Telefonjainál és egyéb eszközeinél már megszokhattuk, hogy elegáns külsőt és minőségi anyaghasználatot kapunk a Huawei-től, és pontosan ez igaz a legújabb MateBook D15 laptopra is.
Ugyanakkor egy tanulásra, munkára tervezett 15-colos laptopnál a szépség csak az egyik tényező, még sok másra is oda kell figyelni, hogy a végeredmény sikeres legyen. Márpedig egy teszt minden ilyen tényezőt figyelembe vesz.
Levágott sarkok
Prémium kinézetű, kellemes tapintású a D15-ös notebook strapabíró alumínium készülékháza és a vékony káva is jól mutat - ez már az előző, AMD Ryzen 5 3000-es APU-val szerelt modelleknél bebizonyosodott. A vadonatúj, 11. generációs Intel Core i5-1135G7 CPU-ra épülő modell ezen nem is változtatott, sőt, arra is figyeltek, hogy a megfelelő hardveres körítésben se szenvedj hiányt.
Éppen ezért 16 GB RAM csatlakozik a CPU-hoz, a Windows 10 pedig egy gyors, 512 GB-os Samsung NVMe SSD-ről fut. Nem hiányzik a Wi-Fi 6 modul, a töltést pedig 65 wattos Type-C PD töltővel intézheted. a gép oldalán a HDMI és a jack társaságában egy USB 3.2 G1 port, továbbá két USB 2.0 található. A HDMI és az USB 3.2 G1 fontos csatlakozók, ám az USB 2.0 érdekes döntés: 2021-ben már nem illik ilyen elavult portot szerelni középkategóriás gépre, különösen nem ilyen elegáns külsejű laptopra.
A készülékház széles zsanérja fixen tartja a kijelzőt bármely dőlésszögben, azonban hiába az praktikus bevágás a gép oldalélén, egy kézzel nem tudod felnyitni a fedlapot, mert emelkedik vele a laptop alsó része is. A felső káván webkamera nincsen, ugyanis ez a billentyűzet F7-es gombja mellett pattintható fel.
Ez egyrészt menő és jól néz ki, másrészt biztonság szempontjából is 10 pontot érdemel, ugyanis lehajtva garantált, hogy senki nem tud megfigyelni. Ami viszont gond, hogy ez az alsó látószög eléggé szerencsétlen videochat során.
A vékonykávás, 15,6 colos, full HD-s IPS-panel matt borítású, azonban ez a BOE-gyártmány sajnálatosan rossz választás: a betekintési szögek nem túl jók, a színhűség rossz (45% sRGB), a fényerő alacsony és a kontraszt is fele a hasonló árazású konkurens laptopokénál tapasztaltnak.
A billentyűzet kényelmes, a lapos gombok nagyok és a be/kikapcsoló szeparált (integrált ujjlenyomat-olvasóval), sajnos azonban magyar kiosztás nincsen (információink szerint ez később változik és magyar kiosztással is elérhető lesz a D15) és furcsa mód háttérvilágítást sem kapsz, ami ebben az árkategóriában már alapfelszereltség kéne, hogy legyen.
Elegáns, de hiányos
Nem csodálkozunk, ha a D15-öt megpillantva közelebbről is szeretnéd megvizsgálni a laptopot: letisztult, szép és viszonylag masszív az aluházba csomagolt gép. A 11. generációs Intel Core i5 CPU elegendő erőt biztosít munkához és tanuláshoz, a 16 GB RAM és a Samsung SSD pedig bőségesen elegendő és kiváló teljesítményű. A portok sajnos kissé elavultak, az USB 2.0 helyett USB 3, vagy még egy Type-C jobb lett volna, továbbá az SD-kártyaolvasó is hasznos, de azért nagy hiányosság nincsen.
Sajnos hiába szép a MateBook D15, a kijelző IPS-panel ellenére is pocsék, a háttérvilágítás nélküli billentyűzet nem méltó egy középkategóriás árazású géphez, a webkamera pedig igazán átkerülhetne a felső kávára - a fizikai takarólemez ott is megoldható. Meglepődve tapasztaltuk tesztünkön, hogy a D15-be igazán kicsi, mindössze 42 Wh-s akkumulátort szereltek. Így hiába a takarékos CPU és a hatékony, csendes hűtés, a MateBook D15 átlag alatti üzemidővel rendelkezik csupán, egy munkanapot garantáltan nem tudsz megoldani töltés nélkül.
Ha beleszerettél a külsőbe, ugyanezt a dizájnt kissé gyengébb, de munkára elegendően erős belsővel (AMD Ryzen 5 3500U) több mint 100 ezer forinttal olcsóbban megkapod, így pedig az inteles új modell erősen túlárazottnak számít, és mi azért több újdonságot vártunk az elődhöz viszonyítva.