Az ár/érték bajnokaiként ismert Redmi Note-ok legújabb generációja érkezett meg hazánkba, amelynek a második legerősebb tagja a Note 13 Pro 5G modell. Efelett már csak a Pro+ modell tanyázik, ám a szimpla Pro is kellőképpen érdekes, és minden jel arra mutat, hogy a 13-as szám nem hoz szerencsétlenséget a Xiaomi-ra ezúttal sem. Lássuk, mire képes ez a középkategóriás mobil, ami kívülről elegáns, belül pedig tartogat néhány kellemes meglepetést.
Szögletes, mint a nagyok
A Redmi Note 13 Pro 5G kézben tartva kellemes tapintású, a fém keret színe megegyezik a hátlapéval, aminek síkjából tekintélyes méretű kamerasziget emelkedik ki nagyjából 2 mm-re. Az élek határozottan, egyik sincsen waterfall-szerűen lekerekítve, így pedig a gombok is lehetnek szélesebbek, könnyebben kezelhetőek. A Gorilla Glass Victusszal és gyárilag felhelyezett fóliával védett kijelző sem folyik le az oldalélekre, kávája nagyon keskeny, alig 1 mm-es, és csupán a sarkai lekerekítettek.
A kereten végighaladva alul a szokásos leosztás fogad Type-C porttal, hangszóróval és SIM-tálcával, felül azonban több meglepetés is sorakozik. Egyrészt ide is került egy hangszóró, hogy sztereóban szólhasson mobilod, emellett infra portot
és jacket is kapott a Redmi 13 Pro 5G.
Ez sokaknak máris elegendő ahhoz, hogy szaladjanak a pénztárhoz a mobillal a kosarukban, ám nem csupán azért érdekes ez a modell, mert középkategóriás létére még megkapta a kihalófélben lévő csatlakozást.
A kamerarészleg fő ékköve a 200 MP-es Samsung Isocell szenzor, ami szenzoron belüli kivágással 2-4×-es zoomra is képes, sőt, optikai képstabilizálást is kapott. Emellé egy 8 MP-es, átlagos képességű ultraszéles látószögű kamera került, valamint a csomag része egy 2 MP-es makró is, amiért már kevésbé vagyunk lelkesek. Szerencsére a 4K-s videófelvétel is ott van a menüben, a HDR automatikus és direktben 200 MP-es képeket is készíthetünk a főkamerával. A szelfi a kijelzőbe ütött lyukon kukucskál rád 16 MP-es szenzorral, 1080p videós képességgel, HDR-rel, és arcfelismeréssel.
A Xiaomi is felült az AI-vonatra, vagyis a Galériában a képszerkesztésnél AI funkciókat is be tudsz vetni. Van tárgy- és személyeltűntetés, az ég átszínezése, keretezés, szoftveres bokeh-effekt és még néhány egyéb opció - érdemes kipróbálni, de azért csodát egyiktől se várjál. A portrénál a szépítés funkciót is aktiválhatod, szintén már ismerős eredménnyel.
A kijelző mindegyik Redmi Note 13 esetében 6,67"-os AMOLED-panel, ám a Pro 5G esetében a felbontás nagyobb, mint FHD+ (egészen pontosan 1220×2712 pixel), a fényerő akár az 1800 nitet is elérheti, frissítése adaptív 120 Hz-es, megkapta a Dolby Vision hitelesítést és az AOD-t (Always on Display) is támogatja. Az elődmodellhez képest fontos újítás, hogy az ujjlenyomat-olvasó az oldalsó bekapcsológombról átkerült a kijelző alá, ezt a változtatást már nagyon sok Redmi-rajongó kérte a gyártótól.
Erőből nincs hiány
Bár a Xiaomi előszeretettel használ Mediatek Dimensity chipeket Redmi-szériájában, a Note 13 Pro 5G-be Snapdragon került, méghozzá nem holmi elavult, a felsőbb kategóriából kikopott példány, hanem egy Snapdragon 7s Gen2. Ez 4 nm-es SoC, támogatja akár a 144 Hz-es kijelzőket és a Quick Charge 4+ gyorstöltést, nem okoz számára gondot a 4K-s HDR-videózás, kapott dedikált AI-modult (NPU), képes a 2,9 Gbit/s-os 5G-re, a Wi-Fi 6E-re és kezeli az LPDDR5 memóriát. Fontos kiemelni, hogy ez az "s" verzió, aminél a Snapdragon 7+ Gen2-höz képest visszavettek a teljesítményből, így a 8-magos SoC 4-magon képes a 2,4 GHz-es tempót elérni.
Ehhez a központi egységhez 8 GB memória és 256 GB tárhely kapcsolódik, amit utólagosan mSD kártyával már nem tudsz tovább bővíteni, de ebben az árszegmensben a 256 GB tárhely megfelelőnek számít.
A viszonylag nagy készülékházba egy 5100 mAh-s akkumulátort szereltek, amelyet 67 wattal tudsz gyorstölteni. Ez megfelelő tempó, ám a vezeték nélküli töltés sajnos kimaradt a funkciók közül. Jó hír viszont, hogy a gyorstöltés kihasználásához nem szükséges még töltőfejet is vásárolnod - ez része a csomagnak, ott lapul a dobozban a megfelelő gyári kábel mellett. És ha már a doboz tartalmáról beszélünk: a telefonhoz - ami strapabírónak nevezhető - jár egy gyári szilikontok is, ami kedves figyelmesség, és hasznos, ugyanis a hátlapból markánsan kitüremkedő kameraszigetet is védi egy extra kerettel.
Tudja, hogy hol a helye
A Redmi Note 13 Pro 5G nem veszélyezteti a csúcsmobilok piacát a várhatónál sokkal erősebb teljesítményével, vagy prémium szolgáltatásaival. Ehelyett olyan fejlesztéseket, javításokat kapott, amikre 2024-ben szükség van, bár nagy bánatunkra az IP68-as védelem még nincsen ezek között (csupán IP54-es por- és fröccsenésállóság). A kijelző nagy fényerejű és szép képminőséget biztosít, a vékony kávákkal és teljesen sík kialakítással határozottan jól mutat. A telefon nem indokolatlanul nehéz, szögletes kialakításának köszönhetően pedig kellemesen lehet kézben tartani. A kamerasziget kissé túlságosan is kilóg a hátlapról, ezért egy tokot nem árt rendszeresíteni - például azt, amit a dobozban találsz. A Snapdragon 7s Gen2 teljesítménye nem dönt meg egyetlen rekordot sem, de középkategóriában tökéletesen megfelelő, nem akadozik a MIUI kezelőfelület, gyorsan indulnak az appok és még a fogyasztás is kellőképpen szerény.
A Redmi Note 13 Pro 5G egyike azon kevés, modern mobiloknak, amin még ott a jack csatlakozó, sőt, infrát is kapsz távirányító applikációval, miközben a Bluetooth is fejlett és a közepes hangerővel megszólaló sztereó hangszórók sem maradtak le. Az 5G-támogatás teljes, a készülék kezeli az eSIM-et is, de sajnos a Wi-Fi csupán 5-ös szabványig támogatott, valamint a Type-C porton keresztüli adatátvitel is csupán USB 2.0-ás. A közelségérzékelő virtuális, amit nem mindenki szeret, valamint értesítési LED már itt sincsen, ha valaki esetleg a jack láttán még ebben a "retro" szolgáltatásban is reménykedett.
A mobil egyértelműen fejlődött a fotózási képességek terén, ám ez egyedül a főkamera miatt van így. Míg a többi szenzort és lencsét a tavalyi modellből örökölte meg a Pro 5G, addig a 200 MP-es szenzor magasabb szintre emelte a mobil képességeit. Normál fény mellett a képek részletgazdagok, a színek a helyükön vannak, 200 MP-es módban pedig a részletekre ránagyítva egészen jó a minőség. A képstabilizálás is jól működik, a teljes képből kivágással dolgozó zoom pedig praktikus. A 2 MP-es makróval nem érdemes foglalkozni, az ultraszéles látószögű kameránál viszont jó hír, hogy a színek a helyükön vannak. A videózásban is jól teljesít a mobil, 4K-ban 30 fps-sel tudsz rögzíteni elektronikus képstabilizálás mellett, 1080p-ben pedig a 60 fps sebesség is elérhető.
Vannak hiányosságai a Redmi Note 13 Pro 5G-nek, ami miatt még véletlenül sem lehet eggyel magasabb ligába sorolni, vagy az ott található mobilokhoz hasonlítani, de ezt szerencsésen tükrözi a telefon 160 ezer forintos ára is. Ha rangsorolni kéne, talán a kiegészítő kamerák minősége, a vezeték nélküli töltés hiánya, az alacsony IP-besorolás és a csupán közepesen erős SoC lehet a legfájdalmasabb, ám ne feledkezzünk meg az újdonságokról sem. A 200 MP-es főkamera nagyszerű, az SoC fogyasztása - és így az üzemidő is - jó, a kijelző csodás, a mobil formája és kialakítása kellemes és végre az ujjlenyomat-olvasó is a kijelző alá költözött. A Xiaomi szoftveres támogatásban sem akar lemaradni a konkurensektől, de ez egyelőre átlagosnak mondható: 3 OS-frissítést és 4 év biztonsági javítást kap ez a modell - nagy kár, hogy a számolás nem Android 14-ről indul 2024 elején. Szintén a mobil előnyeihez lehet sorolni a bőséges körítést, beleértve a 67 wattos töltőfejet, a kijelzővédő fóliát és a tokot is.
160 ezer forint magasságában azért akad néhány konkurense a Redmi Note 13 Pro 5G-nek. A tavalyi Xiaomi 13T például alig drágább, cserébe szinte mindenben jobb, aztán ott a szintén 200 MP-es Honor 90, Az olcsóbb és gyorsabb Poco F5 5G, vagy az olcsóbb Motorola Edge 40, ami vezeték nélküli töltésre is képes, bár kissé lassabb a Note 13 Pro 5G-nél. Amennyiben úgy döntesz, hogy a február 6-áig tartó promóciós időszakban Redmi Note 13 Pro 5G mobilt vásárolsz valamely megjelölt partnernél, ajándékba kapsz egy Xiaomi Smart Air Fryer 6.5L forrólevegős sütőt is.