A sofőr nélküli okosautókat könnyedén eltéríthetik majd a hackerek, akik képesek lesznek a mesterséges intelligenciára építő rendszereket befolyásolni. Erre mutatott rá most a McAfee a legutóbbi jelentésében, amely alapján manipulálhatóak lesznek a jövő önjáró járművei. A McAfee model hacking néven emlegeti a folyamatot, amely során képesek lesznek a támadók felülírni a járművek szoftverrendszereit. A Tesla sem kivétel.
A McAfee fejlett fenyegetéseket kutató csapata képes volt apró módosításokkal célzott támadást intézni a Mobileye EyeQ3 kamerarendszer ellen is, ami számos modern járműben, például Teslákban is ott van. Ezután már könnyedén manipulálták az autó rendszerét, és rávették például, hogy a 35 mérföld per órás sebességkorlátozó táblánál magától és azonnal gyorsítson fel 85 mérföld per órás sebességre.
A model hacking lényege, hogy az AI-rendszer szabályhozását segítő algoritmusokat támadja negatív befolyásolással. A szoftverplatform felismerési és döntéshozási képességét bármilyen irányban képesek módosítani. Egy-két nulla vagy egyes szám eltávolításával, egy-egy pixel módosításával vagy funkció kivételével azonnal megállíthatóak a járművek vagy baleset is előidézhető. Szerencsére nem tudnak a gyakorlatban megtörtént esetekről, de mivel egyre több embert és céget érdekel ez a terület, így garantált, hogy a jövőben a leírtak mindennapos valósággá válhatnak.
Bár a biztonsági szakértők valószínűleg mindent megtesznek majd, hogy ne kelljen rettegni az önjáró okosautók utasainak, a mobilos appok világa elég jól rávilágít arra, hogy szélmalomharcot vívnak. Védekezni minden sérülékenység ellen lehet, de az elmúlt évek megmutatták, mindig van újabb és újabb rés, kiskapu, rosszakaró...