Az Android 10 újdonságairól szóló összefoglalónkban megemlítettük, hogy a rendszer biztonsági frissítései a jövőben a Play Áruházon keresztül érkeznek majd az androidos eszközökre - most pedig megnézzük részletesebben is, hogy ez az újítás miként működik majd.
Az appokat eddig is a Play Áruházon keresztül tudtuk frissíteni, de a biztonsági frissítések és a funkciófrissítések általában komplett rendszerfrissítést igényelnek. Ezt a Google nem tudja egymaga kiadni, hiszen együtt kell dolgozzon a készülékgyártókkal is.
Az Android 10-től kezdve azonban a Google képes lesz rá, hogy a biztonsági frissítések egy részét maga tegye elérhetővé a Play Áruházon át. Ez azt jelenti, hogy a biztonsági szempontból naprakész állapot érdekében többé nem kell a gyártókra támaszkodnunk, amelyek sokszor késve adják ki a csomagokat. Az új funkciót Project Mainline névre keresztelt el a Google.
A projekt keretében az androidos komponenseket, vagyis modulokat ugyanúgy frissítik, mint az appokat. Azok letöltődnek a Play Áruházból a háttérben, majd maguktól települnek, és még az eszköz sem indul újra. A Google minden egyes felhasználónak ki tudja adni ezeket a frissítéseket, amint azok megjelennek.
A baj csak az persze, hogy ehhez Android 10 vagy újabb rendszert kell futtasson a felhasználók készüléke. A piacon lévő eszközök hiába kapják majd meg az Android 10-et, a Project Mainline-t nem támogatják majd. A Google pedig rejtélyes módon valamiért lehetővé teszi a gyártóknak, hogy kivonják magukat a Project Mainline biztonsági frissítései alól.
A The Verge szerint 14 modult tud majd eleinte frissíteni a Google ilyen formában, tehát lesznek olyan biztonsági frissítések, amelyek teljes rendszerfrissítés formájában jelennek meg a jövőben is. A kezdet azonban jó, de valószínűleg évekbe telik majd, mire mindenki profitál belőle.