A NASA az idén állította szolgálatba a Hubble űrteleszkóp utódjának szánt James Webb távcsövet (James Webb Space Telescope), melynek infravörös sugárzást érzékelő csúcstechnológiája minden eddiginél részletesebb felvételeket ígér a világűr távoli pontjairól.
Közel egy hónapja pillanthattuk meg a JWST első, történelmi jelentőségű fotóját, azóta pedig a NASA további lenyűgöző képeket hozott nyilvánosságra, így a csillagászat iránt érdeklődő közvélemény most eléggé ki van hegyezve az űrteleszkóppal készült anyagokra. Hogy mennyire, azt nemrég egy remek tréfa érzékeltette.
Etienne Klein fizikus, a francia Atomenergetikai Bizottság 64 éves kutatási igazgatója a Twitteren osztott meg egy megdöbbentően részletes JWST-fotót a Naphoz legközelebb eső csillagról, a tőlünk 4,2 milliárd fényévre található Proxima Centauriról. "Ez a részletgazdagság…Napról napra egy új világ tárul fel." - írta a tudós, a követői pedig serényen kedvelni kezdték, és persze retweetelték a fényképet.
Photo de Proxima du Centaure, l’étoile la plus proche du Soleil, située à 4,2 année-lumière de nous.
— Etienne KLEIN (@EtienneKlein) July 31, 2022
Elle a été prise par le JWST.
Ce niveau de détails… Un nouveau monde se dévoile jour après jour. pic.twitter.com/88UBbHDQ7Z
Csakhogy ha figyelmesebben megnézzük, a James Webb legújabb szenzációján igazából egy kolbászkarika látható. Szó se róla, annak viszont valóban gyönyörű, akár jöhetne is mellé a kovászos parasztkenyér némi frissen szedett paprikával. A tudós persze idővel felfedte a turpisságot, és mindenkit emlékeztetett, hogy a kozmológia jelenlegi állása szerint csak itt a Földön lehet fellelni a kérdéses objektumot.
S hogy okulhassunk is a történtekből, Klein hozzátette, hogy óvakodjunk a pusztán tekintélyre alapozott kijelentések elfogadásától, vagyis ha valamit egy tudós állít, az még nem feltétlenül igaz, hacsak nincs ellenőrizhetően alátámasztva.