Négy éve indított el egy űrszondát a NASA egy aszteroida felé, amely 2018 nyarán látta meg a Bennu névre hallgató objektumot, később sikerült elérnie is. A vizsgálatokból kiderült, hogy az aszteroida aktív, sőt, víz van rajta.
Az OSIRIX-Rex űrszonda a vizsgálatok után most mintát vesz az aszteroida felszínéről, konkrétan 60 gramm kőzettörmeléket egy teniszpálya méretű kráterből. A mintagyűjtésre előre beprogramozták az űrszondát és annak 3,4 méter hosszú karját.
Az űrszonda váratlan helyzet vagy nagy sziklák esetén visszavonul, és ismét a Bennu körüli keringési pályára áll. Legközelebb januárban próbálkozik az űrszonda, a Földre pedig 2023-ban tér vissza.
Ilyesmivel a NASA még sosem próbálkozott, de érdekes módon a japán űrügynökség már igen. Náluk a Ryugu aszteroidáról begyűjtött mintákat az év végére várják, de tíz évvel korábban a Hajabusza már küldött vissza mintákat az Itokawa aszteroidáról.
A mostani Bennu azért számít érdekesnek, mert válaszokat adhat a Földön kialakult életre, és a tanulmányozásával többet megtudnak róla, többek közt arról is, hogy az aszteriodáról leváló törmelék segítségével fel lehet-e térképezni a Bennu gyenge gravitációs terét. Minden információ fontos, mert a NASA szerint akár a Földet is eltalálhatja egyszer.