A hónap közepén mi is hírül adtuk, hogy egy szabályos űrverseny alakult ki India és Oroszország között, miután a két állam néhány hét különbséggel indított útnak egy-egy saját fejlesztésű űrszondát, amelyek a Hold déli sarkkörén igyekeztek landolni.
Az eredeti terv szerint a később fellőtt, de jóval gyorsabb pályán haladó orosz Luna-25-nek kellett volna hamarabb célba érnie, amivel Oroszország lett volna az első ország a történelemben, amely sikerrel landol ezen a területen. Az orosz szonda viszont végül lezuhant, így most a gond nélkül leszálló Chandarayan-3-é és Indiáé lett a dicsőség.
A július 14-én fellőtt eszköz augusztus 23-án, magyar idő szerint hajnali fél háromkor landolt a Hold déli sarkkörén, amiről az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) alábbi X/Twitter-posztjai néhány fényképet is közöltek. Az első négy felvétel landolás közben készült, az utolsó pedig már azt követően, hogy a Chandarayan-3 megpihent a Föld kísérőjén.
Chandrayaan-3 Mission:
— ISRO (@isro) August 23, 2023
The image captured by the
Landing Imager Camera
after the landing.
It shows a portion of Chandrayaan-3's landing site. Seen also is a leg and its accompanying shadow.
Chandrayaan-3 chose a relatively flat region on the lunar surface 🙂… pic.twitter.com/xi7RVz5UvW
A Hold déli sarkkörének jelentőségét az adja, hogy a kutatók szerint nagyobb mennyiségű fagyott víz lehet jelen a régióban, amely akár későbbi, emberes Hold-küldetések során is hasznosulhat. Az indiai szonda a továbbiakban megfigyeléseket és kísérleteket végez majd, hogy többet tudjunk meg az égitest pontos összetételéről.
A Chandarayan-3 landolásával India az Egyesült Államok, az egykori Szovjetunió és Kína után a negyedik ország lett, amely sikeresen küldött űreszközt a Holdra. Az ISRO számára azért is nagy dolog a szonda célba juttatása, mivel a 2019-ben útnak indított elődje, a Chandarayan-2 az orosz Luna-25-höz hasonlóan lezuhant. India miniszterelnöke, Narendra Modi most úgy nyilatkozott, hogy a Chandarayan-3 küldetés nemcsak az ő országa, hanem az egész világ sikere.