Nemrég számoltunk be róla, hogy ma felszáll a Starship, amellyel nem csupán a SpaceX-nek vannak hatalmas tervei a jövőre nézve, de a NASA-nak is. A Starshippel először a Holdra, majd a Marsra szeretnének eljutni, ami nem lehetetlen, köszönhetően annak, hogy hordozórakétája, a Super Heavy tolóereje közel kétszer akkora, mint bármelyik korábbi rakétáé az űrhajózás eddigi történetében.
Musk már korábban kijelentette, hogy a legpesszimistább forgatókönyv szerint is tíz éven belül embert fognak juttatni a Marsra, előtte viszont még van egy kisebb cél: a NASA fogja a Holdraszállásokhoz használni a Starshipet, méghozzá ha minden jól megy, akkor már két év múlva.
Akárcsak a SpaceX többi rakétája, a Starship és a Super Heavy is többször felhasználható lesz, és utóbbi 33 hajtóművének köszönhetően 150 ezer kilogrammnyi hasznos terhet tudnak Föld körüli pályára állítani majd. Addig viszont még van mit csiszolni a technológián, ugyanis a mai teszt során bár a Starship kilövését siker övezte, amely hatalmas előrelépésnek számít, azonban a folyamat nem ment teljesen végbe. A Super Heavy által a levegőbe juttatott Starshipnek körülbelül 85 percébe került volna szinte teljesen megkerülni a Földet, hogy Hawaii partjainál a Csendes-óceánban landoljon, a hordozórakéta pedig a Mexikói-öbölben végezte volna. Végül másképp alakult, mivel a két fél nem vált szét, majd fel is robbantak, ahogyan alább ti is láthatjátok:
Annnnd there she goes. But man, what a ride. Still some big successes in this test! #StarshipLaunch pic.twitter.com/bGm7qa02K0
— Dr. Tanya Harrison (@tanyaofmars) April 20, 2023
De tekintve, hogy milyen fontos a Starship az űrhajózás szempontjából, és hogy már korábban is akadtak vele problémák (néhány nappal ezelőtt már megpróbálták elindítani, de egy hiba miatt leállították), nem meglepő, hogy nem ment zökkenőmentesen a teszt, viszont erre a SpaceX atyja, Elon Musk fel volt készülve: egy Twitter Space-es beszélgetés alkalmával azt mondta, hogy ha a kilövőállás nem semmisül meg, azt már győzelemnek tekintik, korábban pedig úgy saccolta, hogy 2023 végére fogják csak tudni Föld körüli pályára állítani az emberiség eddigi legnagyobb rakétáját.