Az űrrepülés kétségtelenül izgalmas időszakát éli, ami nagyban köszönhető a SpaceX-nek. Jelenleg a Starship elnevezésű űrhajó prototípusainak tesztelése folyik, a tervezőcsapatnak azoknak a repülési elvárásoknak kell megfelelniük, amiket a Dragon hajtóműveknél már teljesítettek.
Az elmúlt pár hónap egyelőre nem feltétlenül a sikerekről szól, a külvilág számára is követhető tesztkilövésekből kettő látványos robbanással zárult még azelőtt, hogy az űrhajó felvehette volna a kiindulási állapotát. A meghibásodások egy részéről a közvéleményt is tájékoztatja Elon Musk cége, a legutóbbi bukásról pedig új információ került napvilágra.
Az SN10-es tesztről először mindenki azt hihette, hogy sikerült megoldani mindazokat a problémákat, amik a korábbi prototípusok robbanásához vezetett. Az egység rendben, az előre tervezett ütemeknek megfelelően fordult rá a landolási pályára, és végül ért földet pont úgy, ahogy kilövéskor állt. A részleteket figyelők azonban már akkor láthatták, hogy a Starship mintha egy picit ferdén állna, és a hajtóművektől egy lángcsóva csap ki, amit a beépített automata oltórendszer próbál eloltani. A közvetítés ezen pontján a SpaceX kommentátora, John Insprucker is majd 1 percig néma csöndben van, majd amikor a lángok látszólag eltűnnek, sikeresnek ítéli a tesztrepülést és több kameraszögből is megmutatják a földetért prototípust. Percekkel később azonban az űrhajó felrobban, csakúgy, mint az SN8 és SN9 verziók.
A legtöbben ismét a hajtóművekre gyanakodtak, a SpaceX vizsgálata azonban feltárta, hogy ennél egy picit összetettebb probléma vezetett a robbanáshoz. Maga Elon Musk posztolta ki a vizsgálat eredményét, miszerint a földet érés során a lecsökkent tolóerő miatt a landolási sebesség elérte 10m/s-ot, ami a tartólábak és az űrhajó alján található köténylemezek sérüléséhez vezetett. Ennek következményeként pedig hajtóanyag kerülhetett olyan részekre, ahova nem kellett volna, ami először tűzhöz, majd később robbanáshoz vezetett.
Just prior to SN11 being placed onto the launch mount, SpaceX employees lowered down each and every landing leg. Testing them, so unlike during the SN10 flight; they will hopefully deploy properly this time. pic.twitter.com/LJVl6zpnmo
— Austin Barnard🚀 (@austinbarnard45) March 9, 2021
A tervezőcsapat ez alapján elkezdte megerősíteni, átalakítani az SN11-es prototípust, az első teszteket pedig várhatóan a napokban hajtják végre a SpaceX texasi bázisán. Amennyiben minden az ütemterv szerint halad, készülhetünk a következő kilövési és landolási próbára, ahol remélhetőleg nemcsak a leszállás pillanatában marad ép a Starship.