Miután videojátékok vezérlésével már szép eredményeket ért el, Elon Musk implantátumokkal foglalkozó cége, a Neuralink kész a következő szintre lépni. Hamarosan újabb tesztkört indít, melynek során arra a kérdésre remél választ kapni, hogy az önkéntesek képesek-e irányítani egy távoli robotkart az elméjük segítségével. Az X-en közzétett poszt szerint egy "megvalósíthatósági kísérlet" következik majd.
A vállalkozókedvű tesztalanyok már leadhatják jelentkezésüket, amennyiben kanadai vagy amerikai lakosok lakosok. A kiválasztott személyeknek aztán beültetik majd a chipet, és megnézik, hogy boldogulnak-e egy robotkar vezérlésével.
Musk korábban a "Luke Skywalker megoldásként" hivatkozott a dologra, de azt se tőle, se a Neuralink képviselőitől nem tudtuk meg, hogy pontosan mi is történik majd a tesztvizsgálatok során. Ettől függetlenül nem ez lesz az első alkalom, hogy valaki hasonló kísérletekkel foglalkozik. Még 2015-ben a Caltech, a Kaliforniai Műszaki Egyetem is hasonló technológiával próbálkozott, amikor egy "agyi kiegészítő eszköz" segítségével tesztelték egy robotkéz irányítását. Erik Sorto képes is volt meginni a karral egy üveg sört, valamint kő, papír, ollót játszani vele.
We’re excited to announce the approval and launch of a new feasibility trial to extend BCI control using the N1 Implant to an investigational assistive robotic arm.
— Neuralink (@neuralink) November 25, 2024
This is an important first step towards restoring not only digital freedom, but also physical freedom. More info…
Érdemes lesz figyelni a projektet, mert ha sikerrel jár, akkor az új korszakot nyithat meg a mozgássérültek ellátásában.