Nemrégiben számoltunk be arról, hogy AI-kutatók nyerték el idén a fizikai Nobel-díjat, egészen pontosan Geoffrey Hinton és John Hopfield, akik kidolgozták a mesterséges intelligenciával kapcsolatos technológiák felfuttatásában kulcsszerepet játszó modellt. Természetesen a kémiai Nobel-díj is gazdára talált: idén David Baker, Denis Hassabis és John M. Jumper vehette át a rangos elismerést, méghozzá a fehérjék szerkezetének megfejtéséért.
Az áttörésben kulcsszerepet játszott egy biokémiai videojáték, a Foldit, amelyet Baker a Washingtoni Egyetem Fehérjetervezési Intézetének támogatásával hozott létre. A programot úgy tervezte, hogy a játék során minden felhasználó aktív résztvevője legyen a meglévő fehérjék szerkezetének meghatározásában és tanulmányozásában.
A projekt már 2008-ban elindult, de igazán nagy előrelépés 2019-ben történt, amikor a játékosok lehetőséget kaptak arra, hogy új, korábban nem létező fehérjéket is létrehozhassanak a Foldit segítségével. A játék minden eszközt biztosított ehhez, és amikor tényleges eredményre vezetett a kísérletezés, a tudósok maguk ellenőrizték a felhasználók munkáit.
"A tudósok 146, a Foldit játékosai által tervezett fehérjét teszteltek laboratóriumban, ezekből pedig 56 bizonyult stabilnak. Ez azt jelenti, hogy a játékosok valós fehérjéket állítottak elő. A kutatók négy ilyen új molekuláról gyűjtöttek elegendő adatot ahhoz, hogy kimutassák, a tervek átvették a kívánt szerkezeteket."
- közölte az intézmény korábban.
A játék - ezzel együtt pedig a munka - a jövőben is folytatódik. A felhasználók már aminosavakból álló láncokkal, valamint nem fehérje eredetű molekulákkal, például acetilszalicilsavval is kísérletezhetnek a programon keresztül.
A Foldit ingyenesen elérhető; böngészőből ezen a linken keresztül "játszható".