Madridban leállt a metró, Lisszabonban megszűnt az internet, és Barcelonából sem indultak útnak a repülők. Az Ibériai-félsziget energiaellátása olyan szinten omlott össze, hogy az már nem pusztán egy technikai zavar, hanem egy korszerű infrastruktúra sebezhetőségének éles tükre. A példátlan áramszünet Spanyolország és Portugália egészét, valamint Franciaország déli részét érintette - köztük a több nagyvárost -, miközben a pontos okokat illetően egyelőre a sötétben tapogatóznak a hatóságok.
A portugál hálózatüzemeltető "extrém hőmérséklet-ingadozásokat" nevezett meg kiváltó tényezőként, ezzel szemben a spanyol kormányfő óvatosabb hangot ütött meg: Pedro Sánchez szerint jelenleg nincs végleges vagy megnyugtató magyarázat arra, hogy mi okozta a dominószerűen összeomló áramszolgáltatást. A zavart technikai oldalról egy "anomális oszcillációként" írják le, amely a feszültségszint hirtelen változásához, és ezzel együtt a nagyfeszültségű hálózat szinkronvesztéséhez vezetett. A Timesnak nyilatkozó Chenghong Gu professzor szerint ez olyan, mintha egy zenekarban hirtelen minden hangszer más tempóban kezdene játszani - a rendszer egyszerűen széthullik.
Az áramkimaradás következményei azonnal jelentkeztek: repülőterek álltak le, a Madrid Open tenisztornát törölték, és a Renfe spanyol vasúttársaság szerint a szerelvények vagy el sem indultak, vagy ott ragadtak az útvonalukon. Az érintett francia megyékben már tegnap, Spanyolországban pedig ma reggelre sikerült nagyrészt helyreállítani az áramszolgáltatást, és bár Lisszabonban is van már világítás, a portugálok úgy számolnak, hogy több napig is eltarthat, mire minden visszakerül a régi kerékvágásba.
Hivatalos magyarázat még mindig nincs a történtekre, de abban, hogy ekkora területet érintett egyszerre, kétségkívül szerepet játszott az európai hálózatok összefonódottsága.