Hirtelen rengeteg új kompromisszumot kellett megkötnünk mindennapi életünkben a koronavírus-járvány berobbanását követően.
Ezek közül nyilván nem tartozott a legsúlyosabb meghozandó áldozatok közé az, hogy a kijárási korlátozás alatt nem volt ildomos áthívni egy vidám közös mozizásra a szomszédot vagy az anyóst, de kétségtelen, hogy nagyon hirtelen kellett rádöbbennünk, egy kifejezetten fontos szociális érintkezési forma a társaságban történő filmnézés, ami bizony piszkosul tud hiányozni.
Sajnos most sem éppen ajánlott a nagycsaládi vagy barátokkal közös mozizás, és könnyen lehet, hogy az ünnepek alatt is virtuális megoldást kell találnunk arra, hogy a szociális életünk jelentős részét fizikai érintkezés nélkül éljük. Ehhez pedig kell a közös kikapcsolódás lehetősége.
Mindenki ezt csinálja
A közösségi filmezést maguk a filmsztárok és egyéb mozis hírességek, rendezők és producerek tették viharos gyorsasággal hihetetlenül népszerűvé. Ehhez pedig a közösségi médiát hívták segítségül. Nagyon sok hollywoodi sztár szervezett a rajongóival "közös" filmezést, ami úgy zajlott le, hogy egy előre megbeszélt időpontban mindenki elindította az adott mozit, majd a bulit szervező híresség folyamatosan kommentálta a látottakat (akár írott formában a Twitteren, akár rövid élő adásokkal a Facebookon), anekdotázgatott egy keveset, elárult pár kulisszatitkot, aztán mindenki ment a dolgára.
A néző jól szórakozott, és talán egy kicsit könnyebbé is vált a kényszerű karantén átvészelése. Igen ám, de az embernek - valljuk be - nem mindig kedvenc filmszínészével van kedve megnézni egy sorozat következő epizódját vagy az aktuális mozis blockbustert.
A járványhelyzet pedig a nagyobb családokat vagy baráti társaságokat is a szokottnál távolabb helyezte egymástól. Még szerencse, hogy az online tér rengeteg megoldást kínál az ilyen és ehhez hasonló problémákra.
Digitalizált házi mozi
Ahogy a munkahelyi meetingjeink vagy akár a tanórák is hamar és nagyjából zökkenőmentesen képesek volt átváltani kizárólag online csatornákra, úgy természetesen a közös filmezés sem lehet bonyolultabb ennél. A szolgáltatók és fejlesztők látták az igényt, így immár számos, különböző területeket lefedő és eltérő lehetőségeket kínáló alkalmazás, illetve webböngészős bővítmény közül válogathatunk.
Nem szabad azonban elfelejteni, hogy az alább felsorolt, valóban nagyon praktikus lehetőségek mindössze egyfajta keretrendszert nyújtanak, tehát magát a "néznivalót" nekünk kell megkeresnünk a videómegosztó oldalakon (YouTube, Vimeo) vagy az előfizetéses streaming szolgáltatók (Netflix, Amazon Prime Video) kínálatában. Akad persze olyan megoldás is, amellyel a saját számítógépünkön tárolt videofájljainkat is megoszthatjuk, közösen nézhetjük a barátokkal, így a családi videók sem maradnak ki a szórásból.
Kommentelés élőszóban
A legtöbb, közös filmezést lehetővé tévő alkalmazás végtelenül egyszerű módon működik: a házigazda elindítja a rendszert, neki kell rendelkeznie például az adott VOD-szolgáltatóhoz kapcsolható előfizetéssel is. Ő később vagy az applikáción belül hívja meg ismerőseit, vagy nemes egyszerűséggel egy linket oszt meg velük, amelyre rákattintva bárki becsatlakozhat a mozizásba.
Rendszere válogatja, hogy le leszünk-e korlátozva az írott csevegésre, vagy esetleg videochatet is futtathatunk filmnézés közben. Mi dönthetjük el, mennyire akarjuk életszerűvé varázsolni az élményt, a lehetőségek között válogatva bárki megtalálhatja magának azt a megoldást, amely többé-kevésbé lefedi igényeit.
Egyáltalán nem mellékes az a tény sem, hogy szinte kivétel nélkül minden alkalmazás és bővítmény teljes mértékben díjmentes, esetleg csak egy gyors regisztráció szükséges a használatukhoz. Az alábbi öt plusz egyes toplistában ezek közül gyűjtöttük össze a szerintünk legjobbakat.
Az 5+1 legjobb megoldás távoli közös filmezésre
5. MyCircleTV
A MyCircleTV segítségével YouTube-, Vimeo-videót vagy akár Soundcloud hanganyagokat élvezhetünk közösen, mindössze egy link megosztása után. Különlegessége, hogy saját videofájlokat is feltölthetünk a profilunkra, hogy azokat szintén közösen nézzük meg az ismerősökkel.
+ saját filmeket is feltölthetünk, még regisztrálni sem kell
- VOD-előfizetéseink filmjeit nem érjük el vele
4. Netflix Party
Az aktív Netflix-előfizetéssel rendelkezők számára remek választás lehet a Netflix Party nevezetű Google Chrome-bővítmény, amellyel egy egyszerű linkmegosztást követően már indulhat is a közös filmezés. Mindehhez egy dedikált chatszoba társul, ahol (igaz, csak írásban) cseveghetnek is a nézők.
+ letisztult kezelőfelület, egyszerű használat
- csak Google Chrome böngészővel érhető el, nincs videochat
3. Scener
A Scener gyakorlatilag a Netflix Party idősebb, ügyesebb testvére, viszont nemcsak írott csevegést kínál, hanem videochat funkcióval is felvértezték a készítők. Úgyszintén egy Chrome-bővítményről van szó, tehát a más böngészőt használó ismerősök kimaradnak belőle.
+ a videochat funkcióval lekörözi a Netflix Partyt
- a Google Chrome böngésző exkluzivitása itt is fennáll
2. Rabbit
A Rabbit tovább emeli a tétet, mivel ez a Chrome-bővítmény immár konkrétan azt osztja meg, ami épp a böngészőablakunkban látható, így nemcsak Netflix filmeket, hanem YouTube videókat vagy bármiféle más VOD-adást nézhetünk közösen, akár 25-en is.
+ nincs lekorlátozva a Netflix kínálatára
- szintén csak Google Chrome böngészővel használható
1. TwoSeven
A TwoSeven rendelkezik a lehető legszélesebb kínálattal közösségi filmezéshez, hiszen Vimeo- és YouTube-videók mellett az összes fontosabb előfizetéses streamszolgáltató (Netflix, HBO Go, Amazon Prime Video) elérhető vele. Ha valaki az applikáció prémium verziója mellett döntene, akkor számára a Hulu és a Disney+ is elérhetővé válik (természetesen aktív előfizetések mellett).
+ minden fontosabb streaming platformot lefed
- az összes funkció csak a fizetős verzióban él, ez 3 dollárt jelent havonta
+1 Zoom, Skype, ami kéznél van
Plusz egyes opcióként pedig bármikor dönthetünk úgy, hogy kedvenc videochat alkalmazásunkat (legyen az Skype, Zoom vagy bármi hasonló) használjuk kommunikációra, miközben a közös mozizás összes résztvevője megpróbálja nagyjából egyszerre elindítani a filmet - nyilván ekkor a néznivalóról is magunknak kell gondoskodnunk.
+ az a legegyszerűbb megoldás
- manuálisan kell szinkronizálni az indulást, mindenkinél egyedi stream vagy videó fut
A havonta megjelenő PC World magazinban további teszteket, cikkeket és elemzéseket találsz teljes verziós programok, biztonsági szoftverek és ajándék PC-játék társaságában.