Aki PC-közelben volt már a betárcsázós internet hajnalán, az az elmúlt majd három évtizedben csak kapkodhatta a fejét. Hosszú és rögös út vezetett különböző adatátviteli módokon át a mai internet szolgáltatásokig, de ma már néhol felfoghatatlan sebességről olvashatunk, és egyébként Magyarországon szerencsére az általános sávszélességgel sincs olyan nagy gond. Persze nem nálunk van a világ leggyorsabb internete.
A héten Kínában elindult egy minden korábban elért sebességet megalázó internetszolgáltatás, amelynek gerinchálózata 3000 kilométer hosszan húzódik Pekingtől Guangzhou-ig, és akár 1,2 terabitnyi adatot képes továbbítani másodpercenként (Tbps).
Habár a kiépített hálózat önmagában sem kis dolog, az ország emellett 3,19 millió 5G-bázissal is büszkélkedhet, amivel szintén lenyomták Amerikát is. Ezzel az 5G lépett az első számú technológiává a vezeték nélküli telefonálásban, korábban az ágazati előrejelzések ezt csak 2025-re prognosztizálták.
Az Egyesült Államokban mostanra épült ki országszerte az 5G-ként ismert ötödik generációs internet hálózat. Ez jelenleg szintén bámulatos 400 Mbit/s sebességgel kommunikál, de a szakértők szerint ez 2025-re szintén feltornázható 1 Tbps-re.
A kínai gerinchálózaton futó internet jelenleg nagyjából 6 és fél millió pdf-et, vagy 50 HD minőségű filmet képes egyetlen másodperc alatt továbbítani. Persze elsősorban nem is lakossági használatra szánják. A tervek szerint a hálózat kapacitása az oktatást és a tudományos munkát, az 5G hálózatokat fogja támogatni, valamint az ipari fejlesztéseket szolgálja majd.