A titkosított kapcsolatot kínáló virtuális magánhálózatok, vagyis a VPN-ek (virtual private network) nemcsak akkor hasznosak, ha el akarjuk rejteni az adatforgalmunkat, hiszen például azt is lehetővé teszik, hogy olyan online szolgáltatásokhoz és tartalmakhoz férjünk hozzá, amelyek a lakóhelyünkön egyébként nem lennének elérhetők.
Aki érdeklődik a technológia iránt, az ma már számos lehetőség közül választhat, most viszont egy szereplővel kevesebb marad, miután az egyik kisebb, de népszerűnek mondható szolgáltatás üzemeltetői közölték, hogy lehúzzák a rolót.
Egész pontosan a mintegy hatmillió ember által használt Atlas VPN-ről van szó, amely a freemium modellt követve alapvetően ingyenes volt, fizetős kiegészítő funkciókkal. Az amerikai PC World beszámolója alapján az üzemeltető az egyre élesedő piaci versenyt és a növekvő költségeket jelölte meg a búcsú fő okaiként, amelyek "leküzdhetetlen" kihívást jelentettek a cég számára.
Mivel az Atlas VPN-t már 2021-ben felvásárolta a piac egyik legnagyobb játékosa, a Nord Security, ezért most az érintett felhasználók kezét sem engedik el, hanem átterelik őket az anyacég saját szolgáltatásába, a Nord VPN-be. Az Atlas búcsúja már a mai napon, vagyis április 24-én lezajlik, amiről előre tájékoztatták az ügyfeleket.
A történtek kapcsán a PC World megjegyzi, hogy a világszerte mintegy 40 milliárd dollár értékűre becsült VPN-piacon erőteljes konszolidáció zajlik, ez pedig nem feltétlenül jó hír a felhasználóknak. Így ugyanis egyre több ember adatai koncentrálódnak egyre kevesebb nagy szolgáltató kezében, akik ráadásul nem is mindig teszik egyértelművé, hogy ők állnak az Atlashoz hasonló kisebb, a függetlenség látszatát keltő szolgáltatások mögött.
Egy 2022-es kutatás alapján a világ 105 legnépszerűbb VPN-je 24 vállalat kezében van, míg a TOP 10-es lista hat tagját mindössze három cég, a Kape Technologies, a Ziff Davis és a Nord Security birtokolja.