Közel 15 éve kezdődött az International Thermonuclear Experimental Reactor (röviden ITER), vagyis a Nemzetközi Kísérleti Termonukleáris Reaktor kutatás-fejlesztési projekt, amely célja a villamos erőművek technológiájának fejlesztése plazmafizikai ismeretek fejlesztésével. A projekt idén nyáron újabb fontos szakaszba léphet, ugyanis a kutatók tervei alapján ekkor kezdődik a világ első nukleáris fúziós reaktorának tesztelése.
Júniusban fog kezdődni az EUROfusion kutatóinak Joint European Torus (JET) kísérlete, amely eredményeit felhasználva lesznek képesek a tudósok az ITER üzemanyag-felhasználáshoz és a reakciókhoz kapcsolódó folyamatok optimalizálására. Ezután kezdődnek az ITER reaktorának tesztelései, amely alapján később indulhat majd a működés.
A jelenlegi tervek szerint a 2021-es tesztfolyamatokat követően legkorábban 2025-ben kezdődhet a reaktor alacsony energián való működtetése, amely várhatóan egy 10 éves ciklus lesz. Eközben a kutatók mesterséges intelligencia modellek alkalmazásával vizsgálják és mérik az eredményeket, hogy majd 2035-ben a reaktor hidrogén alapú energiaforrását cserélhessék deutérium és trícium alapú, több energiát termelő magokra.