Vannak lassabb, csendesebb, és meghatározó, forradalmi évek az IT-fejlődéstörténetében. 2025 az előrejelzések szerint az utóbbi csoportba fog tartozni. Mindjárt itt a generatív mesterséges intelligencia, ami már 2 éve bontogatja szárnyait, de az ígéretek szerint idén jön el az az áttörés, amikor már mindenkinek, több területen is könnyedén elérhetővé válik és felhasználóbarát módon használható lesz a mindennapokban.
A Kingston által összeállított előrejelzés emellett az AR és VR előretörését prognosztizálja, ami azért merész kijelentés, tekintve, hogy még az Apple bicskája is beletört. A technológiák közül még a Wi-Fi 7-re érdemes odafigyelni, mint az otthoni hálózatok terén komoly ugrást ígérő megoldás, valamint az általunk is sokat emlegetett javításhoz való jog előretörését. Ez a jogszabály pontosan előírja az EU-ban, hogy a forgalomba helyezett eszközöket miként kell javítható módon kialakítania a gyártóknak. Ez óriási változást hozhat, ha beválik, de azért mi azt tippeljük, hogy az áttörés ezen a téren nem 2025-ben, hanem majd 1-2-3 év múlva lesz látványos. Nézzük nagyobb témakörök szerint, milyen változásokra érdemes odafigyelned és felkészülnöd 2025-ben.
AI, robotok és kvantum PC-k
A ramsac alapítója, Rob May állítja, idén a kvantumszámítógépek előlépnek a homályból, és megmutatják magukat, hogy mire is képesek. Emellett a döntéshozatalt segítő AI-megoldások, az okoseszközök, valamint decentralizált alkalmazások terén lesz látványos előrelépés.
Rafael Bloom piacelemző szerint az AI-alapú keresés és adatfeldolgozás az, ami ugyan a háttérben zajlik, viszont a felhasználók óriási fejlődést fognak tapasztalni több területen is, amire az AI agentek is ráerősítenek.
Elena Carstoiu, a Hubgets és 4PSA társalapítója érdekes módon a Wi-Fi 7-et emelte ki, ami az alacsonyabb késleltetésben és nagyobb sávszélességben jelent előrelépést, ezzel pedig az otthoni hálózatok mellett a vállalati IoT-ben is fontos szerepet kap. Ha ez beigazolódik, az üzleti szektorban villámsebességgel fog elterjedni az új szabvány, ami jelentős hálózati fejlesztéseket jelent.
A Kingston szakemberei is hozzátették a listához saját meglátásaikat. Szerintük minden, ami robot, az uralni fogja 2025-öt, legyen az AI-alapú gyártás, autonóm kézbesítőrobot, vagy nagyobb biztonságot nyújtó intelligens gép. Nem mellesleg a cégek az ilyen beruházásoktól hatékonyságnövekedést és költségcsökkentést várnak.
AR/VR - újabb felvonás
A Kingston jövőlátói az AR-t nagy menetelését is 2025-re teszik. A kiterjesztett valóság megjelenik majd a távmunkában, oktatásban és kereskedelemben is. Ez véleményünk szerint igen váratlan fordulat lenne, de persze az szinte biztos, hogy ha be is következik, egyelőre nem az egész világon, bárki számára elérhető módon.
Az viszont abszolút hihető, hogy a generatív mesterséges intelligencia és az AR erősödésével a kliensoldali számítási teljesítménynek is növekednie kell (edge computing), hogy az egyre nagyobb igény alatt ne roppanjanak össze a központi felhőszolgáltatások. Ez a lokális számítási teljesítmény növekedésére az önvezető járművek és az egészségügy terén is nagy szükség van.
Kiberbiztonság
Az új technológiákat nem csak jó célokra fogják bevetni, ahogy azt már megszokhattuk, kiberbűnözők is azonnal alkalmazni fogják ezeket. A NIS2 és DORA szabályozások itt kapnak fontos szerepet Rafael Bloom szerint, ám még így is elkerülhetetlen lesz, hogy néhány, a digitális infrastruktúrát érintő támadás sikerrel járjon.
David Clarke, kibervédelmi szakértő ugyanakkor úgy látja, hogy hiába az olyan újdonságok, mint a kiberbiztonsági mesh architektúra, a fent említett két szabályozás, valamint az MI-t várhatóan megregulázó törvény sok cégnek okoz majd fejfájást, extra kiadást, és emiatt lassabb működést.
Javításhoz való jog, RAM és SSD
Bár szerintünk mindenki számára valóban érezhető majd csak pár év múlva lesz a javításhoz való jogot garantáló jogszabály, Simon Besteman, a Dutch Cloud Community igazgatója úgy látja, a felhasználók már várják a tartósabb, javítható eszközöket.
A Kingston itt az SSD-k újabb esélyét látja, egy-egy régebbi készülék felgyorsítható modern adattárolóval. Emellett az borítékolható, hogy az MI előretörésével a RAM- és SSD-igények jelentősen nőni fognak. Ez már most is látszik a notebookok és okostelefonok piacán is. A PC-knél már most a 16 GB RAM és 512 GB SSD a minimum, és a két újabb szabvány, a RAM-ok esetében a DDR5, a félvezetőalapú adattárolóknál pedig a PCIe 5.0 kapcsolat lesz a sláger 2025-ben.