Kisebb vihart kavart, amikor az Apple nemrég bejelentette, hogy egy új szűrővel állnak elő az iPhone-okon tárolt, kiskorúakat ábrázoló pornográf fényképek felkutatására és birtokosaik lebuktatására.
A hír hallatán több biztonsági szakértő és az almás céggel háborúban álló Epic-vezér, Tim Sweeney is megszólalt attól tartva, hogy egy ilyen technológiával az Apple végső soron utat engedhet az emberek telefonjának kormányzati megfigyeléséhez.
Márpedig a cupertinóiak az utóbbi években erőteljesen hangsúlyozzák az elkötelezettségüket a felhasználók magánszférájának megvédése mellett, melynek demonstrálására még a Facebookkal is összerúgták a port a hirdetési célú követés korlátozásán.
Nem csoda hát, hogy a megfigyeléstől tartó kritikákra reagálva az Apple kommunikációs stábja vészüzembe kapcsolt, és nemrég előálltak egy 6 oldalas dokumentummal, amely kérdés-felelet formában igyekszik eloszlatni a pedofilszűrővel kapcsolatos kételyeket.
"Az Apple-nél az a célunk, hogy olyan technológiát hozzunk létre, amely hatalmat ad az embereknek és gazdagítja az életüket, miközben növeli a biztonságukat is. Meg akarjuk védeni a gyermekeket a ragadozóktól, akik kommunikációs eszközökkel érik el és használják ki őket, és korlátozni szeretnénk a gyermekek szexuális bántalmazását ábrázoló anyagok (Child Sexual Abuse Material - SCAM) terjedését."
- írja az anyag bevezetője. Az Apple szerint az új funkciót arra tervezték, hogy az illegális fotókat távol tartsa az iCloud szervereitől, de anélkül, hogy információt adna a cégnek a többi fényképről. A szűrő így a vállalat ígérete szerint csak azokat érinti, akik az iCloud Fotók segítségével szinkronizálják a galériájukat.
Az Apple továbbá azt is állítja, hogy az ellenőrzés nem terjed ki "semmiféle egyéb, készüléken tárolt adatra", illetve az iMessage-re sem. Az utóbbi válasz arra kritikára, hogy a technológiával az Apple bepillantást nyerhet a titkosított üzenetek tartalmába is.
A kormányzati beavatkozástól tartó felvetésekre pedig a cupertinóiak válasza az, hogy a cég nem egyezne bele semmilyen kérésbe, amely a szűrés kiterjesztésére, vagyis más jellegű tartalmak megfigyelésére szólítaná fel őket.
A pedofilszűrő fontos funkciója, hogy megjelöli a gyermekporográfia birtoklásával lebuktatott felhasználókat, akiket az azonosítás után a cég jelent az Eltűnt és Kizsákmányolt Gyermekek Nemzeti Központjánál. Erről értesülve többen is felvetették, hogy milyen súlyos következményekkel járna egy téves bejelentés, az Apple azonban ettől sem tart.
A vállalat szerint a hibás megjelölés esélye évente kevesebb, mint "egy az egybillióhoz", s ha mégis megtörténik, a feljelentés megtételét ugyanis minden esetben "emberi felülvizsgálat" előzi majd meg.
A kritikusok és a vállalat adok-kapokjának vélhetően nem ez lesz az utolsó fordulója, a jelek szerint viszont az Apple-nek egyelőre esze ágában sincs meghátrálni a pedofilszűrő kérdésében.