Habár az internet alapvetően szabad térként lett megálmodva, az országoknak számos lehetőségük van arra, hogy korlátozzák a felhasználók online tevékenységét, amiben a tech cégeknek is közre kell működniük, ha meg akarnak felelni a helyi törvényeknek.
A Google-től például rendszeresen kérik az állami szervek, hogy távolítson el bizonyos tartalmakat - jellemzően keresési találatokat - a szolgáltatásaiból, a vállalat pedig nem ellenkezik, ha jogszerűnek találja a felszólítást. A Statista most egy beszédes grafikont tett közre arról, hogy melyik országok jeleskednek az ilyen kérésekben.
A Google saját jelentésein alapuló adatok szerint az utóbbi években magasan Oroszország vezeti a listát. A legutóbbi feldolgozott időszakban, 2021 első felében az orosz hatóságok 18 841 esetben kérték a céget, hogy töröljön összesen több mint 200 ezer tartalmat. A második helyezett India messze lemaradt a maga 1586 kezdeményezésével, míg a harmadik helyen a 2013-ban még listavezető Törökországot találjuk, amely 1063 alkalommal kért törlést a Google-től. A negyedik az Egyesült Államok 538 kérelemmel, az ötödik pedig a 491 kérelmet benyújtó Brazília.
Forrás: Statista
A keresőóriás az Oroszországból érkező felszólítások 96%-ának engedett, a törlések többségét az információs és hírközlési hatóság, a Roszkomnadzor kezdeményezte. Az eltávolított tartalmak nagy része valószínűleg a kormánynak nem tetsző hír és információ lehetett, de biztosan tudjuk, hogy az orosz vezetés az anonim internetezést biztosító VPN-szolgáltatókkal is hadilábon áll: Ukrajna lerohanása óta már több mint 2000, ezekhez kapcsolódó keresési találat törlését kérte a Google-től.