Történelmi léptékű büntetésre készül az Európai Unió Elon Musk közösségi platformja, az X ellen, amely akár az egymilliárd dolláros összeget is meghaladhatja - értesült a The New York Times. Az Európai Bizottság már tavaly megállapította, hogy a cég megsértette a Digitális Szolgáltatási Törvényt (DSA), most pedig a szankciók pontos mértékén dolgozik. Az uniós döntéshozók nemcsak pénzbírságot szabnának ki, hanem köteleznék a céget bizonyos termékváltoztatások bevezetésére is, a nyári hónapokban pedig meg is születhet az ítélet.
Mindez azért különösen jelentős, mert ez lenne az első ilyen volumenű büntetés a nemrég életbe lépett DSA alapján. A szándék világos: példát statuálni. A kiszabható bírság elérheti a vállalat éves globális árbevételének 6 százalékát is, és mivel az X nem tőzsdén jegyzett cég, hanem teljes egészében Musk tulajdona, az EU akár más érdekeltségeinek - például a SpaceX-nek - a bevételeit is figyelembe veheti a végső összeg meghatározásakor. Ez tovább növeli a lehetséges büntetés nagyságát.
A platform hivatalos közleményben reagált, politikai cenzúrának és a szólásszabadság elleni támadásnak nevezve a vizsgálatot. Állításuk szerint az X minden tőle telhetőt megtett a törvényi megfelelés érdekében, és kész minden eszközt bevetni saját védelmében. Ugyanakkor a háttérben zajló politikai játszmák sem elhanyagolhatók: az EU döntéshozói állítólag azt is mérlegelik, mekkora feszültséget okozna egy ilyen mértékű bírság az amerikai kapcsolatokban, különös tekintettel Donald Trump visszatérésének esélyeire és a már amúgy is feszült transzatlanti viszonyra.
If the reports that the European Commission is considering enforcement actions against X are accurate, it represents an unprecedented act of political censorship and an attack on free speech. X has gone above and beyond to comply with the EU’s Digital Services Act, and we will…
— Global Government Affairs (@GlobalAffairs) April 4, 2025
Ráadásul ez még csak az egyik vizsgálat. Egy másik eljárás is folyamatban van, amely azt vizsgálja, hogy az X platformon terjedő gyűlöletbeszéd, félretájékoztatás és demokratikus normákat aláásó tartalmak milyen mértékben köthetők a cég laza moderációs gyakorlatához. Az EU már tavaly decemberben hivatalos vizsgálatot indított az X ellen a kockázatkezelés, tartalomszűrés, átláthatóság és adatmegosztás terén mutatott hiányosságok miatt. A Bizottság külön kiemelte a korábban Twitterként ismert platform igazolási rendszerének újragondolását, amely szerintük félrevezeti a felhasználókat és lehetőséget ad rosszindulatú szereplőknek a visszaélésre.
A döntés most közeleg, de a tét sokkal nagyobb, mint pusztán a pénz. Az Európai Unió számára ez az ügy precedensértékű: azt üzeni a techóriásoknak, hogy a digitális vadnyugatnak vége, és a kontinensen a szabályokat nem ők írják.