Harmadik generációjához érkezett az LG C3 OLED-tévé sorozata, amely árban és tudásban egyaránt a belépőszintet képviselő B3 széria és a játékosok igényeire is figyelő G3 termékvonal között helyezkedik el. Ebből adódóan nem túl meglepő, hogy az utóbbi években a C-sorozat volt a legnépszerűbb a felhasználók körében - a C3-as szériából az 55 colos példányt teszteltük, hogy kiderítsük, tovább tart-e a menetelés.
Kívül
OLED55C31LA - ez a régiónkban kapható modell pontos típusa. A kicsomagolás után az első gondolatunk az volt, hogy a dizájnerek valószínűleg gyorsan túl akartak lenni a feladaton, amikor a C3-as sorozat tervezésébe belekezdtek. Merthogy tesztünk alanya a tavalyi C21-es szakasztott mása. Persze amióta a keret nélküli kialakítás dívik, a kijelzőt nem igazán lehet variálni, de ha egy 55 colos C31LA-t és C21LA-t egymás mellé tennénk, akkor azt látnánk, hogy nemcsak a káva, hanem a talp és a hátsó fertály is milliméterre egyezik.
Ugyanaz a talp, és ugyanolyan doboz, pontosan ugyanazon a helyen tartalmazza az elektronikát. Ha elmélyedünk a specifikációkban, akkor sem fedezhetünk fel igazán nagy eltéréseket; például a csatlakozók típusa és száma sem változott.
Kérdés persze, hogy mennyire éri meg energiát fektetni valami olyanba, ami jó eséllyel sosem lesz szem előtt: a hátsó rész például jellemzően a fal felé néz, és egyre többen döntenek úgy, hogy a tévét a falra szerelik, így az állvány sem lábatlankodik. A C3-as tévé egyébként a szénszálas burkolatnak is köszönhetően mindössze 14,1 kg-os, amivel az egyik legkönnyebb OLED-tévének számít a piacon.
Ha valami, akkor a csatlakozókínálat viszont érdekes lehet. Az LG itt ismét hozta a kötelezőt: négy darab HDMI-csatlakozót épített be, amelyek 2.1-es szabvány szerint működnek, így a 4K-felbontást és a 120 Hz-es képfrissítést egyszerre támogatják, van eARC, VRR, ALLM és QMS is. A tévé az otthoni hálózatra Ethernet és Wi-Fi segítségével is kapcsolódhat, ezenkívül Bluetooth is került bele. Külső adattárolók számára három USB áll rendelkezésre, "tévé fronton" pedig két antenna bemenet és CI-foglalat, valamint DVB-T2/C/S2 tunerek állnak bevetésre készen. Ha esetleg régebbi erősítőt használsz, akkor azt optikai kábel segítségével tudod összekötni a tévével. A csatlakozók - ha szemből nézzük a tévét - a bal oldalra kerültek, és oldalirányba is néznek, így a kábelek csatlakoztatása akkor sem okozhat gondot, ha a tévé a falra kerül.
Belül
Hozzánk a C3-as sorozatból egy 55 colos példány érkezett, de a tévé létezik 42, 48, 65, 77 és 83 colos változatban is. A bevezetőben már említettük, hogy a C3-as széria a G3-as és B3-as tévék között helyezkedik el, de hogy ez mit jelent pontosan a gyakorlatban, arról még nem szóltunk. A G3-as tévékkel összevetve a legfontosabb különbség az, hogy tesztünk alanya sajnos nem kapta meg ugyanazt az új fejlesztésű panelt, mint a G3-as széria, így maximális fényerő tekintetében bőven elmarad tőle. A B3-as tévékhez képest viszont előny, hogy a képfeldolgozó processzor már az új, A9-es lapka.
Az OLED55C31LA fényerőssége ezzel együtt is nőtt egyébként, de a néhány százalékos plusz inkább szoftveres trükk, a vezérlés finomhangolásának eredménye - 5 százalékos fehér lefedettséggel például a maximális fényerő nem változott, a növekedés csak normál körülmények között észlelhető. És akkor sem markáns. Általánosságban is azt mondhatjuk, hogy a C3-as sorozat az ehhez hasonló apróságok terén mutat előrelépést; például jobb részletességet ad a sötét és a nagyon világos helyeken, és szebbek az átmenetek. De ezek az apróságok mind olyanok, hogy nagyítóval kell őket keresni.
A teljes mezőnyben a tévé az elit kategória tagja, ha viszont csak az OLED-eket nézzük, akkor a C3-as sorozat már a második sorba szorul, egész egyszerűen azért, mert legnagyobb fényerőben igen messze van az LG G3-tól és a QD-OLED-es tévéktől. Normál körülmények között ez nem jelent hátrányt, de ha a HDR is terítékre kerül, akkor a lemaradás érezhető. SDR módban a tévé 440 nitre képes, ami HDR-ben akár 800 nitre is felszökhet - de az előbb említett konkurensek HDR-ben akár 1400 nit körüli értéket is tudnak. Tekintettel arra, hogy a pixeleket a tévé gyakorlatilag teljesen ki tudja kapcsolni, a fekete tökéletes, a kontraszt pedig nem mérhető - ehhez persze az is kell, hogy sötét legyen a szobában, máskülönben a panel valamennyi fényt mindenképp vissza fog tükrözni. A tévé rengeteg színprofilt kínál, de ahogyan az lenni szokott, ezek többsége használhatatlan, igazán pontosnak csak a Cinema/Mozi, Filmmaker és ISF opciók mondhatók. Ezek egyikét kiválasztva az átlagos deltaE 3 alatti, ami gyakorlatilag tökéletesnek mondható.
A C3 játékra kiváló, a HDMI 2.1 csatlakozó nemcsak a 4K-s, 120 Hz-es anyagokat kezeli, hanem automatikusan alacsony késleltetés módba kapcsol, ha játékkonzolra vagy számítógéphez csatlakoztatod; az input lag így mindössze 14 ms-ra csökken. Érdemes a Gaming/Játék módot kiválasztani azzal, hogy a színhőmérsékletet korrigálni kell, mert ez a profil túlságosan hideg színeket mutat alapból. Támogatott továbbá a VRR is, azaz a képfrissítési frekvencia dinamikusan tud alkalmazkodni az aktuális igényekhez.
Habár vannak a menüben a mozgásmegjelenítést segítő opciók, OLED-tévénél ezeknek túl sok jelentősége még úgy sincs, hogy a pixeleket az elektronika "kitartja".
Hang, vezérlés és okostévé funkciók
Az audio teljesítmény 40 watt, de ez sajnos nem két 20 wattos hangszórót, hanem négy 10 wattos hangszórót jelent, ebből adódóan a hangminőség focimeccshez oké, de komolyabb adáshoz és főleg filmnézéshez messze nem az - legalább egy hangprojektorra érdemes beruházni.
Az LG távirányító szintén régi ismerős; kissé bumfordi, messze nem olyan elegáns, mint a Samsung modern kütyüi, viszont tökéletesen teszi a dolgát, és nemcsak a klasszikus funkciók, hanem az okostévé funkciók eléréséhez is kényelmes elérést biztosít.
Okostévé fronton egyébként nagy meglepetés nincs, az LG továbbra is a saját gondozásban lévő webOS-t használja, amely véleményünk szerint továbbra is a leggyorsabb és legkényelmesebb alternatíva, bár dizájnja az elmúlt években nem biztos, hogy előnyére változott; a teljes képernyős megoldás az ajánló rendszerrel nekünk például annyira nem jön be. És azzal együtt, hogy minden fontos streaming app elérhető rá (Netflix, Disney+, HBO Max), rugalmasságban az Android TV jobb.
Az LG OLED55C31LA hozza a szériától elvárt szintet, a tévé tudása és ár/érték aránya alapján méltán számíthat a sikerre. A tévé gyönyörű (de változatlan) dizájnja bármilyen nappaliban megállja a helyét, a csatlakozók száma és típusa pedig garantálja, hogy a tévé minden már meglévő kütyüvel összeköthető. Viszont tény, hogy az előző generációhoz képest az előrelépés kicsi, így az a furcsa helyzet alakult ki, hogy amíg a C2-es széria is megtalálható a boltok polcain, addig az jobb vételnek számít.