kívülről kísértetiesen hasonlít a tavalyi S21-esekre, így sajnos maradt a plasztik hátlap, ugyanolyan a kamerasziget, viszont hatalmas szerencsére nem kell lemondani az IP68-besorolásról, tehát a por- és vízállóság adott.
A keret alumínium, a hátlap plasztik, az előlapot viszont Corning Gorilla Glass Victus védi, ami 2021-ben a legjobbnak számított. A kijelző 6,4"-os, Dynamic AMOLED 2X, mely fixen 120 Hz-en frissül és HDR10+ megjelenítésre is képes. A 120 Hz sajnos nem adaptív, de a panel képminősége kiváló: a színhűség szuper és a fényerő is egészen jó, miközben a vékony kávás dizájn modern.
Az előlapot mindössze felül-középen töri meg a szelfikamera lyuka, az optikai - közepesen gyors ujjlenyomat-olvasó pedig a kijelző alá került. A fém keret masszívvá teszi a kényelmes S21 FE-t, amelyet a még mai szemmel is gyorsnak tekinthető Snapdragon 888-as SoC hajt. Ehhez 6 GB RAM és 128 GB tárhely kapcsolódik, kapsz Wi-Fi 6-ot, 5G-t, dual SIM-et és sztereó hangszórókat is, amelyek az átlagosnál hangosabbak ugyan, de hallottunk már jobbat. A hangzás tompa, melegség és basszus nincsen, de legalább tisztán szól. Sajnos jackcsatlakozó nincs és a tárhely sem bővíthető,
roppant furcsa, hogy az mSD kártyahelyet és a jacket nem kérték a Galaxy-rajongók.
Nem igényelték a dobozba rejtett töltőt sem, sőt még a kínai márkáktól megszokott TPU tok sem lapul a dobozban. Mondjuk a töltő hiánya nem is olyan fájó, ugyanis nem 120, de még csak nem is 50-60 wattos gyorstöltésről van szó: a Galaxy S21 FE ezen a téren konzervatív maradt, vagyis mindössze 25 Watt a maximum töltési tempó. Ez szomorúan halvány, viszont cserébe van vezetékmentes gyorstöltés, amely 15 wattos és visszatöltésre is bevetheted.
Fotózz, fotózz és fotózz!
A Galaxy S21 FE erőssége a fotós szekció. A 12+12+8 MP-es hátlapi triplakamera nappali fény mellett részletgazdag, kontrasztos és szép színeket megjelenítő képeket készít, ráadásul az ultraszéles kamerát leszámítva OIS-t is kapsz. A kamera gyors, pontos, a kezelőfelület könnyen átlátható és kezelhető. Az S21-nél megismert összes üzemmód megtalálható itt is, van okos felvétel, profi mód, étel és panoráma is. Éjjel is szép képeket készíthetsz, de a legjobb eredményhez érdemes az éjszakai üzemmódot aktiválni, ezáltal valóban csúcskategóriás eredményre számíthatsz - még a telefotós nagyítás mellett is!
A videós rész szintén átlagon felüli, itt kapsz kettős rögzítést, hyperlapse-t és szuperlassítást is, sőt portrévideót is készíthetsz. A maximális felbontás 4K 60 fps-sel és a felvétel megszakítása nélkül válthatsz a szenzorok között, legyen szó akár a hátlapi, akár a szelfimodulról. A szelfik minőségével is meg voltunk elégedve, de sajnos nincs autófókusz, ami pedig kapóra jött volna. Itt is elérhető a 4K-felbontás, amennyiben videózni szeretnél.
Az elkészült fotókat utólag szerkesztheted is, sőt a szükségtelen tárgyakat megkísérelheted kiretusálni némi MI bevetésével. A Tárgyeltávolító opció hol egészen jól, hol kevésbé ügyesen remekel, de frissítésekkel még javulhat és néha pont egy kis retusra van csak szükség, hogy tökéletes képet kapj.
Az új S21-es modellen már Android 12 és OneUI 4 fut, vagyis a legmodernebb szoftver, amely kellemesen használható, aprólékosan testreszabható és a Galaxy-k kiváló támogatása is hosszú évekig biztosított. Viszont az S21-eknél elérhető DeX-üzemmód nem használható a Fan Edition kiadásnál.
Verdikt
A Galaxy S21 FE 5G jó telefon, ehhez kétség sem férhet, csak éppen elkésett, méghozzá nagyon. Ráadásul nem csupán elkésett, az S21-es alapmodellekhez képest újdonságot nem hozott és sajnos az árazása is komoly akadályt gördít elterjedése elé - jelenleg drágább, mint a normál S21, és pár héten belül már az S22-vel, illetve a 2022-es konkurensekkel kell megküzdenie.
Nem véletlen, hogy olyan érzésünk támadt, mintha már láttuk volna ezt a készüléket: az S20 FE-hez képest vékonyabb és könnyebb, aminek lehet örülni, a sebesség is javult, csak hát 100 ezer forinttal drágább is nála, így pedig már az S21-ekkel, valamint hamarosan az S22-es Galaxy-kkal kell felvennie a harcot, hogy egy halvány szeletet kihasíthasson magának a tortából. És akkor a konkurensekről még nem is szóltunk, akik kamera és kijelző tekintetében sem maradnak már el a Samsungtól, egymásra licitálnak extra szolgáltatások terén és sokkal agresszívabbak árképzésben is.
És ha azt gondolnád, hogy ennyi konkurencia és nehézség épp elég az S21 FE 5G-nek, akkor sajnos még egyet meg kell említenünk: a Samsung Galaxy A-sorozat az évek során igencsak megerősödött és ma már nem lehet azt mondani rájuk, hogy ártatlan belépő/alsó-középkategóriás mobilok, sőt sok tekintetben a csúcskategóriát idéző megoldásokat kínálnak az S21 FE 5G-nél jelentősen barátságosabb áron. Persze ettől még szerethető telefon az S21 FE 5G, de sikeres csak akkor lehet, ha jelentősen szelídül az ára - akkor viszont akár jó vételnek is nevezhetjük.