A napokban Elon Musk éles kritikával illette a világ legnépszerűbb szabad enciklopédiáját, a Wikipédiát. X-bejegyzésében "Wokepedia"-ként hivatkozott az oldalra, miközben követőit arra buzdította, hogy bojkottálják, és ne adományozzanak a Wikipédiának, amíg annak szerkesztői álláspontja nem válik kiegyensúlyozottabbá.
Musk kommentárja a Wikimédia Alapítvány (WMF) közelmúltban nyilvánosságra hozott pénzügyi évre vonatkozó költségvetésére reagált, amelyben olyan célkitűzések szerepeltek, mint a "méltányosság", illetve a "biztonság és befogadás".
A multimilliárdos üzletember azzal vádolta az enciklopédiát, hogy a konzervatív személyiségeket indokolatlanul negatívabb színben tünteti fel, mint a liberálisokat - látszólag hivatkozva a Manhattan Institute tanulmányára, amely erős politikai elfogultságot állapított meg a Wikipédia egyes szócikkeiben.
A bojkott megosztó reakciókat váltott ki: egyesek támogatták Musk kijelentéseit, mások viszont éppen ennek hatására adományoztak a Wikipédiának, hogy hangot adjanak ellenvéleményüknek. A kommentelők többsége azonban megvédte a Wikipédiát, felbecsülhetetlen értékű forrásként említve azt.
Stop donating to Wokepedia until they restore balance to their editing authority https://t.co/sHjnFTtN5y
— Elon Musk (@elonmusk) December 24, 2024
Ami azt illeti, nem ez az első eset, hogy Musk betámadta a Wikipédiát. 2023 októberében például az oldal adománygyűjtő felhívása akasztotta ki, melyhez kapcsolódóan azt a kérdést tette fel, hogy vajon miért kell ennyi pénz a platformot kezelő WMF-nek. Musk ezzel arra célozgatott, hogy a felhalmozott forrásokat minden bizonnyal nem a Wikipédia üzemeltetésére használják fel.