Nem is olyan rég óriási felhördülést okozott, amikor az Apple lefelejtette a jack csatlakozót iPhone-jairól, majd példáját jó néhány androidos telefongyártó követte. Ma már az a szenzáció, ha egy mobilon van jack csatlakozó, vagyis analóg audio ki/bemenet.
Sok-sok hőbörgőt azzal lehetett elcsendesíteni, hogy a BT-fülhallgatók minősége jelentős javuláson esett át az elmúlt években, miközben áruk meredeken bezuhant. És akkor megjelentek a TWS füldugók és most mindenki ilyet akar - gyártani.
Ez valami más(?)
A OnePlus mobilgyártót nem kell bemutatnunk, számos kiváló készüléket tett már le az asztalra és jelenleg is roppant aktív, ám leginkább arról ismert, hogy ő gyártotta a legjobb flagship killer mobilokat. Ezek alacsony áron hozták azt, amit a csúcsmobilok, méghozzá jó minőségben. A gyártó ezen törekvése az évek során kicsit megkopott (épp most igyekszik ismét visszatalálni ehhez a recepthez), ám prémium telefonjai abszolút versenyképesek, miközben mögötte felsorakozott a fajsúlyos Oppo is, aki biztosítja a OnePlus stabilitását és fejlődését (és közeledését az anyacéghez). A sok telefon és menő kiegészítők mellett azonban a OnePlusnak még nem volt aktív zajszűrős TWS, vagyis True Wireless Stereo fülhallgatója, amely ugyebár teljesen zsinórnélküli, apró és mindenféle extra szolgáltatást nyújt. Hát készített egyet.
OnePlus Buds Pro
A névadási megbeszélés vélhetően alig pár percig tartott a főhadiszálláson - a készülék leírása mögé mindössze a "Pro" szócska került és készen is volt a gyártó. Ez mutatja, hogy a 90 Eurós OnePlus Buds-nál többet nyújt az új, kisebb modell. A sztereó TWS füldugókat rejtő töltőtok viszonylag apró, meglehetősen lapos és koromfekete, de természetesen más színben is elérhető a termék. A OnePlustól megszokott menő csomagolásban a szokásos körítést találod: egy Type-C-s töltőkábelt, szilikonharangokat S, M és L méretekben, valamint egy leírást.
A matt fekete füldugók szárai nagyjából félhosszúságúak: egyértelműen jelen vannak és kilógnak a füledből a szád irányába, azonban messze nem olyan hosszúak, mint egyes konkurensek fülhallgatói esetében. A kis nyakak amúgyis praktikusak, ugyanis ezt összecsippentve érheted el a vezérlési funkciókat. Ebből szokásos módon többféle is létezik: lejátszás/állj, számugrás, illetve a zajszűrési mód váltása. Vélhetően ez utóbbi volt az, ami miatt a Pro-jelzőt megkapta a fülhallgató, ugyanis a Buds Pro 3 darab mikrofonjának segítségével komplett aktív zajszűrésre és zajelnyomásra képes. A zaj kigyomlálása a hangból a szokásos módon zajlik, belső és külső mikrofonok, valamint egy vezérlőchip gondoskodik arról, hogy neked csak a tiszta zene és/vagy beszéd jusson a füledbe.
Ez persze ki is kapcsolható, illetve elérhető egy köztes áteresztő üzemmód is (a szoftverben Átlátszóság a neve), ahol a környezeti zajokból is kapsz, miközben a morajlást és egyéb zajokat kiszedi az elektronika. Ehhez jön még az ergonomikus kialakítás és a szilikonharangok, amelyek jó passzív zajszűrést adnak a képlethez. Az ergonómia amúgy nem rossz, a fülbe szépen ül bele a Buds Pro, de a különböző méretű harangokkal érdemes játszani, hogy valóban fixen üljön a füledben, máskülönben főleg mozgás közben könnyen kilazulhatnak a füldugók. Ennél néhány gyártó TWS fülhallgatója stabilabban megmarad a fülben.
A töltés viszonylag gyors, sőt, a Type-C mellett a Qi-töltést is támogatja a Buds Pro. Ha aktív zajszűréssel használod, kb. 5 óra üzemidőre számíthatsz, amit képes a tok megháromszorozni. Ha csak gyorsan rátöltenél merülő fülhallgatóidra, 10 perc töltéssel újabb 10 óra zenehallgatást nyersz. Ha a tok akkuját is beleszámoljuk, maximálisan 38 óra lejátszási idővel kalkulálhatsz - kikapcsolt aktív zajszűrés mellett. A kb. 4 grammos füldugók IP55 besorolást kaptak, vagyis az izzadság vagy némi por nem árt meg nekik (a tok IPX4-es besorolású).
Az a bizonyos titkos hozzávaló
Természetesen valami különleges extra is kellett ahhoz, hogy a OnePlus Buds Pro kiemelkedhessen a TWS-ek tengeréből. Elsőként mindjárt meg kell említeni, hogy OnePlus telefonokkal tökéletes az integráció, sőt, a Bluetooth-menüből tudod vezérelni a fülhallgató funkcióit, még applikációt sem kell külön telepítened vagy indítanod. Ez egyrészt nagyon profin néz ki és valóban jól működik, másrészt viszont egy csomót kell lépkedni a BT-menüben, hogy a kívánt extra funkciót elérd. Amennyiben nem OnePlus telefonod van, külön applikációval (az Oppo HeyMelody appja) mindent elérsz akár iOS-en is.
A digitális asszisztens támogatása mellett megkapod a fülhallgató-illeszkedési tesztet, amely segít helyesen viselned a dugókat. Szintén hasznos (és az illeszkedési tesztnél kicsit egyedibb) az Egyéni hangzásoptimalizálás, amely a hangzást segít az igényeidhez igazítani. Természetesen a fülből kihúzást is érzékeli a Buds Pro - ilyenkor megállítja a lejátszást. Extraként meg tudod keresni a fülhallgatódat a telefonod segítségével és a monó mód sem okoz számára gondot. Sajnos a párhuzamosan többkészülékes csatlakozás nem elérhető. Kapsz viszont egy Zen Mode Air funkciót, amely valóban egyedi. Ennek segítségével egy megadott háttérzajt játszik le a fülhallgatód. Ezek a hangok az appban érhetők el és bizonyítottan segítenek ellazulni, vagy éppen fókuszálni a munkádra - mikor melyikre van szükséged. Emellett extra még a Pro Gaming mód, ahol a késleltetés mindössze 94 ms, azonban ez csakis OnePlus telefonnal érhető el és azok közül is csak a kiválasztott modellekkel.
Verdikt
A OnePlusnak kutya kötelessége volt már megjelennie egy "pró" TWS fülhallgatóval - tulajdonképpen az itt inkább a kérdés, hogy miért várt ilyen sokáig. A Buds Pro jól néz ki, tényleg tetszetős már a tok is, fülbe helyezve pedig szintén jól mutat. A nyaknak köszönhetően a vezérlés biztos, kényelmes és egyszerű, az üzemidő pedig hozza az elvárhatót. Igen, a Buds Pro extrákat is tartogat: az illeszkedési teszt, az egyedi hangzásbeállítás, a korlátozottan programozható vezérlés hasznosak, a Zen Mode Air pedig bizonyítottan hatásos (bár ezt egy szimpla appal, vagy ingyenes weboldallal is megoldhatod). Ezt leszámítva azonban különleges, fejelcsavarós extrát nem kínál. Hangzásban sem. A sztereó színpadkép szép, széles, a hangzás is kellően meleg és basszust is kapsz, de a tisztaság, a dinamika messze nem tökéletes, a Sony csúcs TWS-fülhallgatójával nem összemérhető, az Átlátszósági aktív zajszűrés pedig a Samsung Buds Pro esetében sokkal hatékonyabb.
Összességében nem rossz a Buds Pro, csalódni biztosan nem fogsz, de hacsak nem szuper áron szerezted meg (értsd: 50 ezer forint alatt), nehéz lesz megindokolnod, hogy miért éppen ezt a TWS füldugót választottad, és nem egy másikat a tucatnyi közel azonos közül.