A több mint egy éve elérhető ChatGPT leginkább arról ismeretes, hogy szinte bármilyen kéréssel fordulhatunk hozzá az esszéírástól a levelek fogalmazásán át a programozásig, a szöveggenerátor biztosan teljesíteni fogja a kihívást, akár azon az áron is, hogy légből kapott információkkal szórja tele a mesterséges intelligenciával létrehozott válaszokat.
A jelek szerint azonban az OpenAI mindentudó chatbotján mostanság úrrá lett a lustaság, amit bizony tőlünk, az emberektől tanulhatott el. Egyelőre a fejlesztők is csak vakarják a fejüket.
Az egész sztori egy novemberi Reddit-poszttal kezdődött, melynek elkövetője arra panaszkodott, hogy a ChatGPT nem volt hajlandó kitölteni egy néhány soros CVS-fájlt, méghozzá arra hivatkozva, hogy az "elég hosszú" munka lenne. Ezt követően többen is csatlakoztak a beszélgetéshez, és megosztották a saját, hasonló tapasztalataikat.
A lusta GPT nyelvi modellről (ez hajtja a szöveggenerátort) szóló panaszok az üzemeltető OpenAI-hoz is eljutottak, akik egy X-bejegyzésben közölték, hogy maguk is rendkívül furcsának tartják a dolgot, mivel november 11 óta nem frissítették a modellt, tehát nem ők állnak a háttérben. Ezt követően vetődött fel, majd gyorsan népszerűvé is vált az ún. "téli lustaság elmélet", amely szerint a weboldalak millióin trenírozott AI egyszerűen eltanulta az emberektől, hogy az év végén már nem kezdünk bele nagyobb munkákba, inkább későbbre halasztva a feladatokat.
gpt is just chillin’, let the boy rest😌
— Mike Swoopskee (@swoopskee) December 8, 2023
what if it learned from its training data that people usually slow down in december and put bigger projects off until the new year, and that’s why it’s been more lazy lately? 😅
Egy amatőr mesterséges intelligenciás kutató, Rob Lynch ennek nyomán elvégzett egy kísérletet, ami visszaigazolni látszik az észbontó teóriát. Ugyanazokat a kéréseket májusi és decemberi rendszerdátumokkal is bevitte a ChatGPT-be, és úgy találta, hogy a szöveggenerátor durván 200 karakterrel hosszabb válaszokkal szolgált, amikor azt gondolta, hogy tavasz van.
Ez persze még édeskevés ahhoz, hogy igazoltnak tekintsük a téli lustaságról szóló elméletet, de az OpenAI egyik munkatársa, Will Depue egy saját posztban is megerősítette, hogy dolgoznak a probléma kiküszöbölésén, így idővel (esetleg majd januárban) talán arra is magyarázattal szolgálnak majd, hogy mi okozta a jelenséget.