A Fractal Design egyike azoknak a számítógépház-gyártóknak, akik nemcsak a funkcionalitásra, az alapanyagokra, a megépítés minőségére figyelnek, hanem arra is, hogy a termékek dizájnosak legyenek. Az Era nevű ház 2019-ben jelent meg, és gyorsan népszerű lett: az ITX formátumú eszköz kellően apró volt és jól is mutatott ahhoz, hogy ne kelljen az asztal alatt rejtegetni. Sőt, egyenesen követelte, hogy az asztal tetejére helyezve a dolgozószoba vagy akár a nappali dísze lehessen.
Azonban az Era nem volt tökéletes, elsősorban a szellőzés terén akadtak vele problémák. Ez persze normál esetben nem okozott gondot, de az erősebb konfigurációk hűsen tartása nagy kihívás elé állította a számítógépházat. Ezt a problémát orvosolta a Fractal Design a második verzióval, az Era 2-vel.
Apró finomítások
Az Era 2 a Fractal Desingtól megszokott, egyszerű csomagolásban érkezett, a kartondoboz belső része azonban ezúttal is a vállalat logójával volt díszítve. A ház mellett a csomagban némi dokumentáció és egy köszönőlevél lapul. A doboz meglehetősen kicsi - persze ez nem véletlen, hiszen maga a ház sem nagy: 366×165×314 mm-es. Az ITX-es világban ez megszokott. Ez a méret egyébként azt jelenti, hogy az elődhöz képest az Era 2 így is majdnem 6 cm-rel magasabb lett.
A minőségi kialakításban nagy szerepük van a választott anyagoknak is: a belső váz acélból készült, az oldalfalak alumíniumból vannak, a fedlap pedig (ami valójában egy rács) diószínű fa. Hozzánk a kék színű változat érkezett, a ház ezenkívül ezüst és sötétszürke árnyalatban létezik. Valamennyi verzió felülete matt, így az Era 2 az ujjlenyomatokat egyáltalán nem gyűjti.
Az elődhöz képest néhány apró eltérést azonnal felfedezhetünk, az oldallapok például - a jobb szellőzést elősegítendő - jelentősen több lyukat tartalmaznak. A házat úgy tervezték, hogy a levegő lentről felfelé haladjon benne - de erről majd később. A forma nagy vonalakban természetesen téglatestet idéz, de az Era 2-re gyakorlatilag nem került egyenes felület, valamennyi oldalt ívek és finom törések jellemeznek.
Az előlapi csatlakozópanel a ház aljára került (már csak azért is praktikusabb a házat asztalra tenni, nem pedig a földön tartani); a LED-del egybeépített bekapcsológomb mellett egy USB-C és két USB-A csatlakozót, valamint egy jack hangkimenetet tartalmaz.
A hátsó fertály is érdekes; a tápcsatlakozó például eleve integrált. Tápegység viszont nincs a házban, ez a dugasz valójában egy hosszabbító egyik vége, aminek a másik fele megy majd a külön megvásárolt SFX vagy SFX-L formátumú tápegységbe. Fentebb már említettük, hogy a levegő útja lentről felfelé halad; a por bejutását a belépési pontnál egy szűrőtálca hivatott megakadályozni. A tálca második funkciója az, hogy helyén tartja az oldallapot - azaz zárként is funkcionál.
Az Era 2 kétségtelenül egyedi tulajdonsága a fából készült fedlap, amely csavarozás nélkül, egyszerűen levehető, mégpedig azért, mert mágnesek tartják a helyén. Eltávolítását követően máris feltárul a ház belső világa. Legfelül látszik például az a beépítő keret, amely két ventilátor számára biztosít helyet - ezek 120 vagy 140 mm-esek egyaránt lehetnek. Sőt, nemcsak légkavarókat építhetsz be ide, hanem akár egy kompakt vízhűtés hőcserelélője is elfér (ha nem nagyobb, mint 140×307 mm).
Jól átgondolt belső tér
A farács eltávolítását követően már látszik is a belső tér, de a szereléshez természetesen az oldallapokat is el kell távolítani. Ehhez először is ki kell húzni a porvédő szűrő tálcáját, majd ha ez megvan, mind a négy oldallap egyben, felfelé szépen lehúzható. A ház oldalának eltávolítását követően az imént említett tartókeret - a könnyebb szerelhetőség érdekében - levehető.
Ami egyből látszik, az az, hogy a belső tér kétkamrás felépítésű. Az elválasztó gerinc tartja az alaplapot és azokat a tálcákat, amikre a komponensek többségét tudod felszerelni. Az egyik kamrába az alaplap, a tápegység és két darab 2,5 colos adattároló építhető be, a másik kamrába kerül a videokártya és még két további 2,5 colos adattároló. A videokártya egy adapter segítségével csatlakozik az alaplaphoz, ez az adapter a PCIe 4.0 szabvánnyal kompatibilis. Nem látszik, de a gerinc mozgatható, ezzel pedig változtatni lehet a két kamra méretét. Hogy miért fontos ez? Azért, mert így a saját igényeidre szabva állíthatod be, hogy a processzorhűtő, illetve a videokártya számára mennyi hely legyen biztosított. Alapesetben 63 mm magas lehet a CPU hűtő és 56 mm jut a videokártyának (dupla magasság), de választhatsz 70/48 mm-es és 55/63 mm-es beállításokat is. Utóbbi esetben a videokártya három hely magasságú (vastagságú) is lehet.
A ház szerelése amennyire csak lehet, csavarmentes, de természetesen az alaplap és a komponensek rögzítéséhez csavarokat kell használnod - és egy-egy csavar tartja a fentebb már említett tálcákat is. Az alaplap közvetlenül a gerincre kerül, mint ahogyan a mellé elhelyezett két adattároló is, a tápegységet azonban már tálca tartja.
Tekintettel arra, hogy a ház ITX-es, túl sok hely nincs benne - ezért a szerelés egy picit körülményesebb és hosszabb ideig is tart az átlagosnál. Az Era 2 azonban kellően átgondolt ahhoz, hogy minden szépen elférjen benne. A komponensek kiválasztásakor azért figyelni kell arra, hogy beférjenek a szűkös térbe. A kábeleket célszerű az élek mentén elvezetni, elsősorban azért, mert így nem fogják akadályozni a levegő mozgását. Másodsorban viszont azért is érdemes ezt az utat választani, mert amellett, hogy alul két tépőzáras kábelfogó helyezkedik el, a házban rengeteg olyan rögzítési pontot is kialakítottak, amihez egy kábelkötegelővel tudod fixálni a vezetékeket. A ház mellé egyébként jár négy darab kábelkötegelő, megkönnyítendő ezt a műveletet.
A felső ventilátorok hiányoznak, alul viszont gyárilag két 120 mm-es Aspect várakozik bevetésre készen. A légkavarók beépítése jelzi, hogy a Fractal Design semmi kétséget nem szeretne hagyni arra vonatkozóan, hogy a szellőzési problémák már a múlt ködébe vesznek. A légkavarók hangja alapesetben nem hallható, de természetesen, ha egy komolyabb játékgépet építesz a házba, vagy profi munkára használod azt, fel tudnak pörögni. És ha már zaj: ha valahol, akkor ezen a téren még tudna fejlődni az Era 2, mert zajszigetelő betétek viszont nincsenek, és a rendelkezésre álló hely szűkössége miatt ilyen paneleket utólag saját magad sem igazán tudsz beépíteni.
Összefoglalás
Ha szeretnél egy mutatós számítógépházat, amit nem kell az asztal alatt rejtegetni, akkor a Fractal Desing Era 2 jó választás lehet - olcsónak viszont nem az, hiszen jelenleg 100 ezer forint környékén tudod megvásárolni. Szerencsére a ház nemcsak jól mutat, hanem funkciói is rendben vannak; igaz nincs benne túl sok hely, de ez nem az Era 2 sajátja, hanem minden ITX formátumú házra igaz. A mozgatható gerinc és az, hogy a gyártó eleve két ventilátorral adja a házat, a lehetőségekhez képest rugalmas konfigurációépítést tesz lehetővé.