Akár a Windows: az egyik verzió meglepően jól sikerül és osztatlan népszerűségnek örvend, a rá következő csalódás, amit ismét egy jobb generáció követ - a 2022-es Samsung Galaxy A53 sokak szerint a Galaxy A-széria Windows Vistája volt és elődjéhez képest határozott visszalépésnek minősült. Nos, az A54-re ez egyáltalán nem igaz, de hogy a Galaxy A52S 5G sikerét meg tudja-e ismételni, az már korántsem olyan egyértelmű.
Keretes mű
Az átlagos méretű, de kissé nehéz Galaxy A54-et kézbe véve egyértelmű, hogy nem egy csúcskategóriás készülékről van szó, ugyanakkor a szögletesebb élek és lekerekített sarkok kellemes fogást biztosítanak. A készülék masszív, nem érződik bóvlinak, viszont igen furcsa és kezdetben kissé kellemetlen, hogy a műanyag keret éle elöl és hátul is jól érezhető. Ez azonban nem céltalan, ugyanis némiképp védi is az Gorilla Glass 5 által úgyszintén védett üveg hát- és előlapot. Azt már nehezebb megmagyarázni, hogy a kijelző körül miért fut végig 2023-ban szokatlanul vastagnak számító káva.
A dizájn egyértelműen a Galaxy S-szériát követi, így a három hátlapi kamera külön-külön emelkedik ki a síkból nagyjából 1-2 mm-re. Oldalt be/kikapcsolót és hangerőszabályzót találsz, a Type-C portot leszámítva pedig semmilyen más extrát ne keress - sem jack, sem extra gomb nem került a Galaxy A54-re.
A telefon tömege 202 gramm, ami méretéhez viszonyítva talán egy kicsit soknak számít, ahogy a 8,2 mm-es vastagság is, de ez azért még nem a zavaró kategória, ráadásul IP67-es por- és vízállóságot is kapsz, ami hasznos és nem feltétlenül általános tulajdonság ebben az árkategóriában.
Középre lőve
Samsung telefonról lévén szó a kijelzővel nincs gond: a Super AMOLED FHD+ kijelző 6,4 colos átmérőn kiváló képminőséget nyújt 120 Hz-es frissítéssel, HDR10+ támogatással és akár 1000 nites fényerővel. Ezt középen felül töri meg a szelfikamera, amely 32 MP-es, széles látószögű és akár 4K-s videóra is képes.
A hátlapi kamerákra is odafigyeltek a Samsung mérnökei: a főkamera 50 MP-es és optikai képstabilizátorral megerősített, az ultraszéles lencse mögé 12 MP-es szenzor került, ráadásként pedig egy 5 MP-es makrót is kapsz, amit azért nem szabad összetéveszteni az olcsó mobilok 2 MP-es makrókameráival.
A Samsung már megkezdte az áttérést a Snapdragon rendszerchipekre, ám az A54 esetében még maradt a saját fejlesztésű Exynos megoldásnál, amiből itt egy 5 nm-es Exynos 1380-at láthatunk dolgozni. Ehhez 8 GB RAM és 128 GB tárhely kapcsolódik, ami átlagosnak tekinthető, sőt, talán a 256 GB tárhely sem lenne felesleges nagyzolás, pláne nem a megcélzott árért cserébe. Még szerencse, hogy micro SD kártyával könnyedén bővítheted a tárhelyet utólag is.
Szenzorokból, rádiós modulokból jól áll a Galaxy A54: teljes 5G, Wi-Fi 6, BT5.3, NFC, ujjlenyomat-olvasó és arcfelismerés is van, behelyezhetsz mSD-kártyát, a kihangosított telefon sztereóban szól, de jacket nem kapsz, a közelségérzékelő pedig virtuális.
Az 5000 mAh-s akkumulátor láttán sok szem megcsillanhat, hogy itt bizony a 2 napos üzemidő is könnyedén összejöhet, és ez nem is teljesíthetetlen, különösen úgy, hogy az Exynos SoC 5 nm-es. Ami viszont probléma, az a "szupergyorstöltésként" nevezett, azonban mindössze 25 wattos töltés, valamint a vezeték nélküli töltés teljes hiánya. A doboz is egészen üres, a telefon mellett mindössze egy Type-C kábelt találsz.
Szép kilátások
A Samsung S-szériájáról beszél mindenki, amikor új generáció érkezik, de a Galaxy A-család az, ami az óriási számokat hozza. Ezek a megfizethető, a nagy testvérektől egyre több mindent eltanuló mobilok. Persze, gyengébbek, kevesebb az extra és a prémium, de mint átlagos, hétköznapi okostelefonok, megbízhatók és lehet velük hosszú távra tervezni. Ez jelentős részben a kiváló szoftveres támogatásnak köszönhető (4 Android főverzió +1 év biztonsági frissítés) és például az A54 (és elődei) esetében az IP67-besorolás is sokat segít ebben.
A Galaxy A54-et nagyon várta a piac, és ez nem véletlen. A túl jól sikerült A52s 5G után az A53 csalódás lett - nem volt abszolút vállalhatatlan telefon, de az SoC gyengére sikeredett és még drágább is lett. Az A54-nek volt mit helyrehoznia, miközben az A52s 5G még a piacon van - ez duplán nehezített terep!
Az Exynos 1380 sokkal erősebb, mint a tavalyi 1280-as chip, ami biztató, ahogy a 8 GB RAM és a továbbra is bővíthető tárhely. Az 5000 mAh-s akku is jó hír, pláne úgy, hogy az új SoC takarékosabb is. A kijelző képe szuper, miközben egy kicsit kisebb is.
A valóságban tényleg erősebb az Exynos 1380, a OneUI 5.1 nem akadozik, a 120 Hz-es kijelzőn szépen pörögnek a menük és weboldalak, de kicsit jobban megnézve ez még csak most éri el az A52s 5G-ben használt Snapdragon 778G szintjét! Sőt, grafikai számításokban a régebbi SoC egy kicsit még mindig jobban teljesít és hiába koros a chip, energiafelhasználásban is van olyan jó, így ha a 2 éves A52s 5G-hez hasonlítjuk az A54-et, akkor kb. azonos szinten van a két mobil, de legalábbis csak hajszálnyival nyújt többet az új modell. Ez tényleg nem hangzik túl jól, ahogy az sem, hogy a vastag kávával ölelt kijelző hiába lett 0,1 hüvelykkel kisebb, a telefon érezhetően nehezebb lett!
A kamerarendszer az egyik legfontosabb szempont a mai mobilok tulajdonságai között és ebben igen jól teljesít a Galaxy A54. Nem szabad a MP-számot nézni, a tavalyi A53 hiába volt 64 MP-es, az A54 50 MP-es főkamerája kiváló képeket készít. Kiváló a kontraszt, jók a színek és a részletességgel sem akadt gondunk. Ez igaz rossz fényviszonyok mellett is: a képek részletgazdagok maradtak, a színek életszerűek, és bár egyértelmű, hogy a képjavító algoritmusok szorgosan dolgoznak a háttérben, a végeredmény nem bántóan műanyag. A Galaxy A54-nek zoomkamerája nincsen, ezt 2-szeres nagyításnál egyszerű képkivágással állítja elő a főkamera segítségével, de ez ne zavarjon, mert az eredmény így is elég jó egy középkategóriás mobilhoz képest.
Az ultraszéles látószögű, a makró, illetve a szelfikamerák az előző generáció(k)ból ismert megoldások, itt hardveresen nem változtatott a Samsung. Változott viszont a képfeldolgozás, amiben sokat fejlődött a Samsung rendszere és nem nehéz kitalálni, hogy előnyére. Nem rossz a részletesség és itt elmondhatjuk, hogy a főkamerával készült képekhez hasonlítva az eredményt a színek is a helyükön vannak, ami sajnos nem minden hasonló árú készüléknél mondható el. Sötétben a színek már nem annyira élethűek és néha a részleteket is hiányoltuk, de azért annyira nem nagy a gond, a képek így is simán az értékelhető kategóriába tartoznak.
Hasonlóan jókat tudunk elmondani a szelfi- és a makrókamerákról is. Mindkettőnél lehet találni kisebb pontatlanságokat olykor, de összességében az eredmény jó mind a részletességet, mind a színhűséget tekintve. Szerencsére a 4K-s videófelvételről sem kell lemondanod, 1080p-ben pedig a 60 fps is elérhető. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a képstabilizálás csak 1080p@30 fps-nél aktiválódik.
Összegzés
Ezúttal kezdjük az árnyoldallal: a Samsung Galaxy A54 elődjénél nagyobb és nehezebb, szokatlanul széles, vastag kávájú, műanyag keretes, nem kimondottan gyors, nem képes igazi gyorstöltésre, nincsen vezeték nélküli töltés, a kamerarendszer java része korábbi modellekben már elérhető volt és a töltőfej is hiányzik a dobozból. Mindezért 209 ezer forintot kérnek, ami 35 ezer forinttal több, mint elődje esetében, ha pedig a 2 éves, mégis sok mindenben ugyanilyen jó A52s 5G-t nézzük, akkor a különbség 60 ezer forint felett van. A konkurencia is nagyon erős ezen a szinten: vagy árban, vagy tudásban igyekeznek alul- vagy túllicitálni az A54-et a tavalyi csúcs- és idei középkategóriás modellek.
De nézzük inkább az A54 előnyeit. Egy kellemes külsejű, IP67-es besorolású, masszív készüléket kapsz 209 ezer forintért, amin nem akadozik a modern kezelőfelület, sem az Android 13. A szoftveres támogatás az egyik legjobb, az üzemidő akár 1,5-2 napos is lehet, a kijelző pedig szuperfényes és nagyon jó képminőséget biztosít. A sztereó hangzás nem rossz, nem hiányzik a gyors ujjlenyomat-olvasó és az arcfelismerés sem, a mobil fogad mSD-kártyát, a kamerarendszer pedig ebben a kategóriában igazán jónak számít - pláne a főkamera, ami a magasabb kategóriás konkurensekkel is felveszi a versenyt. Mindezt többféle színben beszerezheted bármely szolgáltatónál.
Persze a végén az ár az, ami igazán számít és a 209 ezer forintos listaár szédítően magas. Nehéz megindokolni bárkinek is, hogy miért is fizessen ki az A52s 5G-nél 60-70 ezer forinttal többet az A54-ért. Ugyanakkor a Galaxy A54 különösen a szolgáltatóknál ennél sokkal kedvezőbb áron beszerezhető, ha pedig vársz pár hónapot (mondjuk félévet), az ár jelentősen szelídülhet, vagy egy-egy kereskedő vonzó akciója billentheti a mérleg nyelvét az A54 felé. Akárhogy is, ha beszereztél egy A54-et, túl rosszul nem döntöttél és hosszútávon lehet egy kiválóan támogatott, jól használható középkategóriás mobilod.