Hogy mennyire fontos is manapság a mobilgyártók számára a középkategória, azt jól mutatja, hogy a legnagyobb androidos gyártó, a Samsung milyen komolyan figyel erre a szegmensre és ontja magából az újabbnál újabb készülékeket.
A koncentrálásnak és erőfeszítéseknek meg is lett az eredménye: míg pár éve még úgy tűnt, a kínai gyártók simán leuralják ezt az árszegmenst olcsó, erős és szép készülékeikkel, akár a Samsungot is kiszorítva, ma már egyértelmű, hogy a Samsung Galaxy A-széria frissítéseit mindegyik kínai konkurens árgus szemekkel figyeli és féli. Nem is csoda ez a figyelem, elég, ha a pont 1 évvel ezelőtt megjelent A52-es mobilt vesszük, amit óriási számban értékesítettek szerte a világon. Ebben komoly szerepe volt annak, hogy a gyártó kiváló akciókat ütött nyélbe a szolgáltatókkal, így sokan fillérekért jutottak hozzá egy modern külsejű, viszonylag jó készülékhez. De nézzük, 1 év fejlesztés mire volt elegendő.
A tegnap markában
A Samsung Galaxy A-család középkategóriás tagja külsőre szinte semmit sem változott elődjéhez képest: ugyanolyan az előlapi kameralyuk, a csúcskategóriás készülékeknél jelentősen vastagabb (kb. 1,5-2 mm-es) káva is megtalálható a kijelző körül, nem változott a hátsó kamerasziget, a gombok ugyanott vannak és még a méretek is stimmelnek - pontosabban kézbe véve nem fogod megmondani, hogy melyik az A52 és melyik az A53, 0,3 mm-rel vékonyabb, keskenyebb és rövidebb az új modell (ám ez arra elegendő, hogy új tokot kelljen hozzá venned) - a súlya továbbra is 189 gramm. Az előlapi 6,5"-os kijelző egy FHD+ felbontású, 120 Hz-es Super AMOLED panel, amit Gorilla Glass 5 üveg véd.
A fényerő szuper (800 nit), a színek szépek, a betekintési szögek tökéletesek - ebben továbbra is szuper a Samsung. A hátlap viszont műanyag, igaz, kellemes tapintású, nem az a pet-palack típusú élmény vár. Nagyon fontos tulajdonság, hogy a telefon hivatalosan is IP67-es besorolású, vagyis por- és vízálló.
Az A53 5G-t ezúttal nem Snapdragon, hanem egy Exynos 1280-as SoC hajtja, amely 5 nm-es, vagyis kevésbé melegszik és nem is fogyaszt túl sokat, teljesítménye pedig a középkategóriába sorolható: sokkal erősebb, mint a tavalyi Snapdragon 720G, viszont az időközben (2021. augusztusában) megjelent A52s 5G-ben található Snapdragon 778G-nél érezhetően lassabb minden téren. Az alacsonyabb fogyasztás az üzemidőre is áldásos hatással van, ám ezt még megfejelte a Samsung azzal, hogy 5000 mAh-ra növelte az akku kapacitását. Sajnos a gyorstöltés nem változott, ez továbbra is 25 Watt, ami ebben a kategóriában ma már édeskevés - az olcsóbb készülékek is 66 Wattal töltenek, ráadásul itt sincsen vezeték nélküli Qi-töltés.
A virtuálisan akár 12 GB-ra bővíthető (valójában 6 GB) RAM és a 128 GB, bővíthető tárhely ideális kombináció, ahogy nem hiányzik az NFC, a kijelző alatti optikai ujjlenyomat-olvasó, az 5G és a BT5.1 sem, a sztereó hangzás pedig tiszta és kellőképpen hangos. Sajnos az Exynos chip a Wi-Fi 6-ot nem támogatja, többé nincsen jack csatlakozó sem, így az A52s 5G-hez képest ez visszalépés.
A legkevesebbet ezúttal a Galaxy A53 5G fotós képességeiről fogunk beszélni, mégpedig azért, mert ez semennyit sem változott a tavalyi modellhez képest. Ez akár jót is jelenthet, hiszen a 64 MP-es, optikai stabilizálással ellátott főkamera mellett a 12+5+5 MP-es modulok még mindig jónak számítanak a középkategóriában, sőt, a szoftveres rész is hozza a Samsungtól elvárhatót. Sajnos optikai zoom viszont nincsen és az ultraszéles látószögű kamera sem fejlődött, ahogy 60 fps-es 4K videórögzítés sem került fel az étlapra.
A telefonon a legújabb Android 12 rendszer fut, amire a Samsung One Ui 4.1-es kezelőfelülete került. A biztonsági frissítések a legújabbak és a cég garantálja, hogy 4 (igen, négy) éven át küld frissítéseket a telefonra, ami nagyon fontos ígéret és igen ritka ebben a szegmensben.
Kinek szól az A53 5G?
Nem volt meglepetés, hogy a Galaxy A-széria megújul, hiszen népszerű és óriási eladásokat lehet vele elérni a szolgáltatóknál is. A Galaxy A53 5G változatlan külseje továbbra is tetszetős, modern - egyszerűen jól mutat, bár tény, hogy kissé nehéz lett. A manapság divatos részekre nagyon odafigyelt a Samsung: jó kijelző, szintén elfogadható kamerás egység és egy-két apróbb, de fontos extra, mint például a por- és vízállóság és a több évnyi szoftveres támogatás. Ugyanakkor arra a kérdésre, hogy érdemes-e most besétálni egy szaküzletbe és megvásárolni a Galaxy A53 5G-t, azonnal rávágnánk
egy határozott NEM-et.
No nem azért, mert csalódást jelentene a mobil, hanem azért, mert ennyiért vannak jobb alternatívák, vagy olcsóbban olyan, ami pont ugyanezt nyújtja. És most ne is távolodjunk el a Samsungtól, maradjunk a gyártó kínálatánál. 190-205 ezer forintért a Galaxy S21 FE-t is meg lehet már kapni itt-ott (hivatalos, 2 éves gyártói garanciával akár), 160 ezer forintért pedig szintén tiéd lehet a nagyjából minden tekintetben jobb Galaxy S20 FE. Az eredeti A52-t nem ajánljuk, mert ennél a mostani A53 5G sok mindenben jobb, viszont ugyanez nem mondható el az A52s 5G-ről, amely nincs egészen 1 éves és több téren is felülmúlja az A53 5G-t -
miközben 60 ezer forinttal olcsóbb nála!
Szintén szuper kijelző, azonos méret és külső, hajszálpontosan ugyanaz a kamerás felszereltség, plusz erősebb SoC (Snapdragon 778G), Wi-Fi 6 és jack. Így pedig elég nehéz nyugodt szívvel ajánlani az A53 5G-t, viszont nem kérdés, hogy a szokásos receptet követve a Samsung könnyedén varázsolhat ebből a modellből is sikertelefont. Már az induláskori akciós feltételek is elég vonzók (Galaxy Buds Live, 15 ezer forintos készülékbeszámítás, extra kedvezmény Watch4 okosórákra), a szolgáltatóknál pedig egészen biztosan még nagyobb ártámogatást élvezhet majd ez a készülék az elkövetkezendő időszakban.