A csillagászat történetében először sikerült részletes felvételt készíteni egy olyan csillagról, amely a galaxisunkon kívül található. Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) szakértői által készített fotón egy távoli égitest, a WOH G64 látható, amely a Nagy Magellán-felhő nevű törpegalaxisban helyezkedik el, mintegy 160 ezer fényév távolságra. A WOH G64 a vörös óriás kategóriájába tartozik, és galaxisának egyik legnagyobb csillagának tartják. Átmérője 2000-szerese a Napénak, amely már önmagában is elképesztő méret, azonban távolsága miatt rendkívül nehéz volt részletesen megfigyelni. Dr. Keiichi Ohnaka, a kutatás vezetője szerint ez olyan, mintha egy Holdon sétáló űrhajóst próbálnánk megfigyelni a Földről.
A megfigyelés során a kutatók egy érdekes, tojás alakú képződményt fedeztek fel a csillag körül, amelyet "bábnak" neveztek el. Ez a gázból és porból álló struktúra valószínűleg a csillag által az elmúlt évtizedekben ledobott külső rétegekből keletkezett.
Dr. Ohnaka szerint a báb különleges jelentőséggel bír: ez az első alkalom, hogy a tudósok egy csillag haldoklásának ilyen egyértelmű jeleit észlelték. A báb arra utalhat, hogy a WOH G64 hamarosan szupernóvává válik, vagyis hatalmas robbanással pusztul el.
Bár szupernóva-robbanásokat már számos alkalommal dokumentáltak, a tudósok eddig még soha nem láttak olyan csillagot, amely ennyire egyértelműen előre jelezte volna pusztulását. A WOH G64 megfigyelése ezért nemcsak az égitest megértése szempontjából jelentős, hanem a csillagok életciklusáról és a szupernóva-robbanások előzményeiről alkotott tudásunkat is gazdagítja. Ez az áttörés újabb bizonyítéka annak, hogy a modern csillagászati technológiák segítségével folyamatosan bővíthetjük ismereteinket a világegyetemről. A WOH G64 és annak haldokló állapotának tanulmányozása további izgalmas eredményekhez vezethet a közeljövőben.