Az Android-ökoszisztémának számos előnye van a végtelen személyre szabhatóságtól a magas fokú kompatibilitáson át a választható eszközök széles skálájáig, a biztonság viszont mindig is a platform gyengeségei közé tartozott, nem kis részben a legjobb védelemmel ellátott, friss főverziók hagyományosan lassú terjedése miatt.
Habár a nagyobb gyártók az utóbbi években sokat tettek azért, hogy a készülékeik hamarabb és tovább megkapják az Android új kiadásait, a közel egy éve (tavaly augusztusban) megjelent Android 13 elterjedtségét látva sokat kell még behozni ezen a területen.
A Google nemrég ismét publikálta az egyes Android-főverziók népszerűségéről szóló legfrissebb, május 30-ig bezáróan összegzett számokat, amelyek azt mutatják, hogy az aktuális kiadás még mindig csupán az aktív készülékek 15%-án fut. Ez ugyan hatalmas lépést jelent a januárban mért 5,2%-hoz képest, de továbbra is kilométerekre van a mezőny legelterjedtebb szereplőjétől, a 23,1%-on álló Android 11-től, ami még 2020-ban jelent meg.
Google has updated the Android version distribution statistics shown in Android Studio to reflect the latest data as of May 30, 2023. Here's how the % of (GMS Android) devices has changed since January 2023 when the stats were last publicly updated.
— Mishaal Rahman (@MishaalRahman) June 5, 2023
- Android 13: 5.2% - 15%
-… pic.twitter.com/ruaGZhgd6y
A dobogó második fokán ráadásul egy még régebbi kiadást, a 2019-es Android 10-et látjuk 17,8%-os elterjedtséggel, amit a harmadik helyen a 2021-es Android 12 követ (16,3%). Az Android 13 tehát nem fért be a Top 3-ba, és az sem sokkal biztatóbb, hogy még mindig akad 1,5%-nyi eszköz, amelyeken továbbra is a 2014-ben kiadott Android 5.1 Lollipop fut.
A Google-nek és a partnereinek tehát bőven lenne még tennivalójuk a régi rendszerek kigyomlálásával, de a teljes képhez az is hozzátartozik, hogy a nagy rivális iOS-szel ellentétben itt kifejezetten gyenge hardverrel készült, noname gyártóktól származó mobilok és táblagépek is hatalmas mennyiségben vannak jelen a szórásban, amelyeknél a kezdetektől fogva felesleges hosszan tartó és lelkiismeretes szoftveres támogatásról ábrándozni.