A mobil világban még viszonylag szokatlan, vidám, élénk színeivel is igyekszik felhívni magára a figyelmet az új Moto-flotta, amely már 50 ezer forint magasságában elindul és rengeteg modellt tartalmaz. Az új Moto G75 5G egy kicsit nehezen besorolható készülék: belépőszintűnek nevezni nem igazán lehet, hiszen 120 ezer forintot kérnek érte, ugyanakkor a konkurensek a középkategóriát már feljebb tolták, így ebbe sem sorolható be nyugodt szívvel.
Mindenesetre ez nem gond, a 120 ezer forintos árszint sokak számára még épp elérhető, ha új mobilról van szó, ráadásul a Moto G75 5G a szolgáltatók kínálatában ennél kevesebbért is elhozható (lesz). Megnéztük, mit kap az, aki a sok agyonreklámozott, népszerű és ismert márka helyett a Motorola új G-mobilját választja.
Vidám és modern, de nem minden tökéletes
A Moto G75 5G háromféle élénk színben kapható, amelyek közül kettő vegán bőr hátlapot is kapott. A nagyobb méretű mobilok csoportjába sorolható készülék műanyag, lapos és határozott élekkel rendelkező keretet kapott, ami egy 6,78"-os kijelzőt fog közre. A káva különösen alul és felül vastagabb, mint amit a felsőbb árszegmensben ma kapunk, de azért nem is támadt retró érzetünk.
Amit viszont keserűen konstatáltunk, az az IPS-kijelző, amely papíron ugyan nem tűnik rossznak 120 Hz-es frissítésével, FHD+ felbontásával és akár 1000 nites fényerejével, azonban válaszideje nem túl jó és ha nem teljesen szemből nézed, különösen a felső keretnél, a szelfi lyuk környékén felhősödik, ami világos képnél nagyon zavaró. Véleményünk szerint az AMOLED-kijelző rengeteget dobott volna a mobil értékén.
Odabent Snapdragon 6 Gen3 központi egység dolgozik 8 GB LPDDR4X RAM és 256 GB tárhely társaságában. Ez teljesen átlagos kiépítés, de inkább az alsóbb régiókban megszokott, eggyel erősebb SoC-nek örültünk volna 2025-ben. Apró kellemes meglepetés, hogy a tárhely mSD kártyával bővíthető.
A hátlapon négy kivágás díszeleg a kamerasziget sarkában. A főkamera 50 MP-es, optikailag stabilizált és a Sony Lytia 600-as szenzort kapta. A másodlagos kamera már csupán 8 MP-es, ultraszéles látószögű (118,6 fokos), viszont autófókuszt is kapott, így makróra is bevethető. Telefotó kamera nincs, viszont a LED villanó alá egy villogásérzékelő került, ami a másik két kamerával készített képeket hivatott javítani. Az előlapon 16 MP-es szelfi várja a szép mosolyokat átlagos apertúrával (f/2,45) és sajnos autófókusz nélkül.
A Wi-Fi 6E és a teljes 5G adott, NFC, GPS, BT5.4 is van, viszont csak 1 SIM-kártyát fogad, a másodiknak eSIM-nek kell lennie. A mobilt 5000 mAh-s akku hajtja, amit 30/15 Wattal tudsz tölteni PD kábeles töltőfejjel, vagy vezeték nélkül. A szokásos csatlakozó- és gombelrendezés található meg itt is annyi extrával, hogy az ujjlenyomat-olvasó nem a kijelző alá, hanem a bekapcsológombba került.
Kellemes társ
Az egyik első kellemes meglepetés a Moto G75 5G kibontásakor ér: a csomag része ugyanis egy átlátszó gyári TPU tok, ami manapság igen ritka (egyes régiókban töltőt is kapsz, de a mi dobozunkból az hiányzott). 208 grammjával a közepesen nehéz készülékek közé sorolható, viszont súlyelosztása jó, könnyen és stabilan lehet kézben tartani, a vegán bőrnek hála pedig nem csúszós. A kijelzőt Gorilla Glass 5 védi - nem a legújabb, de sokkal jobb, mint a semmi, viszont teljes IP68-védelmet kapsz és a MIL-STD-810H katonai szabványnak is megfelel.
A mobilon Android 14-es rendszer fut a Motorola egyedi kezelőfelületével. A frissítési ígéret szépen hangzik, 5 évig jár hozzá az OS-frissítés, és még plusz egy évig a biztonsági javítások is.
A Moto G75 5G kezelőfelülete egészen egyedi, de a Motorola igyekezett hasznos extrákkal bővíteni a Google alapkészletét, nem reformált meg erőszakkal minden alapfunkciót. Az egyedi szolgáltatások megismeréséhez sok segítséget kapunk, ami kellemes felhasználói élmény, viszont a gyárilag 0. perctől telepített kéretlen szoftverek láttán kissé lelohadt a lelkesedésünk. Rengeteg bugyuta játék, Facebook, Fitbit, Adobe Scan, LinkedIn és még Temu is került a mobilra. Persze ezeket le lehet törölni, de jobb volna, ha nem is lennének ott gyárilag.
A Moto-élményhez természetesen hozzátartozik a
Hello Moto
csengőhang és bekapcsolási szignál is - ezeket itt is megkapod. A teszt során a frissítések is pontosan megérkeztek, ugyan Android 15 még nem jött, de a biztonsági javítások naprakészek voltak.
A teszt és használat során a Snapdragon 6 Gen3 gyenge teljesítményét olykor észre lehetett venni, így például kép- vagy videószerkesztésnél várakozni kellett, játékoknál pedig a nem túl acélos Adreno 710 miatt döntöttünk úgy, hogy nem erőltetjük a 3D-s címek futtatását. A Snapdragon 6 Gen1-et és régebbi társait természetesen megverte, de egy Snapdragon 7-nek jobban örültünk volna. Azért annyira nem vészes a dolog, átlagos használatra ez a sebesség is megteszi még pár évig.
Reménykedtünk benne, hogy az alacsony fogyasztású SoC-nek hála az üzemidő az egekben lesz, de sajnos csalódunk kellett: a 14 óra (PCMark) nem kiemelkedő, inkább átlagos érték. A töltésnél viszont a 30 Watt nem rossz ebben a kategóriában, a vezeték nélküli opció pedig egyenesen szuper hír.
A fotózás terén meglepően jól teljesített a Moto G75 5G. Ha kategóriájában nézzük, a főkamera kifejezetten szép képeket készít jó fényviszonyok mellett: a színek a helyükön, a részletek sem vesznek el és a képek a széleik felé is élesek maradtak. Rosszabb fényviszonyoknál már komolyabban megizzad a főkamera, itt a mozgó dolgokkal gyűlik meg a baja, és kicsit több az életlen, részleteit elvesztő végeredmény, de azért a kategóriában ez még mindig egészen jónak számít. A kamera applikációban 2x-es digitális zoomot választhatsz (maximálisan 10x-es lehet), ami még egészen jó, tiszta és komolyabb zajtól mentes eredményt ad, viszont az ennél nagyobb zoom már inkább csak információrögzítésre lehet jó. Ami még zavaró lehet, hogy a kamerák közti váltásnál viszonylag sokat kell várni az átkapcsolásra.
Videózásnál 4K@30 fps-t, vagy FHD@60 fps-t is választhatsz, sőt, 4K-ra a szelfi is képes. Van stabilizálás, ami közepes eredményt hoz, de azért érdemes használni, továbbá videózás közben is válthatsz a hátlapi kamerák között (szelfire oda-vissza nem), de itt is számolnod kell némi extra átkapcsolási idővel.
A 8 MP-es ultraszéles látószögű kamera képeinél túl sok részletet ne keress, sajnos ebben nem a legjobb, viszont legalább makróra is be tudod vetni, amit egészen jó eredménnyel hoz is a Moto G75 5G. A szelfik élesek és színhelyesek, ebben fájdalmas kompromisszumra nem kell készülnöd (de sötétben ne mozogjatok túl sokat, ha csoportkép készül). Természetesen a finom részletek nem igazán maradnak meg, a nagy kontrasztokat (hátsó megvilágítás) sem kezeli túl jól, porténál viszont az éleket egészen jól megtalálta, és elmosta a hátteret.
Rátalálhat a szerencse
Nem vagyunk meggyőződve arról, hogy rengeteg, mobilvásárlás előtt álló felhasználónak a Motorola Moto G75 5G ugrik be elsőnek 2025 elején, pedig tényleg nincs miért messzire elkerülni ezt a mobilt. A vidám színek és tetszetős külső felhívja magára a figyelmet, de azért nem is túlzottan tolakodó a G75. A sebesség, az üzemidő és a szolgáltatások átlagosak ebben a szegmensben, a vezeték nélküli töltés és az IP68-as besorolás viszont kellemes extrák. A hosszú szoftveres támogatásnak is lehet örülni (bár jobban örültünk volna, ha már eleve Android 15-tel érkezik a mobil), viszont a nem túl, felül felhősödő háttérvilágítású IPS-kijelző és a sok előtelepített bloatware láttán kicsit elszomorodtunk.
Megbízható, jól összerakott mobil a G75, de inkább a belépőszint felső régiójába, mintsem a középkategóriába sorolandó készülék, amit 124 890 forintért lehet megvásárolni.