Brit kutatók arra figyelmeztetnek, hogy megdöbbentő módon az egészségügy rengeteg olyan környezetszennyező anyagot termel, ami negatívan befolyásolja az egészségünket - és ezt sem a fogyasztók, sem az ágazat szereplői nem tudják. A Trinity College és a londoni Eastman Fogászati Intézet kutatása például arra világított rá, hogy az emberek évente több milliárd fogkefét dobnak ki, és a sok elektromos, műanyag, cserélhető fejű és bambusz fogkefe bizony nagy hatással van a környezetre, valamint közvetve az emberi egészségre is.
A kutatók öt évre vonatkoztatva nézték meg, milyen hatást gyakorolnak a környezetre a fogkefék. Az életciklus-értékelési módszertan segítségével vizsgálták többek között a nyersanyagok, a gyártás, a felhasználás, a szállítás és hulladékkezelés kapcsán felmerülő kérdéseket. A kutatók British Dental Journal szaklapban megjelent tanulmánya szerint az elektromos fogkefék károsak a bolygóra, sőt, a gyártás és forgalmazás terén szerepet vállaló emberekre is.
Aki pedig azt hitte, hogy jót tesz azzal, ha bambusz fogkefét vásárol, tévedett: a tudósok szerint ezek előállítása akadályozza a földek jobb felhasználását és a szén-dioxid-kibocsátás ellensúlyozását. A szakemberek a műanyag fogkefe használatát javasolják, azon belül is azt válasszuk, ami egy újrahasznosítási folyamatban részt vesz - ezekhez kis földterületet és kevés vizet használnak fel. Az egészségügy fenntarthatóbbá tételének első lépéseként olyan rendszert javasolnak, amiben a műanyag fogkeféket is szelektíven gyűjtik.