Hirdetés

Megszületett az emberi agy módjára tanuló processzor



|

A kutatók szerint az új technológia forradalmasíthatja az emberi szintű mesterséges intelligenciára induló fejlesztéseket.

Hirdetés

Ha egy mondatban szerepelnek a "chip" és az "agy" kifejezések, manapság valószínűleg Elon Musk Neuralink-projektjére asszociálnak a legtöbben, amely az agyba ültetett chipek útján igyekszik két lábon járó számítógépet varázsolni az emberekből.

Egy ilyen technológiának kétségtelenül meglennének a maga előnyei (pl. eszközök vezérlése fizikai beavatkozás nélkül), ám egyelőre a szakmai körökben is aggódva figyelik a projekt alakulását. Az indianai Purdue Egyetemen viszont fordítva közelítették meg a kérdést: mi lenne, ha a chipek viselkednének úgy, mint az emberi agy?

Hirdetés

Így hozták létre azt a forradalmi mesterséges intelligencia-processzort, ami az agyunkhoz hasonlóan képes újrahuzalozni magát a tanulási folyamat során. A chip "rekonfigurálható neuromorfikus funkciókat" tartalmaz, így szobahőmérsékleten, egyszerű elektromos impulzusokkal átprogramozható. Ezek az impulzusok a neuronok, szinapszisok és memóriakondenzátorok különböző funkcióit hozzák létre, amelyek kulcsfontosságúak az emberekéhez hasonló adaptív tanulás eléréséhez.

"Az élőlények agya folyamatosan képes tanulni az egész életük során, mi pedig most létrehoztunk egy szintetikus platformot a gépek számára, hogy a teljes életciklusukon át tanulhassanak. [...] Ha olyan számítógépet vagy gépet akarunk építeni, amelyet az agy ihletett, akkor szükségünk lesz rá, hogy ennek megfelelően a chipet is folyamatosan programozhassuk, átprogramozhassuk és megváltoztathassuk."

- nyilatkozta Shriram Ramanathan, a Purdue Egyetem anyagmérnöki karának professzora. A projekt eredményeit a Science folyóiratban publikálták. A beszámoló szerint az önmagát optimalizáló hardverrel a neurális hálózatok is hatékonyabbnak bizonyultak egyes tanulási folyamatok esetében.

Fotó: Purdue Egyetem

A kutatók most azon dolgoznak, hogy egy nagyobb léptékű demonstráció keretében mutathassák be az MI-chip képességeit, a végső cél pedig egy emberi agy ihlette számítógép megépítése, ami sokak számára bizonyára épp annyira ijesztő, mint Elon Musk elmechipjei.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.