Egészen pontosan már fél éve megjelent a Nothing első mobilja, a nemes egyszerűséggel csak Phone (1)-nek nevezett készülék, pedig a gyártó csupán 1 éve jelentette be komoly szándékait a piacon. A Nothing 2020-ban indult, alapítója pedig Carl Pei, aki a OnePlus társalapítója és vezetője volt. Ez már önmagában izgalmas, látva, hogy a OnePlus az elmúlt években több, igen jól sikerült, népszerű mobilt készített és dobott piacra világszerte. A Nothing Phone (1) tehát hozzáértő,
nem zöldfülű
tervezők által elkészített telefon, a cég mögött ott a Qualcomm is, mint partner, viszont az emberben ott a természetes félsz, hogy egy ilyen új, 1-2 termékes cég vajon miféle támogatást nyújt készülékéhez és hogy lesz-e pénze újabb fejlesztésekre, a meglévő modellek támogatására, vagy a nagyhalak hamar kivégzik és/vagy bekebelezik.
Ami biztos, hogy közel féléves rajtja óta a Phone (1) rendszeresen megkapta a frissítéseket, a tesztkészüléken januári a biztonsági patch volt, komolyabb tervezési, összeszerelési gondok nem derültek ki és az Android 13 frissítés is a célegyenesben van. Megnéztük, mire számíthat az, aki Androidon maradna ugyan, de valahogy egyik nagyobb szereplő terméke sem mozgatta meg a fantáziáját.
Lekerekített tégla
A Nothing Phone (1) esetében egyszerre beszélhetünk egyszerű, letisztult vonalakról és pusztán a látványt fokozó díszítő elemekről. Ami biztos, hogy nincsen még egy olyan androidos telefon, amire ez a készülék hasonlítana, de abban van valami, hogy formáját tekintve kicsit hasonlít az újabb iPhone-okra.
"Nicsak, egy androidos iPhone!"
Ilyen felkiáltással is kérték el a Nothing Phone (1)-et megnézni és ez nem véletlen. A sarkok ugyan lekerekítettek, de a telefon alapvetően szögletes, az élek konkrétak, emiatt pedig igazán könnyen kézbe lehet venni. Jó a súlyelosztás, a sima hátlap ellenére sem csúszik a telefon, a kétoldalra szétdobott gombok könnyen kézre esnek és a kijelző mögötti ujjlenyomat-olvasó is a helyén van.
A strapabíróság nagy kérdés egy átlátszó hátlapos, határozott élekkel rendelkező mobilnál, de itt nincs komoly veszély: elöl és hátul is Gorilla Glass 5-ös védelmet kapott a telefon, a keret pedig masszív alumínium. Az IP-besorolás sem maradt el, noha itt a fröccsenésállósággal kell beérned (IP53), ami azért általános napi használathoz elegendő kell, hogy legyen (persze az IP67/68-nak jobban örültünk volna).
Egyértelmű, hogy a készülékben nem is a szögletes oldal, vagy a jó súlyelosztás lesz a legfeltűnőbb, hanem a Glyph világítás, ami nem más, mint az átlátszó hátlap mögé rejtett LED-világítás. Ez egyrészt a kameraszigetet öleli majdnem teljesen körbe, másrészt középen egy nagy C-G-szerű jelet ad ki, alul pedig egy felkiáltó jel világít. Ez a Glyph jelölheti a töltés állapotát, megvilágíthatja a fotózandó tárgyat vagy embert, jelezhet, ha üzenet érkezik stb. Hogy ennek mennyi haszna van, arról lehet vitázni, de arról nem, hogy
ez bizony egyedi és igen jól mutat.
A bling-bling extrán túl a Nothing Phone (1) kifejezetten olyan szolgáltatásokat kínál, amik hasznosak, amiket pedig túlzásnak ítéltek a tervezők, azokat lehagyták. A kamera a fontos dolgokat rejtő kalapba került, így hátul 2 darab 50 MP-es szenzor található: egy normál és egy széleslátószögű. Előbbi optikai képstabilizátort is kapott, utóbbi autofókuszos - a kameraszám hajszolásába nem állt bele a Nothing, így 2/5 MP-es makrót szerencsére nem kell feleslegesen megfizetned. Az előlapi lyuk mögött egy 16 MP-es selfiekamera figyel.
Ami kell, az van, ami nem, azért ne fizess
Az NFC, a Wi-Fi 6, A BT5.2 nem hiányzik, viszont nincsen jack, mSD foglalat, rádió, infra és AptX HD sem. Ujjlenyomat-olvasó természetesen adott a kijelző alá rejtve, arcfelismerés is van, a hangzás sztereó és nem is túl halk, az üzemidőre pedig egy 4500 mAh-s akkumulátor van igen jó hatással. Ezt 33 W PD3.0-s töltővel tudod felpumpálni, vagy 15 W-tal vezeték nélküli töltőn is. A telefon a visszatöltést is támogatja kábelmentesen (5 wattal).
A kijelző ideális középméretű: 6,55"-os, FHD+ felbontású (20:9 képarány), 120 Hz-es és HDR10+ támogatással is rendelkezik. Az átlagos fényerő 500 nit, de ha kell, 1200 nitre is képes a Nothing Phone (1).
Odabent egy ésszerű Snapdragon 778G+ 5G SoC dolgozik 8 GB RAM és 128 GB tárhely kíséretében. Ez önmagában nem rossz - bár a benchmark programokban középmezőnyig tart ki az ereje, azért a hétköznapokban nem kell akadásoktól, röccenésektől rettegned. A fogyasztás ideálisan alacsony, van teljes 5G, és hogy még véletlenül se a rendszer terhelje le a mobilt, az Android 12-re egy habkönnyű UI-t ültettek a tervezők. Ez a Nothing UI, ami kevés módosítástól eltekintve a Google alapfelülete, vagyis gyors és nem terheli feleslegesen a hardvert.
Teszt, összegzés
Carl Pei ismét megmutatta, hogy nem csak a OnePlusnál tudott nagyot alkotni. Mármint nem méretben, tudásban vagy teljesítményben: a Nothing Phone (1)-gyel azt kapod, aminek van értelme, mást nem - vagyis még a Glyph-et, de az menő. Ugyanakkor hiába a szakmában elismert név,
a Nothing Phone (1) első féléve arról szólt, hogy bizonyítson, van helye a piacon.
Noha az Apple vagy a Samsung főhadiszállásán nem kapcsoltak vészüzemmódba az új szereplő láttán, de a kínai vetélytársak minden bizonnyal felkapták a fejüket és árgus szemekkel figyelik a Nothing minden rezdülését.
A Nothing Phone (1) kiváló középkategóriás mobil, működik, teszi a dolgát és nem hagy cserben. a Sebesség rendben van, a kezelőfelület könnyen megkedvelhető, a kijelző szuper és a két hátsó kamera is jónak számít ebben az ársávban. Az elmúlt félévben rendre megérkeztek a frissítések, a jelenlegi Android 12-t pedig hamarosan váltja az Android 13. A gyártó 3 év frissítési garanciát vállalt a telefonra, ami jobb, mint egyes kínai gyártók esetében (a gyorsaságra és rendszerességre pedig abszolút nem lehet panasz). Persze örültünk volna, ha van töltő a dobozban, ha a gyorstöltés 66 Wattos, ha IP67-védelmet élvezhetünk és ha van értékelhető makrokamera, de ezek mind-mind jelentősen megdobták volna a vételárat.
A Nothing Phone (1) indulásakor 200 ezer forintba került, ami mára 180 ezer forintra mérséklődött, ami mai szemmel nézve reális ezért a mobilért, ami ugyan nem több egy újabb androidos mobilnál, mégis, egyszerre észszerű, letisztult és más, mint a többi. A piac pedig már vissza is jelzett: készül a Phone (2), amely várhatóan ősszel debütál.