A HDR-rel, vagyis High Dynamic Range jelöléssel már nagyon sok helyen találkozhattál. Ha megfelelő kijelződ, monitorod, tévéd, notebookod, okostelefonod van, és a tartalom is úgy lett kialakítva, hogy ezt támogassa, a megszokottnál sokkal szebb, élethűbb képet kaphatsz. Ez igaz videónál és állóképeknél is. A magas dinamikatartománynak hála a sötét helyeken nem vesznek el részletek, a fényes részek pedig igazán "világítanak" - a kép élethűbb, szebb lesz. Hasonló képek készítésére a modern mobiltelefonok is képesek, ám ha az alap HDR-beállításokkal nem vagy megelégedve, vagy éppen szimpla SDR képeidet szeretnéd feljavítani, érdemes speciális szerkesztőprogramhoz fordulni. A Franzis szoftvere egészen aprólékos, profi munkát is támogat, de az egyszerű, profilalapú képjavítást is lehetővé tették fejlesztői, így mindenkinek érdemes kipróbálnia.
Képjavítás HDR-rel
A Franzis HDR Projects 9 különleges képszerkesztő, méghozzá abban az értelemben, hogy speciálisan a HDR-effektre és az utólagos képjavításra fókuszál. Ez azt jelenti, hogy a hagyományos képmanipulálási funkciók, mint például a vágás, feliratozás, rajzolás, torzítás stb. nem érhetők el itt, ezekre továbbra is más alkalmazást kell használnod. Viszont a HDR-effektet aprólékosan testre szabhatod.
A képet, vagy képsorozatot az ablak közepén jeleníti meg a program, a beállításokat bal és jobb oldalon láthatod. A HDR-stílusokat előnézet alapján, egyetlen kattintással választhatod ki. Érdemes az azonnali számításokat is bekapcsolni, sőt, ha a program felismeri, a VGA kártya grafikus chipjének kihasználása is előnyt jelent - megfelelően modern gép esetén a kattintás pillanatában azonnal látod is a végeredményt.
Amennyiben a gyári HDR-beállításokat szeretnéd elsőként kipróbálni az adott képen, de még abban sem vagy biztos, hogy melyik típusú HDR-effektre vágysz, utasíthatod a programot, hogy az összes, kereken 136-féle HDR-effekttel számolja újra a képedet. Ez eltart egy darabig, ám ezt követően egymás mellett láthatod az összes végeredményt.
A további HDR-beállításokat jobb oldalon érheted el. Itt megadhatod például a fények típusát, kiválaszthatod az algoritmust, megadhatod, miként optimalizálja a program az effektet, kijelölhetsz a képen védett részeket, amihez nem nyúl a program, élesíthetsz, csökkentheted a zajt, vagy éppen szemcsésíthetsz, és kézzel is javíthatsz a kép egyes részein. Ha ennyi beállítás még nem elegendő, további szűrőket is importálhatsz, javíthatsz az expozíción és kiegészítőket is telepíthetsz. A HDR Projects 9 egyik nagy újdonsága, hogy a világos háttér előtt fényképezett sötétebb objektum HDR-átalakításával eltüntetheted a nem kívánatos holdudvar-effektet.
Nem egyszerű, de megéri kiismerni
A HDR Projects 9 kifejezetten nehezen kezelhető, pontosabban könnyű elveszni a beállításokban, részletekben. Ugyanakkor mindenkit erre buzdítunk, mert így lehet a legjobban kiismerni a program minden tudását. Ajánlott az előre beállított effektekkel kezdeni, majd ebből áttérni a manuális beállításokra, végül az aprólékos retusálásra, fényelésre stb. Ha egy-egy manuális beállítás jól sikerült, azt ki is exportálhatod, hogy később is meglegyen.
Az alkalmazás profizmusát mutatja, hogy a RAW képeket is kezeli, képes kötegelt műveletekre egyszerre több fájlon és több, különböző expozíciós beállításokkal készült képből is képes előállítani a tökéletes HDR-effektet. A kezelőfelület angol (vagy német), ezért a nyelvtudás erősen ajánlott, és az is előny, ha a gépedben viszonylag erős CPU dolgozik elegendő RAM-mal. Ha ezek adottak, és rászánod a tanulási időt, a HDR Projects 9 nagyon sokat nyújt - szinte mindent, amire szükséged lehet a HDR-effekttel kapcsolatban.
Telepítés, aktiválás
A PCW Max februári magazin Teljes verzió lapján található linkre kattintva böngésződben az exkluzív HDR Projects 9 letöltőoldalára jutsz. Itt az első lépésben meg kell adnod működő e-mail címedet és az oldal alján található két rubrikát beikszelni. A következő lépésben regisztrációt kér a program készítője, amiért cserébe később előnyös ajánlatokat is küld e-mailen, illetve a HDR Projects 9-hez elküldi a regisztrációs kódot (ha az alul látható "here" szóra kattintasz, csak az ingyenes verziót próbálhatod ki). Ha még nincsen Franzis fiókod, csak a Forgot Password sorra kell kattintanod, majd az e-mailben kapott linken végezheted el a gyors regisztrációt. Amikor készen vagy, az előbbi oldalon az e-mail címeddel és jelszavaddal a Send gombra kell kattintani, a rendszer pedig elküldi e-mailben a letöltőlinket és az egyedi regisztrációs kódodat is. Ezt követően a telepítés már végtelenül egyszerű, néhány kattintás csupán. Ha később szükséged lenne a telepítőfájlra, vagy a lincenckulcsra, a Franzis fiókodba belépve is megtalálhatod ezeket.