A rezsi néhány éve még csak a klasszikus közműszolgáltatásokat foglalta magába, manapság viszont szinte minden háztartásban szabad szemmel is jól látható összeg megy el a digitális szolgáltatásokra. Sokan mégis elsiklanak ezen tételek felett, mivel a digitális rezsi jellemzően sok kis tételből tevődik össze - és ha nem készül házi "könyvelés", akkor bizony nem könnyű átlátni a helyzetet.
Először is érdemes megnézni, hogy mi tartozik bele a klasszikus rezsi, és mi a digitális rezsi kategóriába; mégpedig azért, mert van azért itt némi szürkezóna, amelybe olyan szolgáltatások tartoznak, aminek akár mind a két kategóriában lehetne helyet találni. A klasszikus tételek közé tartozik:
- közösköltség
- villanyszámla
- gázszámla
- víz- és csatornadíj
- távfűtés
- vezetékes telefon
- tévészolgáltatás.
Illetve véleményünk szerint ide sorolható még az internetelőfizetés és a mobiltelefon-előfizetés is, bár ez a két tétel szürkezónás, hiszen lehet érvelni amellett is, hogy ezek már a digitális rezsi részét képezik. A mi értelmezésünkben azonban a digitális rezsi összege azon szolgáltatások előfizetési díjából tevődik össze, amelyeket online - interneten keresztül - veszünk igénybe. Ezek közé pedig rengeteg különféle tételt sorolhatunk. A teljesség igénye nélkül ide tartozik:
- minden video streaming szolgáltatás előfizetési díja
- minden zenestreaming szolgáltatás előfizetési díja
- szoftverek előfizetési díja
- felhőalapú szolgáltatások előfizetési díja.
Vegyük figyelembe azt is, hogy ezek a kategóriák adott esetben átfedést is mutathatnak - de erről majd később.
A klasszikus rezsi költsége
Induljunk ki egy társasházban található, 60 négyzetméteres lakás rezsiköltségéből - ha nincsenek különleges tételek, akkor a közös költség 12 500 forint, a villanyszámla 12 500 forint, a gázszámla 5000 forint, a távfűtés 9250 forint, a víz- és csatornadíj együtt 6000 forint, a vezetékes telefon, az internet és a tévé pedig - szintén együtt - 12 500 forintba kerül havonta. Ez összesen 57 750 forint. Még véletlenül sem szeretnénk borzolni a kedélyeket; tudjuk hogy egy családi ház esetében ennél jóval magasabb is lehet a havi végösszeg, illetve a mobil előfizetés esetében is rendkívül konzervatívan és csak egy főre számoltunk - szélsőséges esetben egy négytagú családnál akár csak a mobilhoz kapcsolódó költségek összege lehet ugyanennyi.
Digitális rezsi: fő a tudatosság
A helyzet az, hogy ha a fenti 57 750 forintból indulunk ki, akkor - amint azt rögtön látni fogjuk - könnyen összehozható egy olyan digitális csomag, amelynek havi költsége a fentivel összemérhető. És még csak túlságosan extra igényeink sem kell, hogy legyenek. Elegendő, ha jogkövető állampolgárként a filmeket és programokat nem a torrent boltból "vesszük", hanem legális csatornákon keresztül megvásároljuk őket.
A digitális rezsi magas költségének oka elsősorban az, hogy egyenként szinte semmi nem drága, viszont sok kicsi sokra megy alapon ha halmozzuk ezeket, akkor pár ezer forintból itt, pár ezer forintból ott máris összejön a komolyabb összeg.
Video streaming
A legtöbben azonnal a Netflixre asszociálnak, de több más szolgáltatás is elérhető Magyarországon: Disney+, HBO Max, Amazon Prime Video, SkyShowTime és Apple TV+ a nagyok közül, valamint több kisebb platform, mint amilyen például az RTL+ és a TV2 Play. Az induló havi díj jellemzően 2-3 ezer forint között alakul, az éves előfizetést választók viszont általában 8-10 hónap árát kell csak, hogy kifizessék. Az ár persze ennél jóval magasabb is lehet, ha valaki nem éri be full HD minőséggel, vagy azt szeretné, hogy egyszerre több eszközön is működjön az adott szolgáltatás.
A trükk a streamingszolgáltatások esetében az, hogy az egyes szolgáltatások teljesen más tartalmat kínálnak; az exkluzív címek mellett ugyanis a saját gyártású filmek és sorozatok azok, amivel a szolgáltatók magukhoz tudják csábítani az előfizetőket. Kiváló példa erre az RTL+, amelynek Premium csomagjában idén az UEFA Bajnokok Ligája meccseket is megtalálni, és önmagában ez elegendő ahhoz, hogy előfizetőket vonzzon magához.
Ebből pedig adja magát, hogy aki legálisan szeretné nézni a filmeket, sorozatokat, meccseket, és nem szeretne lemaradni semmiről, az könnyen abban a helyzetben találja magát, hogy nemcsak egy, hanem három négy vagy akár az összes szolgáltatás előfizetői között ott a neve. A mai világban 3000 forint nem nagy összeg, de ha ezt ötször kell kifizetni, akkor máris 15 ezer forintnál járunk. Ez pedig azt jelenti, hogy ha csak minden második nap nézel meg egy filmet, akkor máris 1000 forintot fizetsz darabjáért. Ha spórolni szeretnél, akkor amellett, hogy alaposan átgondolod, hogy melyik az a streamingszolgáltatás, amit valóban kihasználsz, megnézheted azt is, hogy ezek mellett szükség van-e a lineáris tévé előfizetésedre - ha nem, akkor azt akár le is mondhatod, ezzel is egy tétellel kevesebbért kell havonta fizetned. Magyarországon egyébként a streaming előfizetések száma jóval 2 millió feletti, igaz, ez nem 2 millió előfizetőt jelent, mert rengetegen vannak, akik egynél több szolgáltatóval is kapcsolatban állnak. A tényleges felhasználók száma viszont 2 milliónál akár nagyobb is lehet, mert azt viszont nem tudjuk, hogy egy előfizetést valójában összesen hányan használnak.
Átlagos havi költség: 3-4 szolgáltatásra előfizetve minimum 10-12 ezer forint, de ennek akár kétszerese is lehet. (És akkor az olyan kisebb szereplőkről, mint például a Cinego, még csak nem is beszéltünk.)
Zene streaming
A zenékkel a helyzet már kicsit más, mert a szolgáltatók többé-kevésbé ugyanazzal a címlistával dolgoznak; a Spotify, az Amazon Music, a Tidal és a Deezer egyaránt 70-80 milliós adatbázissal rendelkezik, az Apple Music és a YouTube Music esetében nagyobb csak a katalógus, 100 milliós adatbázissal. Itt tehát nyugodtan mondhatjuk, hogy a szolgáltatások kiváltják egymást; vagyis nem kell egyszerre több vasat tartani a tűzben. Választani az extra szolgáltatások alapján érdemes; a Spotify-t például rengeteg eszközbe integrálták, a YouTube Music előfizetés pedig nemcsak azért jó, mert mindig "jön" a zene, hanem azért is, mert a YouTube-on reklámmentesség is jár vele, valamint a mobilra letölthető kliensek a telefon kikapcsolt kijelzője mellett is működnek.
Amit érdemes lehet megfontolni, az az, hogy egyéni vagy családi csomagot választasz-e, ez utóbbi több szolgáltatónál is elérhető, és igen sokat lehet vele spórolni. Viszont ehhez kapcsolódik a közelmúlt egyik brutális áremelése is: a YouTube Premium családi előfizetés ára 2690 forintról 4790 forintra ugrott (+78%). Ezzel messze ez a szolgáltatás lett a legdrágább, a Spotifynál például a családi csomag 3290 forintba kerül, a Deezernél pedig 2999 forintot kérnek el érte havonta.
Átlagos havi költség: 4000 forint
Szoftver-előfizetések
Ez a kategória Pandora szelencéje abban a tekintetben, hogy ha nem figyelünk, akár a gatyánkat is rákölthetjük a szoftverekre. Régen (nagyon régen) a szoftvereket kifizettük, letöltöttük, majd használtuk egészen addig, ameddig a licenc engedte - ez általában korlátlan használatot jelentett azzal, hogy főverziót csak pár évig lehetett frissíteni. Aztán a fejlesztők rájöttek, hogy ezen bizony lehet egy nagyot csavarni, és azóta csőstül állnak át az előfizetéses modellre. Ami persze havi szinten jóval olcsóbb díjat jelent, ám ezt fizetnünk kell az idők végezetéig akkor is, ha főverziót például nem szeretnénk frissíteni.
A modell egyik úttörője, az Adobe, amelynek egyes moduljaira 6-28 euró közötti áron lehet előfizetni. Vannak persze akciók, a fotósok számára a Photoshop-Lightroom kettőse 13 euróból kijön, akinek pedig minden alkalmazásra szüksége van, annak 71 eurót kell fizetnie - persze havonta. Ez utóbbi jelenlegi árfolyamon súrolja a 30 ezer forintot, ami azért nem kevés pénz.
Hasonló séma szerint működik egyre több vírusirtó is, és jellemzően ma már a szülői felügyelet alkalmazások sem a megvásárolható, hanem az előfizetéshez kötött kategóriában szerepelnek. Szeretnél törekedni a biztonságra, és jelszókezelőt használnál? Akkor van egy rossz hírünk: a prémium funkciók szinte kivétel nélkül minden szoftvernél csak előfizetés mellett érhetők el. Persze a havidíj itt sem sok, mindössze pár euró, de ha nemcsak egyedül használnál valamit, hanem a családnak veszed az adott programot, akkor a sok pár eurós tételből villámgyorsan összejön 20-30, és már megint ott vagyunk, hogy 10 ezer forint megy el havonta!
És akkor a Microsoft Office-ról még nem is szóltunk, amely ma már Microsoft 365-ként érhető el. Egyszemélyes verziója havonta 2500 vagy évente 25 000 forintba kerül, a családi változat (2-6 fő számára pedig) 3500 vagy 35 000 forint. Annyi extra azért van, hogy nemcsak a négy alapprogram, hanem rengeteg szoftver használati jogát kapjuk meg, továbbá (személyenként) 1 TB felhőalapú tárhely is üti a markunkat.
Ha valaki a szoftvereken szeretne spórolni, annak könnyű dolga van, mert lényegében minden fontos alkalmazásnak van ingyenes alternatívája - és a legtöbb esetben túl nagy kompromisszumot sem kell kötni. Csak azt kell elfogadni, hogy az ingyenes alkalmazás "más". Vírusirtónak ott van például az integrált Defender, amely tényleg kiválóan működik, Lightroom helyett teljesen jó a Darktable, az Office-t pedig nagyon jól helyettesíti a Libre Office.
Átlagos havi költség: 12000 forint, de ennek két- vagy akár háromszorosát sem lehetetlen elkölteni.
Játékok
Ha valamiért, akkor a játékokért és a szexért mindenki zokszó nélkül fizet az interneten. Utóbbit nem cikkünk reszortja boncolgatni, ám a játékokért szintén sokan hajlandók a zsebükbe nyúlni, így az előfizetéses konstrukciók is megjelentek. Azért csak is, mert az előfizetés nem jelenti szükségszerűen azt, hogy minden, a katalógusban megtalálható játékkal lehet is játszani - van, amire csak vásárlási kedvezmény vonatkozik, van amire pedig még az sem. A Microsoft Xbox Game Pass például minimum 3600 forintba kerül havonta, ezért cserébe kb. 350 játékhoz jár hozzáférés (a címlista folyamatosan változik), rengeteg játék pedig kedvezménnyel vásárolható meg. Hasonló konstrukció érhető el az Android Play Store-ban és az Apple App Store-ban is, illetve PlayStation 5-re is, a legnagyobbnak számító Steam esetében viszont ilyen jellegű előfizetés nincs - bár egyes játékokra valóban előfizetést kell vásárolnod, de ez minden esetben egyedi.
Átlagos havi költség: 3000-10000 forint
Felhő alapú szolgáltatások
Ide sorolhatjuk a tárhelyszolgáltatásokat, ha viszont kicsit tágabban is megvizsgáljuk a potenciális jelölteket, akkor látni fogjuk, hogy rengeteg egyéb kiadás is érkezhet ebből az irányból. Több alkalmazáshoz is kapcsolódhat például olyan előfizetés, amely online tárhelyszolgáltatást is tartalmaz, de nem csak azt kapunk vele. Ilyen például a Microsoft 365 egyéni és családi csomagja, de számos biztonsági szoftvernél is van lehetőség olyan prémium előfizetést vásárolni, amely - mondjuk biztonsági másolatok tárolásához - online tárhelyet is tartalmaz. A jelszókezelőknél adott esetben az eszközök közötti szinkronizáció (amely szintén felhőalapú) lehet fizetős, és a fontos dokumentumok számára biztonságos felhő tárhely kerülhet a csomagba, de a sort még hosszan folytathatnánk.
Az online tárhelyszolgáltatások ára jellemzően filléres tétel, ha az ingyenes 5-15 GB tárhely mellé szeretnénk plusz 100-200 GB-ot, azért 600-1100 forint körüli összeget kell fizetni havonta. Az ennél drágább csomagokban jellemzően extra szolgáltatások is találhatók, a Google One esetében például a 2 TB-os csomag mellé a vállalat szolgáltatásaiban a Gemini Advanced mesterséges intelligencia modul is használható.
És ha már mesterséges intelligencia: az egyre szaporodó AI chat- és képgenerátor-szolgáltatások mellett ellepték a netet az AI képszerkesztők, zeneszerkesztők, levélírók is - ezek vagy kredit alapon működnek, vagy szintén elő kell fizetnünk rájuk, ha rendszeresen szeretnénk használni őket.
Végül pedig érdemes két mondatot említeni a VPN-szolgáltatásokról is, amelyek többsége szintén úgy működik, hogy ha sem a sebesség, sem az adatforgalom tekintetében nem szeretnénk korlátot, akkor ki kell nyitni a pénztárcánkat.
Átlagos havi költség: 3000 forint
Jól látható költségek
Ha minden digitális szolgáltatást figyelembe veszünk, akkor fentiek alapján könnyen kijön akár 30-40 ezer forint is, ami bizony nem kevés. És ezt a költséget nem is biztos, hogy drasztikusan le lehet csökkenteni: optimalizálni ugyan lehet, hogy mire fizet elő az ember, de például a streamingszolgáltatásoknál ez azzal a kompromisszummal jár, hogy nem lesz mindenhez legális hozzáférésünk.