20 évvel ezelőtt jelent meg a Folder Lock első verziója, amely már akkor is egyetlen célt tűzött ki maga elé: a biztonságos adattárolást. Ezt nagyon sok program, sőt, akár operációs rendszer, vagy éppen a manapság divatos felhőtárhely-szolgáltatás is megígéri a felhasználónak, ám ha egy kicsit közelebbről megnézed az ajánlatokat, gyorsan kiderül, hogy valódi biztonságot csak a megoldások 5-10%-a nyújt. A Folder Lock fejlesztőinek már nagy tapasztalata van abban, mire is van szükség a maximális biztonság érdekében, ám az is nagyon fontos, hogy emellett a felhasználói kényelemről sem feledkeztek meg. A Folder Lock aktuális verziója ezt még megfejeli a modern megoldásokkal, így az egyik leghasznosabb adatbiztonsági szoftver, ami manapság elérhető végfelhasználók számára. A 10-es verzióban többek között a fájlmegosztás lehetősége is nagyot lépett előre, ráadásul ezt most minden PCW Max tag egy éven át élvezheti mindenféle kötöttségek, vagy limitáció nélkül.
Reptében a fájlokat
Szinte minden, kereskedelmi felhőtárhely-szolgáltatás kínál valamiféle titkosítást, ám ezek csak részben nyújtanak védelmet. Például fontos, hogy az adatkapcsolat titkosított legyen, és az sem árt, ha a távoli szerveren titkosítva tárolódnak feltöltött adataid. Ez ugyanakkor csak részben nyújt védelmet, arról nem is beszélve, hogy sok felhasználó még ezt sem érzi biztonságosnak, mondván a szolgáltató (vagy a szolgáltatót utasító állami szerv) bármikor belekukkanthat bármelyik fájlba. Hogy ez utóbbi mennyire életszerű, arról mélyen hallgat minden cég, ám ha biztosra akarsz menni, és nem bíznád fájljaid ismeretlenekre, egyetlen megoldás marad, mégpedig a kliensoldali titkosítás. Ez azt jelenti, hogy már az eszközöd, PC-d, okostelefonod, tableted titkosítja a fájlt, amikor pedig az adat elhagyja a gépedet egy védett csatornán, akkor már titkosított csomagot kap a felhőtárhely is. Az ezen fájl, vagy mappa kikódolásához olyan kulcsra van szükség, ami csakis nálad van meg, a szervert üzemeltető cégnél nem.
Barátságos biztonság
A Folder Lock ugyan kizárólag angol kezelőfelülettel érhető el, de kellőképpen átlátható és barátságos. Az egyedi dizájnú ablak sajnos nem méretezhető, de könnyen megtalálható minden szükséges opció. Ez leginkább az első beállítás során szükséges, a napi használat során ide már nem igazán kell majd visszatérned. A programablak felső részében a csatlakoztatott és aktivált Lockereket, vagyis titkosított mappákat érheted el. Az alapértelmezett a Desktop Locker, vagyis a helyi gépen tárolt, titkosított mappa, a többi pedig úgy válik elérhetővé, ha telepíted az adott szolgáltatás windowsos kliensét: ilyen a OneDrive, a Google Drive és a Dropbox. Még egy széf található ezen a listán, a Mobile Locker, amin keresztül az okostelefonoddal tudsz adatokat szinkronizálni teljes biztonságban. Minden aktivált adatszéfet külön virtuális meghajtóként is megjelenít a program a Windowsban, így egyszerűbben elérheted ezeket a tárhelyeket.
A Cloud gombra kattintva az alapértelmezett felhőtárhelyet tudod kiválasztani, a Sync szekcióban többi eszközödet tudod hozzáadni Folder Lock fiókodhoz, a Share panel pedig magáért beszél: a fájlok, mappák megosztását kezelheted, valamint felhasználói csoportokat hozhatsz létre (ez a tesztelt verzióban még nem volt elérhető).
A titkosítás teljesen automatikus, semmiféle extra kattintásra, bűvészkedésre nincsen szükséged: amit a megadott mappába másolsz, azt a program azonnal titkosítja. Ha a OneDrive mappába mented az adott fájlt, a Folder Lock azonnal, valós időben titkosítja azt, majd fel is tölti a Microsoft felhőtárhelyén található fiókodba. Az ingyenes verzióban egy-egy ilyen széf 1 GB tárhelyű lehet, a Pro viszont korlátlan, de érdemes észben tartani, hogy ha felhőbe is fel szeretnéd tölteni az adott mappa tartalmát, akkor legalább ekkora szabad kapacitásra szükséged lesz a kijelölt felhőtárhely-szolgáltatásban is.
Praktikus extrák
Mindenképpen látogass el a Secrets és a Safeguard pontokba is. Előbbi esetében bankkártya-információkat és jegyzeteket titkosíthatsz, valamint kapsz egy biztonságos jelszótárat is. Ezek mindegyike hasznos, bár a jelszókezelő sajnos nem épül be a böngészőkbe, így mindennapos használata kissé kényelmetlen.
A Safeguard ablak négy roppant hasznos funkciót tartogat. A Protect Folders szolgáltatással jelszóvédetté tehetsz meghajtókat, mappákat és fájlokat úgy, hogy azokat amúgy a Folder Lock nem titkosítja. Különlegessége, hogy képes el is rejteni ezeket az elemeket, méghozzá olyan, rendszermag-szintű megoldással, hogy azokat illetéktelen felhasználók még Védett módú Windows futtatásakor sem fogják megtalálni.
Aki sokat hordozna fájlokat USB kulcson, vagy optikai lemezen, annak a Portable Lockers lesz hasznos. Itt olyan adatszéfeket hozhatsz létre, amelyeket szimplán átmásolhatsz külső adattárolóra és egy másik gépen a jelszavaddal kikódolhatod őket.
Adattörlésben is jeleskedik a program: a Shred Files pontban fájlokat, mappákat és akár komplett meghajtót is megadhatsz, a program garantáltan minden adatot letöröl úgy, hogy még profi adatmentők se tudják visszaállítani azokat (sajnos azt a készítők nem árulták el, milyen algoritmust használ a program). A Wipe Empty Drive Space is praktikus, ez a kijelölt meghajtó üres tárterületét törli biztonságosan, hogy korábban törölt fájlmaradványokat se lehessen visszanyerni.
Végül a Clean History menüpontot nézd át - könnyen lehet, hogy ide napi vagy heti szinten vissza fogsz térni. Ez hatékony és praktikus funkció, ugyanis a Windows által tárolt árulkodó adatszemetet és naplókat törli egyetlen gombnyomásra. Ki tudod jelölni, milyen adatoktól akarsz megszabadulni, a többit a Folder Lock egy szempillantás alatt elintézi.
Paranoia, vagy jogos félelem?
Megoszlanak a vélemények, hogy valóban olyan nagy szükség van-e kliensoldali titkosításra, vagy végfelhasználó megbízhat a kereskedelmi felhőtárhely-szolgáltatásokban. Mi ebben a kérdésben inkább nem foglalunk állást, de az tény, hogy ha már az eszközödön titkosítod adataidat, az még akkor sem fog kiszivárogni, ha a te gépedet, vagy a szolgáltató rendszerét törik fel. A nagyobb cégek (HSBC, Dell, Nasa, MIT stb.) által is elismert Folder Lock mindezt egészen kényelmes és könnyen átlátható módon kínálja, ráadásul gyors és több, igazán hasznos funkciót is kínál, de az ingyenes verzió túlzottan limitált, ráadásul a megosztási funkció és a csoportok kezelése is hiányzik. Szintén kevésbé tűnik praktikusnak a jelszókezelő, ami ugyan biztonságos, de használata nem túl könnyű, lévén böngésző-beépülő modul nem érhető el hozzá.
Aktiválás
A Folder Lock telepítőjét a novemberi PCW Max felületéről tudod letölteni. Az egyedi installer nem traktál ajánlatokkal, "ingyenes" kísérőszoftverekkel, csupán a mappákat kell kijelölnöd, sőt, még arra is figyel a program, hogy amennyiben újabb verzió is megjelent, azt még telepítés előtt letöltse. A mindössze 3-lépéses varázsló a folyamat végén egy Folder Lock fiók létrehozását kéri, amihez e-mail címre és jelszóra van szüksége. Az ingyenes verzió 1 GB tárhelyet kínál minden felhasználó számára, ám PCW Max tagok korlátlan tárhelyet titkosíthatnak és szinkronizálhatnak kedvenc felhőszolgáltatásukba. Ehhez a PCW Max felületén található novemberi Teljes szoftver részben kell a megadott linkre kattintani, majd a NewSoftwares webshopjának speciális felületén végig lépkedni a vásárlási folyamaton. Itt egy 100%-os kupon fog aktiválódni, így a "vásárlás" végén a megadott e-mail címedhez elkészíti a rendszer az egyedi Folder Lock Pro kódodat, amit a telepítőben kell megadnod.
Fontos, hogy az e-mail cím + jelszó párost mentsd el biztonságos helyre, mert ezt a szolgáltatás sehol sem tárolja, vagyis ha elveszted vagy elfelejted, nem tudsz többé hozzáférni titkosított fájljaidhoz. A Pro kód birtokában a Folder Lock szoftvert egy évig korlátozások nélkül használhatod.