Az AT&T mobilszolgáltató az Egyesült Államok piacának legnagyobbja: 2022-es adatok szerint több mint 217 millió előfizetőt tudhat az ügyfelei között, így óriási eléréssel rendelkezik a lakosság körében, amit egy friss jelentés szerint az emberek megfigyelésére használnak a mindenkori amerikai kormányok.
A Wired magazin nemrég egy hivatalos dokumentumokra alapozott riportban fedte fel a DAS, vagyis a Data Analytical Services nevű program részleteit, amelynek keretében AT&T-kuncsaftok milliói után kémkedhet az állam.
A DAS elméletileg a kábítószer-kereskedelemmel összefüggésbe hozható bűnözők megfigyelését célozza, ám a drogellenes harc jegyében akár az érintettek családtagjainak és ismerőseinek hívásait is monitorozhatják vele, még akkor is, ha azok ellen nem zajlik nyomozás. A Wired ráadásul arra is talált bizonyítékokat, hogy egyes helyi rendőrségek a kábítószeres bűncselekményektől független ügyekben is igénybe vehették a program által biztosított eszközöket.
Az állampolgárok utáni kémkedés hosszú évek óta folyik: a magazin szerint az eredetileg Hemisphere néven futó DAS már Barack Obama elnöksége alatt is működött, s habár az ő kormánya 2013-ban leállította a finanszírozást, később Donald Trump, majd a jelenleg hivatalban lévő Joe Biden is zöld utat adott neki. A Wired értesülése alapján a Fehér Ház az elmúlt 11 évben minimum 6,1 millió dollárral, vagyis 2,1 milliárd forinttal támogatta az AT&T ügyfelek hívásainak rögzítését.
A teljes jelentés ide kattintva olvasható.