A kiberbűnözők egy új, könnyen kivitelezhető módszert találtak arra, hogy érzékeny személyes adatokat szerezzenek meg, majd azokat felhasználva kijátsszák az úgynevezett KYC-eljárást (Know Your Customer), amely az ügyfélazonosítás egyik alapvető folyamata.
Az iProov személyazonosság-ellenőrző és csalásmegelőző cég legutóbbi kutatása szerint a hackerek valódi személyazonosító dokumentumokat és hozzájuk tartozó arcképeket gyűjtenek rendszerszinten, hogy ezekkel kompromittálják a védelmi rendszereket. Az iProov jelentése egy sötét weben működő csoportot azonosított, amely nagy mennyiségben gyűjt ilyen adatokat, és attól sem riad vissza, hogy akár fizessen az áldozatoknak az információkért. Bár nem tudni, pontosan mekkora összegekről lehet szó, a kutatók szerint jelentős pénzek cserélhetnek gazdát az illegális ügyletek során.
A csoportot Latin-Amerikában lokalizálták, azonban hasonló tevékenységeket figyeltek meg Kelet-Európában is, ezért az eredményeket az ottani hatóságokkal is megosztották.
"Amikor az emberek eladják személyazonossági okmányaikat és biometrikus adataikat, nem csak saját pénzügyi biztonságukat kockáztatják: a bűnözőknek teljes, valódi személyazonossági csomagokat adnak, amelyeket kifinomult csalásokhoz használhatnak fel. Ezek az identitások különösen veszélyesek, ugyanis valódi dokumentumokat és egyező biometrikus adatokat is tartalmaznak, amely megnehezíti a hagyományos ellenőrzési módszerekkel történő felderítésüket."
- fogalmazott Andrew Newell, az iProov tudományos igazgatója.
A szakember továbbá kiemelte, a jelenlegi személyazonosság-ellenőrző rendszerek könnyen kijátszhatók, ezért a szervezeteknek haladéktalanul fejlettebb, többrétegű biztonsági megoldásokat kell bevezetniük. Az új megközelítés során a felhasználóknak először azt kellene bizonyítaniuk, hogy valóban emberek, majd azt, hogy azok, akiknek mondják magukat - mindezt valós időben.