A jövőbeli holdkutatások sikeressége érdekében a tudósok egy egységes időmérési rendszer, az úgynevezett koordinált holdidő (Lunar Coordinated Time, LTC) kidolgozásán dolgoznak. Ez a szabvány kulcsfontosságú lenne az Artemis-küldetések és más holdi tevékenységek szempontjából, hiszen a Holdon az idő eltérően telik a Földhöz képest.
A Hold gyengébb gravitációja és eltérő mozgása együttesen azt eredményezi, hogy az idő napi szinten körülbelül 56 milliszekundummal gyorsabban halad a Holdon, mint a Földön. Bár ez az eltérés elsőre elhanyagolhatónak tűnhet, a modern navigációs rendszerek precizitásához elengedhetetlen az órák tökéletes szinkronizálása. A NASA szakértői szerint már néhány milliszekundumos eltérés is több kilométeres pontatlanságot okozhat a navigációban, ami komoly kockázatokat jelenthet például űrhajók vagy holdjárók irányítása során.
A probléma különösen fontos az Artemis-program szempontjából, amelynek célja, hogy embereket juttasson a Hold felszínére és megalapozza a hosszú távú jelenlétet. A küldetések során minden eszköz helyzetét néhány méteres pontossággal kell meghatározni, hogy az űrhajósok biztonságosan elérhessék céljaikat.
A tudósok számára tehát nemcsak technológiai, hanem elméleti kihívás is az LTC megalkotása. Az időmérési rendszer pontos kidolgozása a fénysebességgel haladó rádióhullámok, a gravitációs különbségek és a relativitáselmélet figyelembevételével válhat valóra.
A holdidő szabvány megalkotása nemcsak az űrkutatás, hanem az emberiség űrbéli jövőjének szempontjából is mérföldkő lehet, hiszen az alapvető rendszerek szinkronizálása nélkülözhetetlen a biztonságos és hatékony működéshez. Az idő tehát nemcsak a Holdon telik másként, hanem a tudósok számára is sürgető kérdés, hogy mielőbb megoldást találjanak erre az összetett problémára.