Szerencsésen visszaszorult a koronavírus-járvány a világban, ám a home office, a távmunka velünk maradt, aminek egyik alapfeltétele, hogy ideális munkakörülményeket tudjunk biztosítani otthon. Volt időnk a saját bőrünkön is megtapasztalni, hogy ennek egyik alkotóeleme a biztonságos és gyors PC, valamint egy olyan monitor, ami kíméli a szemet, minden kényelmi szolgáltatással rendelkezik és nem utolsósorban keveset fogyaszt. Ez utóbbi különösen manapság lett kiemelten fontos, ám az idő múlásával előtérbe kerültek olyan szolgáltatások is, amelyek eddig csak a topligában voltak elérhetők.
Ma már egy monitornak nem csupán az a dolga, hogy megjelenítse a rákapcsolt PC képét, központként kell funkcionálnia, hogy valóban hatékony láncszeme legyen otthoni munkaállomásunknak. Ha pedig még filmnézéshez, játékhoz is bevethető, az csak hab a tortán. Megnéztük, ezek közül mi igaz a Philips 5000-es sorozatú példányára.
Középkategória extrákkal
40 ezer forintos monitortól senki ne várjon csodát, de 27"-os képátló és full HD felbontás felett nézelődve a 100 ezer forint alatti áron kínált példányoknál is temérdek kompromisszumra kell számítani. A Philips E1N5600-as monitora ennél jelentősen drágább, 160 ezer forintért kínálják, azonban cserébe nem csupán kompromisszummentes képminőséget, de sok extrát is ígér.
Szerencsére a 27 colos képátlónál már elbúcsúzhatunk a full HD-felbontástól, helyette egy WQHD IPS-panel kínál 2560×1440 pixelt. Ez ideális kombináció, a kellemes képpontsűrűség 100 és 125%-os skálázás mellett is éles képet biztosít. A háttérvilágítás szimpla edge-LED, viszont a fényerő gyári 300 cd/m2-es értékén is látszik, hogy nem régebbi panelről van szó, a 300 cd/m2 pedig erre a feladatra bőven elegendő.
Válaszidő tekintetében ne számíts gaming monitorokra jellemző tempóra, a közepes input lag melletti 4 ms GtG szintén átlagos érték, bár a megszokott felépítésű, magyar nyelvűre is állítható OSD menüben aktiválhatod az 1 ms-os MPRT funkciót is. Ennek előnyeiről persze megoszlanak a vélemények, ha általános felhasználásra szánod a megjelenítőt, inkább hagyd ki ezt a funkciót.
Ennél talán hasznosabb, hogy a natív felbontásra 75 Hz-es adaptív frissítés mellett is képes a monitor. Ezt az AMD FreeSync technológiájával valósítja meg, illetve a PC G-Sync-kompatibilisként is felismeri, magyarán Radeon és GeForce VGA-kal is együtt tud működni. Persze elsősorban munkára, tanulásra szánják ezt a modellt, így fontos, hogy a hátlapi joystickkal gyors profilváltást végezhetsz, ezzel aktiválhatod például az EasyRead vagy a LowBlue szemkímélő módokat. Előbbi nagyon érdekes, szürkeárnyalatos képet ad, de valóban kíméli a szemet, utóbbi pedig a kékfény-kibocsátást csökkenti, ami ma már szinte kihagyhatatlan opció (és amúgy valóban hatékony). A monitor talpa kicsi és dizájnos, a nyak pedig engedi a döntést és a magasságállítást is. Amit hiányoltunk, az az oldalra forgatás, ami irodában néha azért hasznos extra, de otthon kevésbé lesz fájó, hogy nem vehetjük igénybe. Ennél érdekesebb funkció, hogy a mérnökök úgy tervezték meg az állványt, hogy a Philips E1N5600 mindkét irányba pivotba állítható legyen. Ez másodlagos kijelzőként igen hasznos funkció, ám kimondottan zavaró a vízszintes középállást nem jelzi semmiféle kattanás, tehát csakis szemmértékre hagyatkozhatsz, finom csuklómozdulatokkal végrehajtva a korrekciót, vagy extrém esetben használhatsz vízszintmérőt is.
Több, mint egy monitor
És akkor nézzük azt, mivel nyújt többet a Philips E1N5600, mint egy szimpla monitor. Ez nem más, mint a DP és HDMI bemenetek mellett található USB Type-C, valamint az ennek köszönhetően elérhető extra szolgáltatások. A legszembetűnőbb az átlagos vastagságú kávákkal szerelt panel tetején található webkamera. Ez 5 MP-es felbontásra képes és videochathez megfelelő minőséget biztosít. További haszna, hogy kompatibilis a Windows Hellóval, tehát arcfelismeréssel is beléphetsz a Windowsba, ha aktiválod a funkciót. A biztonságra is gondoltak a mérnökök, ezért egy mechanikus takarólapot tolhatsz a lencse elé az apró felső gombot elhúzva. Szintén itt találhatók a zajszűréssel felvértezett mikrofonok, e funkciónak hála a meeting többi résztvevője tisztán hallja a hangodat.
Mindezen túl USB Type-C-n keresztül megfelelő notebookkal video- és audiojel átvitele is lehetséges, sőt egy USB-elosztóhoz is jutsz a monitoron, továbbá a kompatibilis laptopot mindeközben 65 wattal még tölti is. Ez azt jelenti, hogy notebookkal használva megvalósítható az egykábeles asztal, ahol mindössze egyetlen, vékony Type-C-Type-C kábel kígyózik a monitor és a PC között. Ezen kétirányú kapcsolat jön létre, így ha nem használsz extra perifériát, más kábelre nem is lesz szükséged (a monitor tápkábelét leszámítva).
A Philips E1N5600-ból a hangszórókat sem felejtették ki, sőt 2×5 wattosnak mutatja az adatlap. A hangminőség valóban jobb, mint a 2×2 wattos megoldások esetében, ám a dobozhangtól nem szabadulsz és tiszta, mélyekben gazdag hangzást ne várj. Ettől függetlenül hasznos funkció, ráadásul a hangerővel sem lesz gondod és a beszédhang is tisztán hallható. Az USB-kapcsolaton elérhető szolgáltatások repertoárja tekintélyes, a listáról mindössze a gigabites Ethernet vezérlő maradt le, illetve fájó hiányosság, hogy a normál Type-A USB portokból egyetlen egy sem került könnyen elérhető helyre - például oldalra -, mindegyiket a hátlapi bemeneteknél kell keresned.
Összességében elmondható, hogy a Philips új általános célú monitorja szintet tudott lépni képminőségben, emellett pedig sok, fontos és hasznos funkcióval is bír. Na és persze a játéknak sincs akadálya, amennyiben nem hardcore szintűek az elvárásaid. A Type-C bemenettel elérhető extrák mind egy szálig hasznosak otthoni munkavégzés során, de tény, hogy ezért a felszereltségért elkéri a felárat a Philips. Ha kihasználnád ezeket - pláne modern notebookkal - akkor mindenképpen megéri ezt választani, ha nem, azért vannak kevésbé jól felszerelt 27"-os WQHD monitorok is a piacon ennél kedvezőbb áron.