A telefonunk gyakorlatilag mindenhová elkísér minket - még a vécére is, ahol bár sokszor észre sem vesszük, de jóval több időt töltünk emiatt, mint szeretnénk. Trónolás közben görgetni, játszani, üzenetekre válaszolni és híreket olvasni a legtöbb embernek teljesen természetes dolog, a szakértők ugyanakkor már régóta hangoztatják a gyakorlat egészségügyi kockázatait.
A telefonozás miatt hosszúra nyúlt vécézés például növeli az aranyér gyulladásának kockázatát, amely fájdalmas és kellemetlen következményekkel járhat.
"Az ülés és a görgetés közbeni erőlködés vérbőséget okoz az aranyérben, ami fájdalmat, duzzanatot és vérzést is eredményezhet."
- fogalmazott Dr. Karen Zaghiyan, vastagbél-specialista sebész.
Ha a mobilunkat magunkkal visszük a vécére, akkor a helyiségben található kórokozók könnyen rátapadhatnak, majd a készülékről a kezünkre kerülhetnek. Egy 2017-es kutatás feltárta, hogy a középiskolások telefonjain többek között E. coli és más egészségkárosító mikrobák is jelen voltak.
Az angliai Országos Egészségügyi Szolgálat (NHS) szerint ezek a baktériumok a legtöbb esetben hasmenést, gyomorgörcsöket és esetenként lázat okozhatnak, de súlyosabb szövődmények is előfordulhatnak. Az intézmény jelentéséből kiderült, hogy a fertőzöttek körülbelül felénél véres hasmenés alakult ki, amely 2015 és 2016 között mintegy 5500 halálesethez volt köthető.
Összességében tehát érdemes lecsökkenteni a telefonozással töltött időt vécézés közben - például egy előre beállított, mondjuk maximum 15 perces időzítő ebben kétségkívül segíthet -, továbbá időközönként a mobilunkat is célszerű áttörölni és lefertőtleníteni, legalább hetente, de ha tehetjük, inkább naponta egyszer. Ugyanígy fontos a megfelelő kézmosás is: a szakértők javaslata szerint szappannal, legalább 20 másodpercig tartson.