Az utóbbi időben szinte minden napra jut egy hír arról, hogy kiberbűnözői csoportok tartják támadás alatt az online világot. Gyakran éri támadás az állami és banki hálózatokon túl a különböző nagy szolgáltatók adatbázisait is. Ezek célja, hogy nagy mennyiségben szerezzenek meg érzékeny felhasználói adatokat.
Az így megszerzett információkkal elkövethetnek visszaéléseket vagy akár tovább is adhatják harmadik félnek. Év elején érte hasonló támadás a Trellót, melynek keretében 15 millió felhasználó adatait lopták el, de egy nemrégiben megjelent kutatás szerint az embereknek nagyjából a fele szenvedett már el hasonlót.
Most ismét széleskörű támadás ért egy tömegek által használt platformot. 361 milliónál is több felhasználói emailcím szivárgott ki, és ezeknek majdnem a fele még korábban sosem került ki a világhálóra. A kiberbiztonsági fiaskóban népszerű Telegram-csatornák érintettek, melyre egy Troy Hunt nevű blogger hívta fel a figyelmet, aki a téma szakértője.
A kikerült adatok között rengeteg olyan van, ami teljes körűen kompromittálódott, hiszen a dokumentumok tartalmazzák azt is, hogy mely platformon van az adott email cím használatban, illetve, hogy mi a hozzá tartozó jelszó. A szakértő megállapította, hogy kiterjedt és valós adatszivárgásról van szó, aminek a többségére adathalász módszerekkel tettek szert.
A megszerzett 122 gigabájtnyi adat, lévén, hogy szöveges dokumentumok formájában tárolja az érzékeny információkat, valóban rengeteg. Egészen pontosan 1700 fájl került ki 2 milliárd sornyi információval. Ezeket egy kiberbiztonsági szakértő küldte el Huntnak, miután sikerült több száz Telegram-csatornáról összegyűjtenie.
Ezek után Hunt a személyes oldalán avatta be olvasóit az adatok validálásának menetébe. Szerinte az ilyen esetek továbbra is elkerülhetők lennének, ha a felhasználók a kényelmes, könnyen megjegyezhető jelszavak helyett erős egyedi karaktersorokat használnának a belépéshez, amihez jelszókezelő használatát illetve két lépcsős azonosítás alkalmazását javasolja.