Hirdetés

Összeültek az ENSZ szervezetei egy aszteroida miatt, amely eltalálhatja a Földet



|

A veszély mértéke alapvetően elenyésző, de a protokollt tartva elkezdődött a készülődés a 2024 RY4 jelű égitest lehetséges hatásainak ellensúlyozására.

Hirdetés

Néhány évente pánikol a világ egy aszteroida potenciális becsapódása miatt, de általában ilyenkor néhány százalékos esélyekről beszélünk. Ezúttal is ez a helyzet: az ENSZ folyamatos megfigyelés alatt tart egy 2024 YR4 megjelölésű aszteroidát, aminek jelen pillanatban 1,3 százalék esélye van a Földbe való becsapódásra. Az égitest jelenleg 43 millió kilométerre van tőlünk, és 2032. december 22-én kerül közel a bolygónkhoz.

Az 1,3 százalékos valószínűség még csökkenhet, amikor legközelebb felmérhetik majd az esélyeket, de erre csak 2028-ban lesz lehetőség. Amit egyelőre tudunk, az az, hogy a 2024 YR4 átmérője valahol 40 és 90 méter között van, és 1 százaléknál nagyobb eséllyel csapódhat a Föld felszínébe. Ilyenkor életbe lép az ENSZ hasonló helyzetekre felállított intézkedési folyamata.

Hirdetés

Első körben összeült az ENSZ két ezzel foglalkozó szervezete, az Űrmisszió Tervezési Tanácsadói Csoport (SMPAG) és a Nemzetközi Aszteroidafigyelmeztető Hálózat (IAWN). A feladatuk az volt, hogy megbeszéljék a lehetséges forgatókönyveket, és egyelőre arra jutottak, figyelni fogják az aszteroida pályáját, és ha a 2028-as felmérés után is 1 százalék felett marad a veszély, akkor ellenlépéseket fognak javasolni.

Az egyik lehetséges ellenlépés egyébként egy űrszonda kilövése lenne, amivel eltéríthetnék az aszteroida pályáját. Ez a NASA DART küldetésén egyszer már megtörtént 2022-ben, és akkor sikerrel járt. Ha legközelebb nem sikerül, akkor az érintett helyszíneken kell intézkedni, ami jelenlegi becslések szerint az Egyenlítő vonalának északi része lesz majd. Itt pontosabban Dél-Amerika északi része, Közép-Afrika, India déli sarka, és az Indokínai-félsziget van veszélyben.

Ugyanakkor azt is fontos megjegyezni, hogy nem feltétlenül fog hatalmas pusztítást okozni a becsapódás sem. Az aszteroida összetétele is nagyon fontos a viselkedésének szempontjából, így pánikolni egyelőre semmi okunk sincs.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.