Július 23-án felkerült az internetre egy 56 másodperces videó, ami ugyan nem akart semmi rosszat, mégis nagy károkat okozott több kutatónak. A rövid anyagot Sarah Frank töltötte fel a TikTokra, aminek az elején a hálószobájában ül és mosolyog a kamerába.
Az egyik floridai középiskola tanulója a Prolific.co oldalra irányította az embereket, ahol kérdőíveket lehet kitölteni pénzért cserébe.
Frank minden bizonnyal nem gondolt bele, hogy ezek a kutatások nem szórakozásból elérhetőek, az ő videója pedig csúnyán manipulálhatja a kutatók adatait. Miután az ominózus 56 másodperc virális lett, a Prolific kutatóinak furcsa minták kezdtek feltűnni.
Analyzing N=300 Prolific study. Very generic title & description. Survey questions mostly about social comparisons & money
— Sebastian Deri (@SebastianDeri) August 6, 2021
91% of respondents are female, 7% are male. Don't think I've miscoded anything, and no unusual survey restrictions.
How does that happen?
Sebastian Deri például arra panaszkodik, hogy hiába adott meg a kutatásához egy kifejezetten általános címet, témát és leírást, a kitöltők 91% nő volt. Mások a Prolific közösségi felületén írták, hogy a résztvevők 85% nő, az általános életkor pedig 21 év volt.
Miközben a videó Frank valaha volt legnépszerűbb videója lett, sokan, akik komolyan vették a Prolific küldetését arra panaszkodnak, hogy most már az is csak egy felkapott, komolyan vehetetlen oldal lett.
"Abszolút nem számítottam rá, hogy ennyire felrobbanjon a videó. Csak barátaimnak és a követőimnek akartam megmutatni. Gondolom azért lett felkapott, mert tényleg menő oldal és az emberek szeretnek hatékony módszerekkel pénzt keresni."
A Yale egy végzős hallgatója, Vlad Chituk szerint nem feltétlenül rossz, hogy ennyien rászabadultak a kérdőívekre, hiszen az új alanyok minőségibb adatokat biztosítanak, továbbá megtanulják felismerni a kérdésekben rejtett mintákat, amikkel arra sarkalják a kutatókat, hogy újabb módszereket találjanak az információ begyűjtésére.