Egy nevarrei tudóscsoport sikeresen bemutatta a világ első interaktív 3D holografikus kijelzőjét, amely lehetővé teszi, hogy a felhasználók fizikailag is kapcsolatba lépjenek virtuális fényvetítésekkel. Ha ezt a technológiát kereskedelmi forgalomba hozzák, jelentős haszna lehet például az oktatásban is, hiszen szemléletes és kézzelfogható módon segítheti a tanulást.
A hagyományos hologramokat eddig úgynevezett söpört volumetrikus kijelzők segítségével készítették. Ennek során a képek egy merev, oszcilláló (rezgő) felületre, az úgynevezett diffúzorra vetülnek, másodpercenként nagyjából háromezer alkalommal, különböző magasságokban. Ez a technika azt az illúziót kelti, mintha egy háromdimenziós tárgy lebegne a térben, mindezt speciális 3D szemüveg nélkül.
A probléma az volt, hogy amint valaki megpróbálta megérinteni ezt az oszcilláló felületet, az illúzió szertefoszlott, ráadásul fennállt a veszélye annak, hogy a készülék eltörik vagy akár balesetet is okozhat, finoman szólva is az ujjunk bánhatja. Ennek megoldására a Dr. Elodie Bouzbib vezette kutatócsoport a merev felületet rugalmas, elasztikus szalagokra cserélte, így a hologramok érintése nemcsak biztonságos lett, de a tapintás kifejezetten a működés részévé vált.
Ezzel a megoldással a felhasználók már ismerős mozdulatokkal, például csippentéssel vagy forgatással alakíthatják a 3D hologramokat, hasonlóan ahhoz, ahogyan az okostelefonok érintőképernyőin kezeljük a képeket. A rendszer képkorrekciót is alkalmaz, hogy a hologramok a mozdulatok után is pontosan és valósághűen jelenjenek meg. A tesztek során a résztvevők többsége a kézzel való érintést természetesebbnek és pontosabbnak találta, mint a hagyományos 3D egeres vezérlést.