Az évtizedek során az internetes csalók változatos módszereket dolgoztak ki arra, hogy hozzájussanak az adatainkhoz, a pénzünkhöz, vagy akár egy füst alatt mindkettőhöz, az egyik kedvenc húzásukként pedig különböző hivataloknak, hatóságoknak kiadva magukat próbálják rászedni a figyelmetlen áldozatokat.
A pimaszság egy külön kategóriája, hogy az ügyeskedők a rendőrség nevében is szívesen követelnek pénzt, így az egyenruhások most egy könnyed videóban igyekeznek elővigyázatosságra bírni a lakosságot.
A TikTokon, az Instagramon és a Facebookon is megosztott anyagban a színészből lett gyilkossági nyomozó, Gál Kristóf tolmácsolja a jótanácsot, aki manapság ezredesi rangban tölti be az Országos Rendőrfőkapitányság szóvivőjének tisztjét. Gál előbb a rendőrség nevével visszaélő csalókhoz intéz egy kisípolt üzenetet, aminek a tartalmára mindenki szabadon tippelhet, majd rátér a lényegre, mely szerint a szerv soha, senkitől nem kér SMS-ben pénzt, így aki ilyen üzenetet kap, az haladéktalanul jelentse a próbálkozást, a többit pedig ők fogják intézni.
@hungarian_police #nekedbe #fyp #foryou #policia #cop #bluelivesmatter #tactical #polizei #rendorseg #police #hivatas #felkapott #tranding #magyarrendőrség ♬ 夜店Paris巴黎 - 奶盖
A videóban tárgyalt SMS-ek többnyire adathalászati céllal születnek, és olyan felhívásokat tartalmaznak, hogy a célszemélynek befizetendő bírsága/elmaradása/egyéb fizetési kötelezettsége van, amit egy linkre kattintva rendezhet. Az URL pedig természetesen egy kamu phishing-oldalra vezet, amely a csalók kezébe juttatja a beírt banki adatokat.
Hasonló üzenetek tömkelegével keringenek nemcsak SMS-ek, hanem e-mailek formájában is például mobilszolgáltatók, bankok, a posta vagy az adóhivatal nevében. Az ünnepekhez közeledve általában az efféle csalási kísérletek száma is meg szokott ugrani, így valószínűleg nem véletlen, hogy a rendőrség is épp most tette közzé a figyelmeztetést.