Semmi, de tényleg semmi szédítő extra nincsen az új Dell Inspiron 16-os laptopban: ezüst, van billentyűzete és touchpadje, nem érintőkijelzős, a zsanér nem 360 fokos, nincsen dedikált GPU-ja, RGB-világítása és egzotikus vezérlője sem. Mégis úgy éreztük, fontos, hogy leteszteljük ezt a laptopot, mégpedig azért, mert nap mint nap ilyen Inspiron gépeket láthatunk a hirdetésekben, a legtöbben ezt választják, mert az "Inspiron" név már ismerősen hangzik és mert valójában nem is várnak el többet egy notebooktól, minthogy működjön és megbízhatóan szolgáljon hosszú éveken át.
Külső
A Dell Inspiron gépe átlagos méretű, ám ahogy az a nevéből is sejthető, immáron 16 colos kijelzőt kapott. A zsanér hátulról egy lappal védett, amely kinyitáskor kissé meg is emeli az alsó részt a kényelmesebb gépelés érdekében. A fedlap és a csuklótámasz alumínium, a gép alja viszont még műanyag, vagyis egyértelmű, hogy nem prémium szegmensbe szánták ezt a modellt. A gép oldalán a szokásos portokat találjuk: töltő (a géphez mellékelt töltő átlagos méretű, vagyis hiába csupán 65 Wattos, még nem a miniatűr változat), HDMI, 2×USB Type-A, Type-C (többfunkciós), jack és extraként egy SD-kártyaolvasó. Ami fájó hiányosság, hogy a kinyitás megkönnyítésére a fedlap és az alsó rész találkozásánál, középen nincsen kialakítva perem, így elég nehézkesen lehet csak egykézzel felnyitni a laptopot.
A műanyag fekete kerettel határolt kijelző VA-paneles, 16"-os és 1920×1200-as felbontású, a frissítés pedig 60 Hz. A fényerő mindössze 250 nites és a színhűség sem túl jó: a színek mosottak, a képtorzítás nélküli betekintési szög limitált és természetesen érintésérzékenység sincsen.
A felső kávába rejtett szimpla webkamera lencséje letakarható, gyors bejelentkezéshez pedig használhatjuk a bekapcsológombba rejtett ujjlenyomat-olvasót. A billentyűzet átlagos méretű, a gombsapkák az "í" és "ű" betűnél osztottak, numerikus rész nincsen. Ez a kétoldalra helyezett hangszórók miatt van, így viszont furcsán kicsinek tűnik a nagyméretű gépen a kisebb klaviatúra. A csuklótámasz tekintélyesen nagy, ahogy a touchpad is óriási.
Belső
Odabent az Intel 12. generációs Core i5-1235U processzora dolgozik, amelyet 10-magosként ismer fel a rendszer. Ebből 8 E-mag és 2 P-mag, utóbbinál a HTT is aktív, így 12 programszálat képes feldolgozni egyszerre a CPU. Ehhez kapcsolódik 8 GB DDR4 RAM, ami ma már kevés, pláne ebben az ársávban, de szerencsére a gép bővíthető még egy modullal.
A Windows 11 Home egy 512 GB-os, átlagos sebességű NVMe M.2 SSD-ről fut, dedikált GPU pedig természetesen nincsen, a processzorba integrált, alapszintű, szigorúan csak 2D-re bevethető UHD Graphics vezérlővel kell beérned.
A gép tölthető saját töltőjével vagy Type-C-n keresztül is, ami jó hír, ha szabadulnál a régimódi töltőfejtől. Az 54 Wh-s akkumulátor a takarékos processzornak hála egészen jó üzemidőt garantál: PCMark 10 Modern Office tesztünk alatt a gép közel 9 órán át órát bírta a strapát, vagyis egy komplett munkanapot végig tudsz dolgozni vele.
És mit nyújt a gyakorlatban?
A Dell Inspiron 16 5620 egy tipikus laptop, de legyen bár akármilyen szürke egér is a piacon, elvárható, hogy új tulajdonosa 2023-ban érezze magát. Mind szolgáltatások, mind teljesítmény tekintetében. Az Intel Core i5-1235U hozza is a kötelezőt mind erő, mind fogyasztás terén, de azért azt hozzá kell tennünk, hogy a korábban nálunk járt Inspiron 14 5425-ben dolgozó AMD Ryzen 5 5625U CPU ennél erősebbnek bizonyult.
A kijelző hiába 16"-os, a képminőség sajnos a régmúltat idézi. Közepesnél gyengébb fényerő, mosott színek, rossz betekintési szögek (persze azért nem kell TN-szintre gondolni). Az SSD tempója nem rossz, de van is dolga, mert a 8 GB RAM kevés. Furcsa, hogy hiába a takarékos CPU, a hűtő sokszor már alapfeladatoknál felpörög és hangos szélzaj jelzi, hogy dolgozik a gép. A billentyűzet magyar szitázású és háttérvilágításos, de elférhetett volna a numerikus rész, vagy legalább az osztott gombokat fel lehetett volna oldani. Szintén szúrhatja a szemét egyeseknek a gép műanyag alja: más gyártók ezen az árszinten már teljes alumínium házat kínálnak.
A Dell Inspiron 16 5620 átlagos felhasználásra szánt gép, de hiába a nagy tapasztalat, egy-két tervezési hiba felett nem tudunk nagyvonalúan elsiklani. A kijelző ennyiért jobb kéne, hogy legyen, a hűtés halkabb, a billentyűzet kényelmesebb.