Könnyedén meg lehet kedvelni a Xiaomi által gyártott Redmi Note széria legújabb tagját, a Note 11-et: modern, tetszetős, kijelzője szép, méretes kamerasziget ásít a hátlapján és még a töltő is ott lapul a dobozban - na és persze az ára is barátságos.
A 2022-es család legkisebb modellje agresszív árazással és néhány, a belépőszinten prémiumnak számító megoldással igyekszik felhívni magára a figyelmet.
Visszatérnek az élek
Trendi, kissé szögletesebb lett az oldala a Redmi Note 11-nek, ami kellemes és stabil fogást tesz lehetővé, emellett a három oldalon vékony káva is szépen mutat a 6,43"-os AMOLED kijelző körül. Egyedül az alsó keret vastagabb kissé, de ez nem zavaró, a telefon határozottan modern. A 90 Hz-es, FHD-felbontású 1000 nites fényerejű panelt Gorilla Glass 3 védi, míg a hátlap műanyag.
Ez utóbbi már nem annyira kellemes tapintású, ám a fém váz masszívvá teszi a mobilt, ami ebben a kategóriában azért még nem minden esetben magától értetődő. A hátlap színe amúgy szintén divatos és a dobozban egy szilikontok is található, hogy hatékonyan védhesd új mobilodat.
A 179 grammos okostelefon egyik kellemes meglepetése, hogy 80 ezer forintos ára ellenére IP53-as fröccsenésálló besorolást kapott, vagyis ugyan vízbe ne dobáld, de ha esik az eső, még előkaphatod a zsebedből, nem lesz baja. A telefont Snapdragon 680 SoC hajtja, ami barátságosan alacsony fogyasztású, ám sajnos nem kimondottan acélos. Erőssége azonban, hogy fejlett gyártástechnológiával, 6 nm-en készült, így az óriási, 5000 mAh-s akkuval akár 2 napos üzemidőt is könnyedén összehozhatsz.
Az üzemidőhöz kapcsolódó, további kellemes adalék a telefonhoz járó 33 wattos gyorstöltőfej. A szuper üzemidőt tesztünk is alátámasztotta: PCMark 8-at futtatva, folyamatos terhelés és 50%-os kijelző-fényerő mellett 14 órán keresztül bírta a mobil, ami kiváló eredmény.
A kötelező szenzorok és vezérlők mind adottak, de sajnos nincsen az előlapon visszajelző LED, a Wi-Fi lassabb és az 5G-ről is le kell mondanod. A visszajelző LED-et ötletesen helyettesíti a kijelző oldalának felvillanása és azért a másik két hiányosság sem olyan nagyon fájdalmas ezen az árszinten.
A jó hírek sora azonban hosszabb: a sztereó hangszóró jó hangosan szól, kapsz jack csatlakozót, a felső élen ott az infra, az oldalsó bekapcsológombba rejtett ujjlenyomat-olvasón felül arcfelismerést is aktiválhatsz és még microSD kártyát is betehetsz a dual SIM-es készülékbe (egy SIM-helyet feláldozva).
A belépőszint árnyéka
A Redmi Note 11 modern külseje és kiváló kijelzője reményre adhat okot és tényleg tetszetős is, azonban használat közben az Android 11-re ültetett MIUI 13 nem szárnyal úgy, ahogy azt reméltük. Már néhány háttérfolyamat is megakasztja olykor a telefont, a kamera használatakor pedig néha feltűnően sokat kell várni a reakciókra. Sajnos hiába fogyaszt keveset az SoC, cserébe nem is sieti el a dolgokat.
A Xiaomi virtuális RAM-megoldása elvileg segít valamelyest kibővíteni a rendszermemóriát a tárhely rovására, ám ez olyan látványos gyorsulással nem jár.
A másik fájdalmas pont a kamerasziget, ami kinézetre ugyan impozáns, de sajnos a költségcsökkentés miatt nem minden eleme tökéletes. A főkamera 50 MP-es és szép színeket produkál napfényben, de a szoftveres képjavítás messze nem tökéletes, ha pedig mozog a fotó alanya, egészen könnyedén elmosódhat a kép. Megoldás lehet, hogy több képet készítesz, ebben viszont a szerény SoC fog némileg hátráltatni. Az ultraszéles kamera színhűsége és élessége egy lépcsőfokkal lejjebb van, de belépőszinten azért elfogadható, mert ha odafigyelsz, lehet használható képeket készíteni jó fényviszonyok mellett.
A 2 MP-es makró és 2 MP-es mélységérzékelő inkább díszek, mintsem hasznos tagok. Rosszabb fények mellett sajnos a főkamera is legnagyobb jóindulattal is csak közepes képeket készít és nagyon stabilan kell tartani, hogy ne mosódjon el túlságosan a végeredmény. A selfie 13 MP-es és a hétköznapi feladatokban nem fog cserben hagyni: egy-egy gyors kép, némi videótelefonálás, de például éjjel csoportképet már ne te készíts.
Videózásnál csak az alapot kapod. Az nem túl meglepő, hogy nincsen 4K-rögzítés és 60 fps sem, de például felvétel közben nem válthatsz a szenzorok között, ha pedig esti fények mellett videóznál, ne sok jóra számíts.
Verdikt
A Redmi Note 11 a belépőszintű mobilok piacát hivatott felrázni és ebben számíthat is sikerre. A telefon hazánkban mindenhová bekerül, legyen az szaküzlet vagy szolgáltató. A kijelző, a forma kiemelkedően jó, a szolgáltatások közt több a kellemes, mint a kellemetlen meglepetés, viszont szélsebes tempóra ne számíts és a fényképezésben sem ez a modell a legjobb.
A Note 11-nek több nagytestvére is érkezik, amelyek egyre jobb kamerákat, egyre nagyobb sebességet kínálnak, de az ár is szépen lépked felfelé, és azért 80-140 ezer forint között már jó pár konkurens igyekszik megnehezíteni a Redmi Note 11-esek sorsát.